Dallimet midis motit dhe klimës

Moti malor

Si në ditët tona, ashtu edhe në media të ndryshme, flasim për klimën dhe motin. Shumë njerëz i ngatërrojnë këto koncepte dhe nuk e dinë saktësisht se çfarë dallimet midis motit dhe klimës.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se cilat janë ndryshimet kryesore midis motit dhe klimës që ekzistojnë dhe karakteristikat e secilës prej tyre.

Dallimet midis motit dhe klimës

dallimet midis karakteristikave të motit dhe klimës

Megjithëse konceptet e tyre janë të afërta, termat mot dhe klimë nuk mund të përdoren në mënyrë të ndërsjellë. Ekziston një ndryshim thelbësor që i ndan dhe i dallon ato: horizontet kohore.

Kur flasim për klimën, i referohemi kushteve atmosferike si temperatura, lagështia ose presioni në një zonë të caktuar dhe për një periudhë relativisht të shkurtër kohe. Domethënë, kur shohim parashikimet e motit, ata flasin për motin, jo për klimën.

Moti, nga ana tjetër, i referohet të gjitha këtyre vlerave të njëjta atmosferike, por mesatarisht për një periudhë të gjatë kohore në një zonë. Kjo është arsyeja pse, për shembull, kur bëhet fjalë për ndryshimet klimatike, ai merr parasysh të dhënat dhe të dhënat e mbledhura ndër vite.

Siç thamë, ne mund ta përkufizojmë klimën si statistika afatgjata të motit, normalisht 30 vjet. Për të matur motin, duhet të shikojmë ndryshimet e elementeve të tij, të cilat i rendisim më poshtë. Sistemi klimatik i një zone të caktuar përcaktohet nga pesë përbërësit e tij. Përbërësit e klimës janë:

 • atmosferë
 • Hidrosfera
 • Kriosfera
 • Litosferë
 • Biosferë

Klima ndikohet edhe nga faktorë të ndryshëm të saj, si topografia apo bimësia.

Elementet e motit

dallimet midis motit dhe klimës

Janë pesë elementë që përbëjnë klimën:

 • Temperatura atmosferike: Siç nënkupton edhe emri, është sa i nxehtë apo i ftohtë është ajri në një kohë dhe në një kohë të caktuar. Kjo ndikohet kryesisht nga rrezatimi diellor, i cili do ta bëjë atë më të lartë ose më të ulët në varësi të planetit dhe gjeografisë. Temperatura atmosferike dhe reshjet janë dy elementët më të rëndësishëm të klimës.
 • Reshjet: Përfshin çdo formë uji nga retë në atmosferë që bie në sipërfaqen e Tokës. Shiu, bora dhe breshri janë forma të reshjeve.
 • Presioni atmosferik: Është pesha që ushtrohet nga masa e ajrit në të gjitha drejtimet. Sa më e madhe të jetë lartësia, aq më e vogël do të jetë kjo peshë sepse ka më pak ajër mbi ne. Temperatura gjithashtu bën që ajri të zgjerohet dhe të humbasë densitetin, kështu që si me lartësinë, sa më e lartë të jetë temperatura, aq më e ulët është presioni.
 • Era: Është lëvizja e ajrit nëpër atmosferë.
 • Lagështia: Së fundi, një nga elementët e klimës është lagështia atmosferike, që është sasia e ujit në atmosferë në formën e avullit.
 • Avullimi i ujit: Procesi fizik me të cilin uji kalon nga lëng në gaz.
 • Mbules mjegulle: Bëhet fjalë për retë dhe sasinë e këtyre reve në atmosferë.

Faktorët që shënojnë ndryshimet midis motit dhe klimës

faktorët e klimës

Ekzistojnë 6 faktorë kryesorë klimatikë:

 • Gjerësia gjeografike: është distanca këndore ndërmjet një pike të caktuar dhe ekuatorit të Tokës. Kjo ndikon në këndin e incidencës së rrezatimit diellor, i cili ndikon në intensitetin e ngrohjes në zonë dhe në gjatësinë e ditës dhe natës.
 • Lartësia: është distanca vertikale ndërmjet një pike specifike dhe nivelit të detit. Kjo ka një ndikim të madh në klimë, pasi lartësia më e madhe do të thotë gjithmonë temperatura më të ulëta dhe presione më të ulëta. Kati termik jepet nga lartësia mbidetare.
 • Largësia nga deti: Kjo është e rëndësishme për shkak të ndikimit të trupave të mëdhenj të ujit dhe aftësisë së tyre për të mbajtur nxehtësinë më gjatë se sipërfaqet kontinentale. Rajonet më larg nga oqeani kanë amplituda më të larta termike sepse nuk kanë efektin zbutës të oqeanit.
 • Rrymat e Oqeanit: Ata bartin sasi të mëdha uji nga vende pak a shumë të ngrohta, ndaj veprojnë si tuba ose pjesë të një radiatori ose frigoriferi.
 • Orientimi topografik: Shënoni nëse një zonë është me diell apo me hije dhe sa merr rrezet e diellit.
 • Drejtimi i erërave planetare dhe erërave sezonale: Kur flasim për faktorët klimatikë, përmendim erën, e cila ka funksion të ngjashëm me rrymat oqeanike, duke lëvizur sasi të mëdha ajri, me temperatura të ndryshme dhe stuhi apo ndikime të tjera.

çfarë është moti

Moti i referohet gjendjes së të gjithë këtyre faktorëve atmosferikë në një vend dhe kohë të caktuar. Ne do ta shohim këtë kur të përmendim nëse do të bjerë shi nesër ose nëse do të jetë me diell ose nëse ishte shumë ftohtë javën e kaluar. Pra, kjo është ajo që ne shohim në parashikimet e motit ose parashikimet e motit.

Koha është studiuar në thellësi që nga kohra të lashta, pikërisht sepse sa më mirë ta njohim atë, aq më saktë e njohim klimën dhe, për rrjedhojë, aq më shumë mjete kemi për ta parashikuar atë. Aftësia për të parashikuar motin ka qenë gjithmonë shumë e rëndësishme për njerëzit. Nga aplikimi juaj më themelor bujqësor, deri te përgatitja e një plani, udhëtimi apo eventi.

Instrumente meteorologjike për matjen e motit

Për të kompletuar kuptimin tonë për ndryshimin midis klimës dhe motit, thjesht duhet të themi pak më shumë për këtë të fundit. Është gjithashtu e rëndësishme të dini për instrumentet meteorologjike që matin kohën dhe bëjnë parashikime të motit ose meteorologjike:

 • Termometri: Kjo ju lejon të matni temperaturën atmosferike të një vendi në një kohë të caktuar. Kështu njihen temperaturat maksimale, mesatare dhe minimale të një zone.
 • Barometri: Matni presionin atmosferik.
 • Anemometri: Matni shpejtësinë e erës.
 • Pluviometër: Ai mat reshjet, breshrin dhe reshjet e borës.
 • Lope: Na ndihmon të dimë drejtimin e erës.

ndryshueshmëria klimatike

Moti dhe klima janë terma që përdoren në mënyrë të ndërsjellë për të komunikuar gjendjen aktuale ose aktuale të atmosferës në një shkallë prej orëve në ditë. Siç u përmend më lart, ndërsa moti (meteorologjik) i referohet gjendjes aktuale të atmosferës, klima i referohet ndryshimeve gjatë tre dekadave ose më shumë.

Ndryshueshmëria e klimës i referohet ndryshimeve në gjendjen mesatare të klimës dhe statistikave të tjera në të gjitha shkallët kohore dhe hapësinore, përtej ngjarjeve individuale të motit, që ndodhin në shkallë të ndryshme nga koha në klimë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth ndryshimeve midis motit dhe klimës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.