Cili është ndryshimi midis bubullimës, vetëtimës dhe vetëtimës

Rayo

L tormentas Ato janë dukuri meteorologjike spektakolare, jo vetëm për shkak të shkëlqimit që mund të sjellin në qiellin e natës, por edhe për shkak të forcës së pabesueshme që ka natyra, e cila tregon me praninë e bubullima, vetëtima dhe vetëtima.

Ato mund të jenë shumë të rrezikshme, prandaj gjithmonë rekomandohet të vëzhgohen nga një vend i sigurt, por A mund të bëni dallimin midis rrufesë dhe rrufesë? Dhe çfarë është bubullima? Ndërsa ato mund të duken të njëjta, ato në fakt janë formacione paksa të ndryshme. Kështu, për t'ju ndihmuar të identifikoni njërën dhe tjetrën, ne do t'ju shpjegojmë se si ndryshojnë ato.

Rayo

Rrufeja e stuhisë

Rrufeja është një shkarkesë e fuqishme elektrike. Ka një gjatësi prej pak a shumë 1500 metra, megjithëse mund të arrijnë shumë më tepër. Në fakt, njëra u regjistrua në Teksas më 31 tetor 2001 që matet as më shumë e as më pak se 190km. Shpejtësia me të cilën ata mund të arrijnë në tokë është gjithashtu mbresëlënëse: me 200.000 km / orë.

Ato ndodhin në retë vertikale në zhvillim të quajtura kumulonimbus, të cilat, pasi të arrijnë një pikë të ndërmjetme midis troposferës dhe stratosferës (e quajtur troppopause), ngarkesat pozitive të reve të përmendura tërheqin negativët, duke dhënë kështu rrezet. Ky është shpjegimi shkencor se si formohet rrufeja.

Ndezje e rrufesë

Ndezje e rrufesë

Rrufeja është ndriçimi që mundemi kur ndodh një stuhi elektrike. Ndryshe nga rrufeja, rrufeja kurrë nuk prek tokën.

bubullimë

Dhe së fundmi kemi bubullimën, e cila nuk është gjë tjetër veçse tingulli i dëgjuar gjatë një stuhie elektrike kur rrufeja ngroh ajrin përmes të cilit lëviz në më shumë se 28.000ºC. Ky ajër zgjerohet me shpejtësi të lartë, kështu që nuk duhet shumë kohë të përzihet me ajrin e ftohtë në mjedis, duke shkaktuar një rënie drastike të temperaturës, duke u tkurrur.

Stuhi elektrike

Shpresojmë t'i kemi zgjidhur dyshimet tuaja dhe që tani të mund të bëni dallimin midis rrufesë, vetëtimës dhe bubullimës. Dhe mos harroni, stuhitë janë spektakle të pabesueshme natyrore, por gjithmonë duhet t’i shijoni me kujdes 😉.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lus reberger dijo

  Shkalla Celsius është një masë e shpejtësisë? Prej kur?

  1.    Monica sanxhez dijo

   Përshëndetje Lus.
   Shkalla Celsius është një masë e temperaturës.
   Një përshëndetje.