Deklinimi magnetik

Deklinimi magnetik në Tokë

Kur flasim deklinimi magnetik Në çdo pikë të Tokës po flasim për këndin midis një veriu magnetik lokal dhe një veriu gjeografik. Veriu gjeografik njihet gjithashtu me emrin e veriut të vërtetë. Ky deklinim magnetik shënon ndryshimin që ekziston midis veriut gjeografik dhe atij të treguar nga një busull i cili është veri magnetik.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat dhe çfarë funksioni ka deklinimi magnetik.

tipare kryesore

Llogaritja e deklinimit magnetik

Deklinimi magnetik nuk është gjithmonë i qëndrueshëm në planetin tonë. Në varësi të vendit ku jemi, vlera e kësaj mund të ndryshojë. Përveç kësaj, për shkak të lëvizjes së rrotullimit dhe përkthimit të tokës dhe efektit të ushqimit, kjo vlerë e deklinimit magnetik ndryshon gjithashtu me kalimin e kohës. Mund të themi se ky term na ndihmon të rimarrim të gjithë mosmarrëveshjen që ekziston midis modeleve të shkaqeve ideale dhe realitetit. Mund të na ndihmojë të marrim një ide rreth kufijve të gabimeve dhe gabimeve të llogaritjes që ekzistojnë në sistemet e supozuara racionale të matjes.

Termi deklinim magnetik nuk sugjeron që mund të ketë ndryshime të papritura në boshtet koordinuese. Ne gjithashtu mund të gjejmë perspektiva të ndryshme, gjeografi që janë zhvendosur dhe rirregulluar dhe disa mundësi për të qenë në gjendje të hetojmë.

Ekziston një grup kërkimi dhe prodhimi që është ndërtuar kohët e fundit dhe që përbëhet nga artistë vizualë, kuratorë dhe teoricienë, puna e të cilëve është pjesë e ndërgjegjësimit të studimeve të ndryshme postkoloniale dhe dekoloniale me një kontekst më të afërt. Ky grup kërkimor quhet deklinim magnetik.

Si funksionon deklinimi magnetik

Poli magnetik verior

Nëse duam të dimë se si funksionon ky fenomen i planetit tonë, duhet të dimë se çfarë magnetizmi tokësor. Planeti Tokë ka një fushë magnetike për shkak të përbërjes së bërthamës së Tokës. Toka tjetër është e përbërë kryesisht nga hekuri dhe nikeli. Këto metale të rënda janë në një gjendje gjysmë të lëngshme në bërthamën e jashtme të Tokës. Kjo është për shkak të rritjes së temperaturave në thellësi dhe presionit të lartë në të cilin gjenden këto metale të shkrirë dhe shkëmbinj.

Falë lëvizjes që ekziston midis dendësisë së materialeve brenda bërthamës së tokës ekzistojnë të ashtuquajturat rrymat e konvekcionit. Këto rryma konvekcioni në mantel janë ato që shkaktojnë lëvizjen e pllakave tektonike dhe ato që nxisin domethënien kontinentale. Përveç kësaj, ato janë shkaku i kësaj fushe magnetike të Tokës.

Ndërsa masat e metaleve të rënda janë në lëvizje të vazhdueshme, gjenerohen rryma të ndryshme elektrike që ndodhin në të njëjtën kohë me lëvizjen dhe prodhojnë fushën elektrike. Kjo e bën Tokën të veprojë si një magnet gjigant dhe se ajo ka dy pole magnetike: polin verior dhe polin jugor. Nëse flasim nga pikëpamja magnetike, poli i veriut është në jug dhe është më afër polit jugor gjeografik. Ne anen tjeter, poli magnetik jugor është afër polit gjeografik verior. Kjo situatë e poleve të ndryshëm magnetikë të planetit tonë është ajo që justifikon që poli verior i gjilpërës së magnetizuar të busullës drejtohet drejt veriut gjeografik. Pozicioni i poleve magnetike nuk përkon saktësisht me atë të poleve gjeografikë. Nëse është e vërtetë që ata janë shumë afër tyre edhe pse nuk mbajnë një pozicion fiks. Ky pozicion ndryshon me kalimin e viteve duke pasur parasysh lëvizjet e ndryshme të Tokës.

Veriu gjeografik dhe magnetik

Veriu gjeografik është ai që njihet me emrin e veriut të vërtetë. Përkon me boshtin e rrotullimit të tokës dhe është ai që përcakton në: kryqëzimin me sipërfaqen e tokës. Nga njëra anë kemi polin gjeografik verior dhe nga ana tjetër polin jugor gjeografik.

Kur flasim në terma magnetikë mund të themi se poli magnetik i veriut përcaktohet nga ajo fushë magnetike ku tregojnë busullat. Pozicioni i këtij poli magnetik të veriut nuk përkon me atë të veriut gjeografik dhe lëviz prej vitesh. Meqenëse ka studime dhe raporte mbi pozicionin e kësaj fushe magnetike, dihet që pozicioni ka ndryshuar rreth 1100 kilometra larg që nga shekulli i XNUMX-të. Pak a shumë dihet që çdo vit poli magnetik i veriut ndryshon pozicionin e tij me rreth 60 kilometra.

Aktualisht poli magnetik i veriut ndodhet në një distancë prej 1600 kilometrash nga poli gjeografik i veriut. Ndodhet në verilindje të Kanadasë dhe po lëviz drejt Rusisë. Ne nuk duhet të harrojmë se veriu rreptësisht magnetik është një pol i jugut.

Rëndësia e deklinimit magnetik

Fusha magnetike e tokës

Shtë një kënd në një plan horizontale të formuar nga veriu magnetik dhe veriu gjeografik. Ky kënd, atje duke lëvizur veriun magnetik çdo vit do të jepte edhe vlerat e tij. Jo vetëm që ndryshon me vitet, por edhe me vendin ku jemi. Një nga arsyet pse tabelat detare kanë një vlerë të caktuar është sepse ekziston një rritje ose ulje vjetore e vlerës së deklinimit magnetik në varësi të pozicionit ku jemi.

Për të njohur vlerën e deklinimit magnetik duhet të dimë që, nëse veriu magnetik ndodhet në të djathtë të veriut të vërtetë, deklinimi magnetik është pozitiv. Nga ana tjetër, nëse veriu magnetik ndodhet në të majtë të veriut të vërtetë, deklinimi magnetik do të ketë një vlerë negative. Kjo është mënyra se si kur analizojmë tabelat detare mund të gjejmë vlera të një rrethi të graduar midis 0 dhe 360 ​​gradë dhe kjo tregon vlerën e deklinimit magnetik për vitin e botimit të grafikut të përmendur. Përveç kësaj, zakonisht tregon vlerën e variacionit vjetor të këtij deklinimi magnetik në varësi të lëvizjes së polit magnetik të veriut.

Nëse shumëzojmë ndryshimin vjetor të deklinimit magnetik me vitet që kalojnë nga botimi i tabelës deri më sot, mund të kemi vlerën e saktë të deklinimit magnetik të azhurnuar. Në këtë mënyrë, nuk është e nevojshme që çdo vit duhet të blejmë një tabelë të re detare.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth deklinimit magnetik.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.