Çfarë është një shkëmb

cfare eshte nje shkemb

Në planetin tonë ka shkëmbinj të llojeve të ndryshme. Që kur u formua planeti ynë, miliona janë formuar gjatë viteve dhe varësisht nga karakteristikat, origjina dhe origjina ekzistojnë lloje të ndryshme. Le të përcaktojmë cfare eshte nje shkemb nga pikëpamja gjeologjike në mënyrë që të kuptojmë më mirë se nga është bërë planeti ynë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se çfarë është një shkëmb, cilat janë karakteristikat e tij dhe cilat janë llojet e ndryshme që ekzistojnë.

Çfarë është një shkëmb

sedimentare

Shkëmbinjtë përbëhen nga minerale ose agregate mineralesh individuale. Në llojin e parë, ne kemi granit, dhe në minerale, kemi kripë guri si shembull. Formimi i shkëmbinjve është një proces shumë i ngadaltë dhe ndjek një proces tjetër. Sipas gjenezës së shkëmbinjve, ato mund të ndahen në tre lloje: shkëmbinj magmatikë, shkëmbinj sedimentarë dhe shkëmbinj metamorfikë. Këto shkëmbinj nuk janë të përhershëm, por vazhdimisht evoluojnë dhe ndryshojnë. Sigurisht, ato janë ndryshime në kohën gjeologjike. Me fjalë të tjera, në një shkallë njerëzore, ne nuk do të shohim formimin dhe shkatërrimin e një shkëmbi të plotë, por ato kanë atë që quhet një cikël shkëmbi.

Llojet e shkëmbinjve

çfarë është një shkëmb dhe karakteristikat

Shkëmbinj sedimentarë

Ata shkëmbinj që formohen nga akumulimi i grimcave të ndryshme me madhësi të ndryshme, të cilat vijnë nga grimca të tjera që kanë formacione shkëmbore, quhen kështu. Të gjitha grimcat që përbëjnë shkëmbin quhen sedimente. Kjo është origjina e emrit të saj. Këto sedimente transportohen nga faktorë të jashtëm gjeologjikë si uji, akulli dhe era. Sedimentet që formojnë shkëmbinj sedimentarë transportohen nga faktorë të ndryshëm gjeologjikë dhe depozitohen në të ashtuquajturat pellgje sedimentare.

Në procesin e transportit të sedimenteve, grimcat e gurit do t'i nënshtrohen proceseve të ndryshme fizike dhe kimike të quajtura diagjenezë. Me këtë emër, ne i referohemi procesit të formimit të shkëmbit. Situata më normale është formimi i shkëmbinj sedimentarë në brigjet e lumenjve, shtretërve të detit, liqeneve, grykëderdhjeve, përrenjve ose përroskave. Formimi i shkëmbinjve sedimentarë ndodh për miliarda vjet. Prandaj, për të analizuar origjinën dhe formimin e shkëmbinjve sedimentarë, duhet të merret parasysh shkalla kohore gjeologjike.

Shkëmbinj plutonikë

Më tej do të përshkruajmë karakteristikat kryesore të këtij lloji shkëmbi të formuar në sedimentet e lartpërmendura. Ata zakonisht janë të dendur dhe nuk kanë vrima. Cilësia e saj është shumë e ashpër dhe përbëhet nga disa elementë. Ato janë shumë të ndryshme sepse mund të gjejmë një larmi përbërjesh kimike në varësi të llojit të magmës nga vijnë.

Këto shkëmbinj janë shumë të bollshëm në sipërfaqen e tokës dhe konsiderohen shkëmbinj vendas. Kjo sepse këta shkëmbinj favorizojnë formimin e shkëmbinjve të tjerë. Këto lloj shkëmbinjsh gjenden gjithashtu në bërthamat e planetëve tokësorë, siç janë Mërkuri, Venera dhe Marsi, dhe planetë të tjerë gjigandë të gazit, si Saturni, Jupiteri, Urani dhe Neptuni.

Shkëmbinj Ignezë

Shkëmbinjtë Ignezë janë shkëmbinj të formuar nga ftohja e magmës brenda tokës. Ka një pjesë të lëngshme të mantelit të quajtur astenosferë. Magma mund të ftohet brenda kores së tokës dhe me forca nga koha e tokës. Në varësi të vendit ku ftohet magma, kristalet do të formohen me shpejtësi të ndryshme në një mënyrë ose në një tjetër, duke rezultuar në cilësi të ndryshme, të tilla si:

 • Granuluar: Kur magma ftohet ngadalë dhe mineralet kristalizohen, do të shfaqen grimca të dukshme me madhësi shumë të ngjashme.
 • Porfiri: magma prodhohet kur ftohet në kohë të ndryshme. Në fillim filloi të ftohet ngadalë, por pastaj u bë gjithnjë e më shpejt.
 • Qelqor. Quhet ndryshe strukturë poroze. Ndodh kur magma ftohet shpejt. Në këtë mënyrë, xhami nuk formohet, por duket si xhami.

Shkëmbinj metamorfikë

Ata janë shkëmbinj të formuar nga shkëmbinj të tjerë. Ata zakonisht përbëhen nga shkëmbinj sedimentarë që kanë pësuar procese fizike dhe kimike të transformimit. Janë faktorët gjeologjikë si presioni dhe temperatura që ndryshojnë shkëmbinjtë. Prandaj, lloji i shkëmbit varet nga mineralet që përmban dhe shkalla e tij e transformimit për shkak të faktorëve gjeologjikë.

Mineral

shkëmb magmatik

Ne nuk mund ta përfundojmë përcaktimin se çfarë është një gur pa folur për mineralet. Mineralet përbëhen nga materiale të ngurta, natyrore dhe inorganike që burojnë nga magma. Ato gjithashtu mund të formohen nga ndryshimet në mineralet e tjera ekzistuese dhe të formuara. Çdo mineral ka një strukturë të qartë kimike, e cila varet plotësisht nga përbërja e tij. Procesi i formimit të tij gjithashtu ka karakteristika unike fizike.

Mineralet kanë renditur atome. Këto atome dihet se formojnë një qelizë që përsëritet në të gjithë strukturën e brendshme. Këto struktura prodhojnë forma të caktuara gjeometrike që, megjithëse nuk janë gjithmonë të dukshme me sy të lirë, ekzistojnë.

Qeliza njësi formon kristale që grumbullohen së bashku dhe formojnë një strukturë grilë ose rrjetë. Këta kristale që formojnë minerale vazhdojnë shumë ngadalë. Sa më i ngadaltë formimi i kristalit, aq më të renditura janë të gjitha grimcat dhe, prandaj, aq më i mirë është procesi i kristalizimit.

Kristalet minerale nuk janë të izoluara, por formojnë agregate. Nëse dy ose më shumë kristale rriten në të njëjtën plan ose bosht të simetrisë, merret parasysh një strukturë minerale e quajtur kristale binjake. Një shembull i binjakëve është kuarci shkëmbor kristalor. Nëse mineralet mbulojnë sipërfaqen e shkëmbit, ato do të formojnë grumbuj ose dendrite. Për shembull, piroluziti.

Përkundrazi, nëse mineralet kristalizohen në zgavrën e shkëmbit, formohet një strukturë e quajtur gjeodezike. Këto gjeodezikë shiten në të gjithë botën për bukurinë dhe dekorimin e tyre. Olivine është një shembull i qartë i një gjeode. Ekzistojnë gjithashtu disa gjeodezikë të mëdhenj, siç është miniera e Pulpit në Almería.

Ekzistojnë standarde të ndryshme për klasifikimin e mineraleve. Le të fillojmë me të parën. Sipas përbërjes së mineraleve, ai mund të klasifikohet në një mënyrë më të thjeshtë. Ato ndahen në:

 • Metal: Mineral metalik i formuar nga magma. Më të famshmit janë bakri dhe argjendi, limoniti, magnetiti, piriti, malakiti, azuriti ose kanabari.
 • Jo metalike. Midis jometaleve, kemi silikatet, përbërësi kryesor i të cilave është dioksidi i silikonit. Ato përbëhen nga asthenosfera magma. Ato janë minerale si olivina, ekologjia, talku, moskoviti, kuarci, sheqeri i papërpunuar dhe argjila. Ne gjithashtu kemi kripëra minerale, të cilat formohen nga kripa që precipiton kur avullon uji i oqeanit. Ato gjithashtu mund të formohen nga rikristalizimi i mineraleve të tjera. Ato janë minerale të formuara nga reshjet. Për shembull, kemi kalcit, gips, magnezit, anhidrit, etj.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se çfarë është një shkëmb dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.