Ciklet e Milankovitch

ciklet e milankovitçit dhe klima

L Ciklet e Milankovitch bazohet në faktin se ndryshimet orbitale janë përgjegjëse për periudhat akullnajore dhe ndërglaciale. Klima ndryshon sipas tre parametrave themelorë që ndryshojnë lëvizjen e Tokës. Shumë njerëz ia atribuojnë ndryshimet klimatike cikleve të Milankovitch, por nuk është kështu.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se si funksionojnë ciklet e Milankovitch dhe sa i rëndësishëm është një çift klimatik për planetin tonë.

Cilat janë ciklet e Milankovitch?

ciklet e milankovitçit

Jemi përballë një prej modeleve më të rëndësishme shkencore. Para ardhjes së ciklit Milankovitch në shekullin e XNUMX-të, faktorët që ndërhynin në ndryshimin e klimës në Tokë ishin kryesisht të panjohur në komunitetin shkencor. Studiues si Joseph Adhémar ose James Croll ata kërkojnë përgjigje nga akullnajat e mesit të shekullit të nëntëmbëdhjetë në periudhat e ndryshimeve drastike klimatike. Publikimet dhe kërkimet e tij u injoruan derisa matematikani serb Milankoviç i mori ato dhe filloi të punonte në një teori që ndryshoi gjithçka.

Tani e dimë se si njerëzit po ndikojnë në ndryshimin e klimës, por është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se ky nuk është faktori i vetëm. Ndryshimi i klimës në Tokë mund të shpjegohet edhe nga ndikimi i faktorëve të jashtëm të planetit. Ciklet e Milankovitch shpjegojnë se si ndryshimet orbitale kontribuojnë në ndryshimin e klimës së Tokës.

Parametrat e ciklit Milankovitch

temperatura e planetit

Moti shoqërohet me ndryshime orbitale. Milankovitch beson se rrezatimi i diellit nuk është i mjaftueshëm për të ndryshuar plotësisht klimën e Tokës. Megjithatë, ndryshimet në orbitën e Tokës janë të mundshme. Kështu përcaktohen:

 • Akullnaja: ekscentriciteti i lartë, pjerrësia e ulët dhe distancat e mëdha midis Tokës dhe Diellit rezultojnë në pak kontrast midis stinëve.
 • Ndërglacialet: Ekscentricitet i ulët, pjerrësi e lartë dhe distanca të shkurtra midis Tokës dhe Diellit, që çojnë në stinë të ndryshme.

Sipas teorisë së Milankovitch, ai modifikon lëvizjen e përkthimit dhe rrotullimit të një planeti bazuar në tre parametra themelorë:

 • Ekscentriciteti i orbitës. Ajo bazohet në atë se sa e shtrirë është elipsa. Nëse orbita e Tokës është më eliptike, ekscentriciteti është më i madh dhe anasjelltas nëse është më rrethore. Ky ndryshim mund të bëjë një ndryshim 1% deri në 11% në sasinë e rrezatimit diellor që merr Toka.
 • Prirje. Këto janë ndryshime në këndin e boshtit të rrotullimit të Tokës. Ulja luhatet midis 21,6º dhe 24,5º çdo 40.000 vjet.
 • Precesion Po flasim për bërjen e boshtit të rrotullimit të kundërt me drejtimin e rrotullimit. Efekti i tij në mot është rezultat i ndryshimit të pozicioneve relative të solsticeve dhe ekuinokseve.

Matematikani serb shpreson të tregojë në fillim të shekullit të XNUMX-të se, përveç ndikimit njerëzor, ne duhet të kuptojmë se si sillet planeti ynë dhe se si ndryshimet orbitale mund të ndryshojnë klimën.

Megjithatë, roli ynë në ndryshimin e klimës është i pamohueshëm. Njeriu po ndryshon sjelljen e cikleve normale të Tokës dhe klimës, ndaj duhet të fillojmë të kemi një sjellje të qëndrueshme që mbron mjedisin.

pasojat klimatike

variacionet e temperaturës

Aktualisht, për shkak se Toka kalon nëpër perihelion gjatë dimrit të hemisferës veriore (janar), distanca më e shkurtër nga dielli frenon pjesërisht të ftohtin e dimrit në atë hemisferë. Në mënyrë të ngjashme, meqenëse Toka është në afel gjatë verës së hemisferës veriore (Korrik), në një distancë më të madhe nga dielli, ajo mbulon nxehtësinë e verës. Me fjalë të tjera, struktura aktuale e orbitës së Tokës rreth diellit ndihmon në reduktimin e ndryshimeve të temperaturës sezonale në hemisferën veriore.

Përkundrazi, dallimet sezonale në hemisferën jugore janë theksuar. Megjithatë, meqenëse verat janë më të gjata në veri dhe dimrat janë më të shkurtër kur dielli është më larg nga Toka, ndryshimi në rezervën e energjisë sezonale të marrë nuk është aq i madh.

Teoritë

Teoritë tradicionale të paleoklimës sugjerojnë se akullnajat dhe deglazing filloi në gjerësi të mëdha gjeografike në hemisferën veriore dhe u përhap në pjesën tjetër të planetit. Sipas Milankovitch, një verë më e freskët nevojitet në gjerësitë e larta të hemisferës veriore për të reduktuar shkrirjen e verës dhe për të lejuar reshje të mëtejshme bore. Vjeshta vjen dimri më parë.

Që të ndodhë ky akumulim i borës dhe akullit, izolimi i verës duhet të jetë i ulët, gjë që ndodh kur vera veriore përkon me aphelion. Kjo ndodhi rreth 22.000 vjet më parë, kur ndodhi përparimi më i madh akullnajor (ndodh edhe tani, por me një ndikim më të madh se sot për shkak të ekscentricitetit më të madh të orbitës). Anasjelltas, humbja e akullit kontinental është e favorshme kur gjerësitë e larta kanë izolim të lartë veror dhe izolim të ulët të dimrit, duke rezultuar në verëra më të ngrohta (më shumë shkrirje) dhe dimër më të ftohtë (më pak borë).

Kjo situatë arriti maksimumin rreth 11.000 vjet më parë.. Pozicionet e perihelionit dhe afelionit ndryshojnë shpërndarjen sezonale të energjisë diellore dhe mund të kenë pasur një ndikim të madh në procesin e fundit deglacial.

Megjithatë, duhet pasur parasysh se intensiteti i rrezatimit në verë është në përpjesëtim të zhdrejtë me kohëzgjatjen e verës. Kjo është për shkak të ligjit të dytë të Keplerit, i cili thotë se lëvizja e Tokës përshpejtohet ndërsa kalon nëpër perihelion. Kjo është thembra e Akilit e teorisë se precesioni mbizotëronte në Epokën e Akullnajave. Zhytja është më e rëndësishme se precesioni dhe veçoritë e precesionit kur merret parasysh integrali i intensitetit të diellit gjatë verës (ose më mirë akoma, gjatë ditëve kur shkrihet manteli verior). Cikli i precesionit të ekuinoksit mund të jetë më vendimtar në klimat tropikale sesa në rajonet polare, ku animi boshtor duket se luan një rol më të madh.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë për ciklet e Milankovich dhe se si ato ndikojnë në klimën.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.