Detet e botës

detet e botës

Megjithëse të gjitha ujërat e planetit janë vërtet të njëjta, qenia njerëzore i ka ndarë këto ujëra në dete dhe oqeane sipas karakteristikave të të njëjtit ujë dhe vendndodhjes gjeografike. Në këtë mënyrë, është e mundur të klasifikohet më mirë biodiversiteti, burimet natyrore dhe gjeografia. Ka shumë detet e botës përtej 7 deteve që mendohej se ishin në antikitet. Secila prej tyre ka karakteristikat e veta dhe ka disa që janë më të mëdha se të tjerat.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për detet e ndryshme të botës dhe karakteristikat e tyre kryesore.

Detet e botës

detet e botës dhe kafshët

Oqeani është habitati i mijëra specieve dhe mediumi përmes të cilit lëvizin anijet. Diapazoni i tyre është i madh, shumë më i madh se sipërfaqja e tokës, dhe ato ende përmbajnë shumë mistere. Detet dhe janë të vendosura më afër rafteve kontinentale. Shelfi kontinental është vendi ku gjenden sasi të mëdha të burimeve natyrore dhe biodiversitetit. Isshtë një zonë afër kontinenteve siç tregon vetë fjala e saj.

Pjesa më e madhe e biodiversitetit që banon në planetin tonë është në detet e botës. Gjithashtu, në kundërshtim me besimin popullor, ato janë mushkëritë e vërteta të tokës. Për njerëzit, ato janë vende të kohës së lirë, argëtim dhe përsiatje. Një burim i vazhdueshëm por jo i pashtershëm i ujit që mund të arrijë në shtëpi në shumë pjesë të botës. Për shkak të peshkimit, ato janë gjithashtu një element themelor për ushqimin e vendit. Ato janë gjithashtu baza e aktiviteteve turistike dhe kanë sjellë shumë përfitime për vendet si e jona.

Nëse do të kishim detet e botës të ndara sipas kontinentit, kemi një listë si kjo:

 • Europa: Adriatiku, Baltika, E Bardha, Kanali Anglez, Kantabria, Keltika, Alborani, Azov, Barents, Friesland, Irlanda, Marmara, Veriu, Egjeu, Jon, Mesdheu, E Zezë dhe Tironase.
 • Amerikë: Argjentinasi, Gjiri Hudson, Beaufort, Karaibet, Kili, Kortezët, Ansenuza, Bering, Chukotka, Grau, Grenlanda, Labradori, Sargasso dhe Liqenet e Mëdha.
 • Azi: Verdha, Arabisht, Bardhë, Kaspik, Andaman, Aral, Band, Bering, Celebes, Kina e Jugut, Kina Lindore, Filipinet, Japonia, Okhotsk, Siberia Lindore, Sulu, Inland Seto, Kara, Laptev, i Vdekur dhe i Kuq.
 • Africa: Alboran, arab, mesdhetar dhe i kuq.
 • Oqeani: Nga Arafura, Nga Bismarck, Nga Coral, Nga Filipinet, Nga Halmahera, Nga Solomoni, Nga Tasmania dhe Nga Timori.

5 detet më të mëdha në botë

deti i Karaibeve

Si zgjatje, ekziston një listë e 5 deteve më të mëdha në botë. Këto janë më poshtë:

 1. Deti Arabik me 3.862.000 km²
 2. Deti i Kinës Jugore me 3.500.000 km²
 3. Deti i Karaibeve me 2.765.000 km
 4. deti Mesdhe me 2.510.000 km²
 5. Deti beering me 2.000.000 km²

Ne do të detajojmë pak më shumë se cilat janë karakteristikat e këtyre deteve më të mëdha.

Deti Arabik

Duke mbuluar një sipërfaqe prej gati 4 milion kilometra katrorë, Deti Arabik është deti më i madh në botë. Njihet gjithashtu si Deti Oman dhe Deti Arabik. Ndodhet në Oqeanin Indian. Ka një thellësi të pothuajse 4.600 metra dhe ka brigje në Maldive, Indi, Oman, Somali, Pakistan dhe Jemen.

Deti Arabik është i lidhur me Detin e Kuq përmes ngushticës Bab-el-Mandeb dhe është i lidhur me Gjirin Persik përmes Gjirit të Omanit.

Ishujt më të rëndësishëm janë Ishujt Laccadive (Indi), Masira (Oman), Socotra (Jemen) dhe Astora (Pakistan).

Deti i Kinës Jugore

Duke mbuluar një sipërfaqe prej 3,5 milion kilometra katrorë, Deti i Kinës Jugore është zona e dytë më e madhe detare në botë. Ndodhet në kontinentin aziatik, shumë prej të cilëve janë ishuj që janë objekt i mosmarrëveshjeve territoriale midis vendeve aziatike. Një nga problemet më të mëdha me të cilat përballet ky det është humbja e biodiversitetit. Kjo humbje është shkaktuar nga mbipeshkimi dhe kultura e Aziatikëve për të ngrënë peshk të papërpunuar. Këto zona janë të pasura me peshq të të gjitha llojeve dhe preken nga peshkimi i tepërt.

Ju gjithashtu duhet të merrni parasysh një aspekt negativ siç është ndotja. Le të mos harrojmë se Kina ka një nga ndotjet më të këqija të ajrit dhe hedhjen e mbeturinave. Ndotja e ujërave në këto dete është mjaft e lartë.

Deti i Karaibeve

Me përjashtim të ishujve të artë me shumë rërë të bardhë dhe pemë kokosi në plazh, deti Karaibe është një nga detet më të thella në planet, duke arritur një thellësi prej 7,686 metrash. Nga një këndvështrim oqeanografik, ai është një oqean i hapur tropikal. Një nga vendet me biodiversitetin më të madh dhe një plazh shumë të pastër. Për këtë arsye, ai është bërë një nga destinacionet më të njohura turistike në të gjithë botën. Vit pas viti, mijëra turistë shkojnë në këtë ishull gjatë gjithë vitit.

Detet e Spanjës

detet e Spanjës

Në Spanjë kemi 3 dete dhe një oqean që kufizohet me gadishullin. Ne kemi Detin Mesdhe, Detin Kantabrian, Detin Alboran dhe Oqeanin Atlantik.

deti Mesdhe

Kjo zonë deti përmban shumë ujë, i cili përfaqëson 1% të ujit të detit total në botë. Vëllimi i ujit është 3.735 milion kilometra kub dhe thellësia mesatare e ujit është 1430 metra. Ajo ka një gjatësi totale prej 3860 kilometrash dhe një sipërfaqe totale prej 2,5 milion kilometrash katrorë. Të gjitha këto sasi uji lejojnë që tre gadishujt e Evropës Jugore të lahen. Këto gadishuj janë Gadishulli Iberik, Gadishulli Italian dhe Gadishulli Ballkanik. Gjithashtu lahet në gadishullin Aziatik të njohur si Anadoll.

Emri i Mesdheut vjen nga Romakët e lashtë. Në atë kohë quhej "Mare nostrum" ose "Deti ynë". Emri Mesdhe vjen nga latinishtja medi terraneum, që do të thotë qendra e tokës. Ky emër u emërua për shkak të origjinës së shoqërisë, sepse ata e dinin vetëm tokën përreth kësaj zone detare. Kjo i bën ata të mendojnë se Mesdheu është qendra e botës.

Deti Alboran

Kjo mund të jetë një e panjohur e madhe në ujërat spanjolle, ndoshta për shkak të sipërfaqes së saj të vogël në krahasim me ujërat e tjerë. Deti Alboran korrespondon me pikën më perëndimore të Detit Mesdhe dhe është 350 kilometra i gjatë nga lindja në perëndim. Gjerësia maksimale nga veriu në jug është 180 kilometra. Thellësia mesatare është 1000 metra.

Deti Kantabrian

Deti Kantabrian është 800 kilometra i gjatë dhe ka një thellësi maksimale prej 2.789 metrash. Temperatura e ujit sipërfaqësor ndryshon nga 11ºC në dimër në 22ºC në verë. Oqeani Atlantik lan bregdetin verior të Spanjës dhe ekstremin jugperëndimor të bregdetit Atlantik të Francës. Një nga karakteristikat e Detit Kantabrian është era e fortë që fryn mbi të, veçanërisht në veriperëndim. Origjina e këtyre forcave ndodhi në Ishujt Britanikë dhe Detin e Veriut.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për detet e ndryshme të botës dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.