Cilat janë burimet

burimet dhe ligatinat

disa burime ato konsideroheshin të shenjta në disa kultura të lashta. Në fakt, ka burime në të gjithë botën. Këto burime kanë karakteristikat e tyre, por të gjitha kanë një gjë të përbashkët: uji i burimit është i pastërtisë së madhe. Shumë njerëz e keqkuptojnë ose nuk e dinë se çfarë janë burimet.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se cilat janë burimet, cilat janë karakteristikat e tyre unike, flora, fauna dhe rëndësia.

Cilat janë burimet

cilat janë burimet

70% e tokës është ujë. Ky element, jetik për jetën, është i pranishëm në shumë gjendje dhe në një larmi të gjerë karakteristikash gjeografike. Uji mund të gjendet në oqeane, liqene, lumenj ose i ngrirë në akullnaja. Megjithatë, uji fshihet edhe nën tokë, në akuiferë ose rezervuarë nëntokësorë. Kuptimi i këtyre llojeve të burimeve do të na ndihmojë të kuptojmë se çfarë është një burim dhe nga vjen uji që buron prej tij.

Burimi është një rrjedhë uji që rrjedh nga një burim nëntokësor ose shkëmbor dhe buron në sipërfaqe. Disa burime vijnë nga uji i shiut, uji i borës ose rrjedhja nga shkëmbinjtë magmatikë për të krijuar burime të nxehta. Si rezultat, rrjedha e disa burimeve do të varet nga stina dhe reshjet, duke bërë që burimet e kullimit të thahen gjatë periudhave me reshje të pakta. Nga ana tjetër, ato me prurje të lartë mund të përdoren për të furnizuar popullsinë vendase. Burimi i ujit të burimit është ai që na lejon të ndërtojmë lloje të ndryshme.

Llojet e burimeve

pastërtia e ujit

Mund të dallohen tre lloje burimesh: burime shumëvjeçare, me ndërprerje ose artezianë. Një bimë shumëvjeçare është një burim në të cilin uji vjen nga një thellësi nën tavolinën e ujit (zona e ngopjes) ku rrjedhja ndodh vazhdimisht.

Një burim i ndërprerë është një burim që krijohet kur uji vjen nga një nivel afër tabelës së ujit. Prandaj, uji i tij del vetëm kur tabela e ujit arrin nivelin më të lartë, pra gjatë sezonit të shirave. Së fundi, burimet arteziane janë burime të krijuara nga njeriu, rezultat i shpimeve të thella ku niveli i ujit është më i lartë se toka.

Ekspertët mund të identifikojnë lloje të tjera burimesh bazuar në sasinë e ujit që ata shkarkojnë:

 • Madhësia e parë. Të paktën 2.800 litra në sekondë (l/s). Ata janë më të vjetrit.
 • Madhësia e dytë. Nga 280 në 2.800 l/s.
 • Madhësia e tretë. Nga 28 në 280 l/s.
 • magnitudë e katërt. Nga 6,3 në 28 l/s.
 • magnitudë e pestë. Nga 0,63 në 6,3 l/s.
 • Madhësia e gjashtë. Nga 63 në 630 ml/s.
 • magnitudë e shtatë. Nga 8 në 63 ml/s.
 • Magnituda e tetë. Më pak se 8 ml/s.
 • magnitudë zero. Ata nuk rrjedhin, zakonisht është një vend i rrjedhës historike.

Ka edhe rrjedhje, të cilat janë burime të vogla, uji i të cilave filtron përmes një toke të depërtueshme; çarje, të cilat rrjedhin nëpër çarje ose defekte në tokë; dhe tubacione, përmes të cilave uji rrjedh nga zgavrat nëntokësore.

pastërtia e ujit

vende të pacenuara natyrore

Burimet karakterizohen se kanë ujë mjaftueshëm të pastër për t'u konsideruar i përshtatshëm për konsum njerëzor. Kjo është për shkak se uji merret direkt nga një rezervuar nëntokësor. Të ashtuquajturat akuiferë përmbushin një funksion natyror mbrojtës kundër ndotjes së ujit nga burime të tjera, si lumenjtë ose oqeanet.

Megjithatë, ky ujë i nënshtrohet kontrolleve shumë të rrepta të cilësisë përpara se të mund të konsumohet. Për të kryer nxjerrjen dhe komercializimin e ujit të burimit, kompanitë duhet të regjistrohen në Regjistrin e Përgjithshëm Sanitar të Ushqimit të administruar nga AESAN (Agjencia Spanjolle për Sigurinë Ushqimore dhe Ushqimin). Pavarësisht kësaj, ka ende shumë kompani që punojnë në ujë në shishe në Spanjë. Vetëm në Castilla y León Më shumë se 600 milionë litra ujë burimi mbushen çdo vit, që përfaqëson mezi 10,5% të prodhimit kombëtar.

e ardhmja e pranverës

Aktualisht, akumulimi i ujërave nëntokësore apo akuiferëve po ndikohet rëndë nga aktivitetet njerëzore. Mbishfrytëzimi i ujërave nëntokësore pa i dhënë kohën e nevojshme për t'u rigjeneruar, gjë që përkthehet në më pak disponueshmëri.

Përveç kësaj, mbishfrytëzimi i ujërave nëntokësore ndikon mjaftueshëm në cilësinë e ujit. Gjithashtu, do të ndikohet edhe cilësia e ujit të këtyre burimeve ujore nëntokësore. Nëse kjo vazhdon, ne mund t'i shohim këto akuiferë të çmuar të varfëruar. Ekspertët në këtë fushë kanë paralajmëruar për një reduktim shqetësues të burimeve të disponueshme ujore nëntokësore, duke vënë në rrezik miliona njerëz në mbarë botën.

Sot pothuajse të gjitha trupat ujore kërcënohen nga ndotja dhe burimet në përgjithësi nuk bëjnë përjashtim. Kjo është negative sepse janë një burim i rëndësishëm ujor për një numër të vogël njerëzish dhe kafshësh. Gjithashtu, shumë prej tyre janë një furnizim i vazhdueshëm nga lumenjtë dhe ligatinat.

Aktivitetet rekreative si peshkimi, shëtitjet dhe kampingjet që kanë lulëzuar brenda dhe përreth burimeve vitet e fundit kanë qenë disi të rrezikshme sepse mbeturinat mund të hyjnë në ujëra dhe të ndikojnë jo vetëm në cilësinë e burimeve, por edhe në bukurinë e tyre. Një tjetër rrezik është pompimi, i cili ndikon në sasinë e lëngut në pranverë.

Flora dhe Fauna

Burimet nuk janë trupat ujorë më të ndryshëm; shpesh llojet e ujit shumëvjeçare strehojnë disa peshq të ujërave të ëmbla, duke përfshirë troftën. Disa amfibë dhe zvarranikë kalojnë shumë kohë atje, dhe gjitarët dhe zogjtë shkojnë atje për të pirë, për të kërkuar hije ose foragjere. Insektet janë shumë më të zakonshme rreth tyre, pilivesa, Somatochlora hineana, është një specie që varet nga rrjedha e ujit të burimit në një zonë të vogël të Shteteve të Bashkuara.

Burimet më të mëdha mund të mbështesin një shumëllojshmëri më të gjerë të formave të jetës. Për shembull, burimet në Parkun Shtetëror të Bennett Springs në Shtetet e Bashkuara janë të njohura për troftën e ylberit (Oncorhynchus mykiss) dhe troftën e murrme (Salmo trutta). Të tjerët, për shkak të përqendrimit të dioksidit të karbonit ose mineraleve në ujërat e tyre, ata nuk mund të mbështesin peshqit ose kafshët e tjera, por mund të strehojnë baktere dhe mikrobe të tjera.

Për sa i përket vegjetacionit, ato mund të rrethohen nga pothuajse çdo lloj, duke përfshirë pyjet dhe kullotat, pasi ato nuk janë ekskluzive për biomet ose ekosistemet.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se çfarë janë burimet dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.