Cila është moti

klimë

Ka shumë njerëz që ngatërrojnë klimë e zakonshme dhe meteorologjia. Kur i referohemi klimës po përmendim të gjitha modelet e ndryshimit të ndryshoreve të ndryshme atmosferike me kalimin e kohës. Këto variabla atmosferikë janë temperatura, lagështia, presioni atmosferik, regjimi i erës, rrezatimi diellor, etj. Klima zakonisht dallohet nga koha pasi e para i referohet kushteve afatgjata në një rajon. Meteorologjia i referohet një periudhe të shkurtër kohe.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, llojet, faktorët dhe elementët e klimës.

Cila është moti

atmosferë

Ajo i referohet të gjitha modeleve të ndryshimit të variablave të ndryshëm dhe kushteve meteorologjike me interes. Këto karakteristika përcaktohen për një rajon specifik gjeografik. Rajonet e ndryshme gjeografike të botës kanë një klimë të shoqëruar dhe të përcaktuar nga faktorë fizikë dhe marrëdhëniet që ekzistojnë midis këtyre faktorëve. I gjithë ky grup vlerash të variablave meteorologjikë njihet si sistemi i klimës. Këta faktorë veprojnë në mënyrë të rregullt dhe reciproke edhe në klimat më ekstreme.

Pikat e ndërveprimit klimatik janë si më poshtë: atmosfera, hidrosfera, litosfera, biosfera dhe çfarë biosfera. Në të njëjtën kohë, klimat janë studiuar nga perspektiva të ndryshme historike në mënyrë që të kuptohen të gjitha proceset e formimit dhe zhvillimit të planetit tonë. Objektivi kryesor është të bëjmë parashikime të ndryshme dhe të kuptojmë proceset që ekzistojnë për dinamikën atmosferike.

Klima është një element i rëndësishëm në planifikimin e aktiviteteve të ndryshme njerëzore. Kryesisht ndikon në të gjitha ato aktivitete ekonomike të qenies njerëzore që kërkojnë kushte të specifikuara mjedisore. Një prej tyre është bujqësia. Ndryshimet në klimën globale siç është ndryshimi i klimës dhe ngrohja globale mund të jenë shumë negative për jetën e njeriut.

Llojet e motit

faktorët e klimës

Ne e dimë që varësisht nga vendi ku jemi dhe kushtet aktuale mjedisore ekzistojnë lloje të ndryshme të klimës. Për shembull, në klimën malore temperaturat janë përgjithësisht të ftohta. Ekziston një numër i madh teknikash për të klasifikuar klimat duke përdorur shkallët dhe studimet për këtë çështje. Klasifikimi më i thjeshtë nga të gjithë është të ndjekësh shkallën e nxehtësisë në një klimë të veçantë. Le të shohim cilat janë ndryshimet në llojin e klimës në varësi të temperaturës:

 • Mot i ngrohte: Thatshtë ai vend që paraqet temperatura normalisht të larta vazhdimisht. Këtu gjejmë klimat ekuatoriale, tropikale, subtropikale të thata, shkretëtirë dhe gjysmë-shkretëtirë. Në këto klima ka ekosisteme me pak biodiversitet dhe të tjerë me shumë biodiversitet. Dhe është se e vetmja ndryshore që ndikon në ekzistencën e jetës nuk është temperatura. Për shembull, në klimat tropikale ka një sasi të madhe të florës dhe faunës pasi që reshjet janë të mëdha.
 • Klima të butë: është lloji i klimës së ndërmjetme midis të nxehtit dhe të ftohtit. Ka variacione të rëndësishme për sa i përket stinës dhe shumë ndryshueshmëri në meteorologji. Këtu gjejmë lagështirën tropikale, mesdhetare, oqeanike dhe kontinentale.
 • Mot i ftohtë: Isshtë vendi ku temperaturat më të ulëta gjenden zakonisht gjatë gjithë vitit. Ata priren të kenë më pak biodiversitet duke pasur parasysh kushtet e pafavorshme që nuk lejojnë zhvillimin e florës dhe faunës. Ne kemi klimën polare, malore ose tundra.

Elementet e motit

Klimatologjia përbëhet nga një seri elementesh që zakonisht maten dhe vlerësohen gjatë gjithë vitit për të vendosur kushtet mjedisore të një rajoni. Ne do të shohim se cilët janë elementët kryesorë që studiohen dhe vlerësohen për të qenë në gjendje të nxjerrim parashikime afatgjata:

 • Temperatura e dhomës: është shkalla e nxehtësisë ose të ftohtit që ekziston përgjithësisht në masën e ajrit atmosferik të një rajoni. Temperatura rritet ose mbron në varësi të sasisë së rrezatimit diellor që ndikon në vendin specifik.
 • Presioni atmosferik: Presioni atmosferik përcaktohet si pesha e ajrit në atmosferë. Theshtë presioni që ushtron veprim në të gjitha drejtimet mbi masat ajrore të pranishme në atmosferën e një rajoni. Shtë një nga ndryshoret që prek më shumë elementët e tjerë klimatikë për shkak të dinamikës së atmosferës.
 • Erërat: regjimi i erës është praktikisht për shkak të ndryshimeve të presionit në ajër. Dhe është se këto ndryshime në presionin atmosferik gjenerojnë zhvendosjen e masave të ajrit që ne i njohim me emrin e erës. Kjo lëvizje e masave të ajrit lejon shpërndarjen e të gjithë energjisë dhe nxehtësisë në mënyrë të barabartë në një zonë.
 • Lagështia: është shkalla e avullit të ujit që ekziston në atmosferë. Një pjesë e ciklit hidrologjik është kur uji është në gjendje avulli dhe atmosfera mbetet derisa të ndryshojnë kushtet mjedisore.
 • Reshjet: bollëku i avujve të ujit në atmosferë çon në kondensimin e tij për formimin e reve. Retë zhvendosen nga era dhe kur arrijnë një trashësi të caktuar, pikat e ujit bien nën peshën e tyre.

faktorët

Ekzistojnë disa faktorë të rëndësishëm në përcaktimin e klimës së një rajoni. Le të shohim cilat janë më të rëndësishmet:

 • Gjerësia gjeografike: është vendndodhja gjeografike e rajonit specifik. Temperatura e ajrit dhe incidenca e rrezeve diellore ndikojnë shumë. Falë gjerësisë gjeografike, stinët e vitit mund të shpjegohen mirë. Dhe është se temperatura varet nga shkalla e pjerrësisë së incidencës së rrezeve të diellit.
 • Lartësia: gradienti termik mjedisor është një element i rëndësishëm që ndryshon sipas lartësisë. Nuk është e njëjta gjë për të krahasuar temperaturën në nivelin e detit sesa në një lartësi të caktuar. Normalisht, vlera e gradientit termik mjedisor është 3 gradë për 100 metra. Kjo është, ndërsa ngrihemi në lartësi, temperaturat bien. Po kështu edhe presioni atmosferik.
 • Rrymat oqeanike: lëvizjet e ujërave oqeanike janë përgjegjëse për rishpërndarjen e nxehtësisë dhe të ftohtit në të gjithë planetin.
 • Largësia nga deti: afërsia me bregun e largët ose trupat e mëdhenj të ujit përcakton edhe sasinë e lagështisë që është e pranishme në ajër.
 • lehtësimin e: Orientimi në formën gjeologjike të sipërfaqes mund ta bëjë një zonë më të prirur ndaj thatësirës ose lagështisë së lartë.
 • Drejtimi i eres: masat e ajrit lëvizin dhe lejojnë që ajrat e nxehtë dhe të ftohtë të përhapen nëpër rajone të ndryshme.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se cila është klima dhe cilat janë elementët e rëndësishëm që ndikojnë në të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.