Cilat lloje të tornadove ekzistojnë?

Uragan

L uraganët Ato janë dukuri meteorologjike që tmerrojnë dhe tërheqin shumë njerëz njësoj. Dhe ato janë forca më shkatërruese e natyrës, e aftë të arrijë 400 kilometra në orë ndërsa shkatërron gjithçka në rrugën e saj.

Por, megjithëse të gjithë duken njësoj, në të vërtetë ka lloje të ndryshme të tornadove. Na tregoni se cilat janë ato.

Llojet e tornadove

Grykë uji

Tornado e shumëfishtë

Isshtë një tornado në të cilën dy ose më shumë kolona ajri lëvizin rrotullohen rreth një qendre të përbashkët. Ato mund të shfaqen në çdo qarkullim të ajrit, por janë më të shpeshta në tornadot intensive.

Grykë uji

I njohur gjithashtu si një çorape uji, është një tornado që është mbi ujë. Ato formohen në ujërat tropikale dhe subtropikale, në bazat e reve të quajtura Kumulus congestus.

Breshëri tokash

Quhet gjithashtu një tornado jo-superqelizore, tornado ose hinkë re, ose vendburim në Anglisht, është një tornado që nuk shoqërohet me një mesociklon. Ata kanë një jetëgjatësi të shkurtër dhe një gyp të ftohtë kondensimi që zakonisht nuk prek tokën.

Ata janë zakonisht më të dobët se tornadot klasike, por nuk duhet të afrohen shumë pasi ato mund të shkaktojnë dëme të konsiderueshme.

Duken si tornado ... por nuk janë ashtu

të pëlqyer

Ka disa formacione që duket se janë tornado, por në të vërtetë nuk janë:

të pëlqyer

Isshtë një vrull i vogël vertikal që shoqërohet me një ballë gusulle ose me një shpërthim. Ata nuk janë të lidhur me bazën e një re, kështu që nuk konsiderohen tornado.

Vorbull pluhuri ose rëre

Isshtë një kolonë vertikale ajri që rrotullohet rreth vetes ndërsa lëviz, por ndryshe nga tornadot, formohet nën qiell të pastër.

Vorbull zjarri

Janë qarkullime që zhvillohen pranë zjarreve, dhe ato nuk konsiderohen tornado nëse nuk lidhen me një re kumuliforme.

Vorbull avulli

Shtë një fenomen shumë i rrallë për tu parë. Formohet nga tymi i lëshuar nga oxhaqet e një termocentrali. Mund të ndodhë edhe në burimet e nxehta, kur ajri i ftohtë takon ujë të ngrohtë.

A keni dëgjuar për këtë lloj tornado?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.