Super vullkani i fjetur Campi Flegrei mund të jetë më i rrezikshëm se sa pritej

vullkan supervullkan

Disa muaj më parë ne botuam një artikull se si Campi Flegrei po zgjohet. Për disa vjet, që vullkanologët ekspertë e kanë monitoruar, po paraqet ndryshime në aktivitet. Emisione të caktuara gazi, një temperaturë e brendshme në rritje dhe madhësi të tjera që tregojnë se diçka po dridhet "atje poshtë". Campi Flegrei, larg nga të qenit çdo vullkan, është një super vullkan. Më i madhi në Evropë. Me një madhësi dhe forcë të tillë sa zgjimi i tij do të shkaktonte pasoja të mëdha, përtej rajonalit, në lidhje me vullkanet e zakonshme.

Këtë herë, ekspertët për këtë, kanë realizuar diçka të re. Bëhet fjalë për nivelin e dhunës që mund të keni. Kanë zbuluar nën qytetin e Pozzuoli burimi i mundshëm i magmës që e ndezi herën e fundit. Isshtë e njëjta zonë e kaldera që paraqiti aktivitetin më të madh në Campi Flegrei, në vitet 80, e cila përkoi me disa tërmete në zonë. Tani gjëja është, megjithëse sjellja ka ndryshuar, ajo mund të ndihmojë në parashikimin se si dhe ku mund të ndodhin shpërthimet nëse ato shfaqen përfundimisht.

Presioni nën kazan rritet

vullkani campi flegrei

Kësaj radhe, studiuesit hedhin mundësinë që presioni të ndërtohet brenda vetë bojlerit. Kjo do të shpjegonte aktivitetin e ulët sizmik në zonë. Njëkohësisht kjo bën që edhe rreziku të rritet. Një nga ata që ishin përgjegjës për këtë punë, Luca de Siena, nga Universiteti i Aberdinit, siguroi sa vijon.

«Gjatë 30 viteve të fundit sjellja e vullkanit ka ndryshuar. Gjithçka është nxehur më shumë për shkak të lëngjeve që përshkojnë të gjithë bojlerin. Ajo që prodhoi aktivitetin nën Pozzuoli në vitet 80 ka migruar diku tjetër, kështu që rreziku mund të gjendej pranë Napolit, i cili është i populluar më dendur ".

Situata aktuale e Campi Flegrei, me fjalët e marra nga eksperti, është ajo e një tenxhere me presion nën sipërfaqe. Nuk mund të përcaktohet se çfarë shkalle mund të ketë kjo në një shpërthim të ardhshëm. Por diçka që nuk ka dyshim është se po bëhet më e rrezikshme. Pyetja e madhe sot do të ishte nëse magma është bllokuar brenda Caldera-s, duke migruar në një zonë të populluar, ose, me shpresë, magma mund të drejtohet drejt detit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.