Bora jeshile

bora e gjelbër në Antarktidë

Siç e dimë, ndryshimi i klimës është një fenomen në të gjithë botën që po na lë imazhe shqetësuese, por edhe befasuese. Dhe është se fakti që temperaturat mesatare globale po rriten në mënyrë të vazhdueshme, po shkakton situata disi të jashtëzakonshme. Duke qenë se një nga zonat e planetit që mori një ndikim më të madh për shkak të rritjes së temperaturave globale është Antarktida, është këtu ku mund të shihni fenomene më të pazakonta. Sot po flasim për një nga fenomenet që po befason të gjithë komunitetin shkencor. Bëhet fjalë për bora jeshile

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se çfarë do të thotë bora e gjelbër, cilat janë karakteristikat e saj dhe çfarë pasojash ka në lidhje me ndryshimin e klimës.

Çfarë është bora e gjelbër

Bora jeshile

Ajo që mund të mendoni kur dëgjoni termin dëborë jeshile, është se bimësia po rritet për shkak të shkrirjes së borës në Antarktik. Aktualisht, për shkak të rritjes së temperaturave globale bora e bardhë po bëhet jeshile ndërsa algat mikroskopike po rriten. Kur rritet masivisht ajo ka borën jeshile dhe e bën atë të duket një ngjyrë e gjelbër e ndezur. Ky fenomen mund të shihet edhe nga hapësira dhe i ka ndihmuar shkencëtarët të bëjnë një hartë.

Të gjitha të dhënat mblidhen falë satelitëve që janë në gjendje të vëzhgojnë dhe të marrin imazhe. Vëzhgimet e marra gjatë disa verave në Antarktidë janë kombinuar me vëzhgime nga satelitët për të vlerësuar të gjitha zonat ku do të testohet bora e gjelbër. Të gjitha këto matje do të përdoren për të llogaritur shpejtësinë që algat do të vazhdojnë të përhapen në të gjithë kontinentin për shkak të ndryshimit të klimës.

Siç pritej, rritja e këtyre algave mikroskopike do të ndikojë në dinamikën e klimës në një nivel global.

Bora e gjelbër dhe albedo tokësore

Albedo tokësore është sasia e rrezatimit diellor që reflektohet nga sipërfaqja përsëri në hapësirë ​​nga elementë të ndryshëm. Midis këtyre elementeve gjejmë sipërfaqe me ngjyra të lehta, re, gazra etj. Dëbora është e aftë të reflektojë deri në 80% të rrezatimit diellor të ndodhur në të. Çfarë është zbuluar në bora e gjelbër është se të dhënat e albedo zvogëlohen në 45%. Kjo do të thotë që më shumë nxehtësi mund të mbahet në sipërfaqe pa u reflektuar përsëri në hapësirën e jashtme.

Mund të mendohet se meqenëse albedo në Antarktidë do të ulet, ajo do të bëhet një forcë lëvizëse e temperaturave mesatare që do të ushqehen vetë. Sidoqoftë, duhet të merren parasysh edhe aspektet e ndryshme që ndikojnë në këtë evolucion të temperaturës. Për shembull, rritja e algave mikroskopike gjithashtu favorizon thithjen e dioksidit të karbonit nga fotosinteza. Kjo ndihmon për të zvogëluar sasinë e gazrave serë, të cilat nga ana tjetër, Do të na ndihmojë të mos i rrisim temperaturat.

Pastaj, është e nevojshme të analizohet ekuilibri midis sasisë së nxehtësisë që Antarktida është e aftë të mbajë për shkak të zvogëlimit të albedos tokësore, së bashku me kapacitetin e algave mikroskopike për të thithur dioksid karboni nga atmosfera. Siç e dimë, dioksidi i karbonit është një gaz serë me aftësinë për të mbajtur nxehtësinë. Prandaj, sa më shumë dioksid karboni është në atmosferë, do të ruhet më shumë nxehtësi dhe për këtë arsye do të rriten temperaturat.

Studime mbi algat mikroskopike në Antarktidë

Tunele jeshile borë

Tashmë ka studime të shumta që janë botuar në revistë Nature Communications Ata parashikojnë që bora e gjelbër do të vazhdojë të përhapet në të gjithë kontinentin Antarktik. Ndërsa ndryshimi i klimës rrit temperaturat mesatare globale, ne i detyrohemi një përhapje më të madhe të këtyre algave.

Studimet gjithashtu pasqyrojnë që Antarktida është vendi që tregon ndryshimet e shkaktuara nga ndryshimet klimatike më shpejt. Kjo ngrohje po rritet me shpejtësi në këtë pjesë të planetit. Të dhënat e studimit tregojnë se në janar, një valë e nxehtësisë u regjistrua në pjesën lindore të Antarktidës. Kjo valë e nxehtësisë shkaktoi temperatura 7 gradë mbi mesataren. Ndërsa procesi i ngrohjes vazhdon, sasia e mikroalgave gjithashtu do të rritet gjithnjë e më shumë.

Problemi është se bora nuk ka më të njëjtën përjetësi si më parë. Ne gjithashtu duhet të marrim parasysh ngritjen e nivelit të detit që do të shkaktojë shkrirjen totale të akullit të Antarktikut. Për ta kuptuar më mirë atë, duhet të kihet parasysh se ndryshimi kryesor midis Antarktidës dhe Polit të Veriut është se në Antarktidë ekziston një kontinent tokësor nën akull. Kjo bën që, nëse akulli shkrihet mbi tokë, ai rritet në nivelin e detit. E kundërta ndodh me Polin e Veriut. Kapakët polarë në pjesën veriore nuk kanë një kontinent nën to. Kështu, nëse ky akull shkrihet nuk do të rrisë nivelin e detit.

Algat që janë studiuar në Antarktidë janë të përqendruara në bregdet. Kjo sepse ato janë zonat që bëhen më të ngrohta pasi kanë temperatura mesatare pak më shumë se zero gradë. Përhapja e mikroalgave nxitet gjithashtu nga kafshët gjitarë dhe zogjtë e detit. Dhe është se jashtëqitja e këtyre kafshëve është shumë ushqyese për këto organizma fotosintetikë. Kjo është, të njëjtat jashtëqitje shërbejnë si pleh dhe kontribuojnë në rritjen e tij.

Një lavaman i ri CO2

Dihet nga studimet që shumica e kolonive të algave janë afër kolonive të pinguinëve. Ato janë të vendosura në pikat ku pak pushojnë dhe në afërsi të disa vendeve ku folezojnë zogjtë.

Çfarë mund të shihet si një pikë pozitive e gjithë kësaj, është se do të ketë një lavaman të ri për CO2 në planet. Meqenëse algat mbajnë një shkallë të lartë të fotosintezës, energjia e tyre gjenerohet gjatë këtij procesi dhe ky gaz serë absorbohet. Falë rritjes së këtyre algave, një sasi më e madhe e dioksidit të karbonit do të nxirret nga atmosfera dhe mund të llogaritet si një pikë pozitive. Ky lavaman i ri CO2 mund të thithë deri në 479 ton në vit. Kjo shifër mund të jetë më e lartë pasi ekzistojnë lloje të tjerë të algave portokalli dhe të kuqe që nuk janë përfshirë ende në studim.

Mos mendoni se e gjithë kjo do të jetë pozitive në përgjithësi, pasi pasojat e ndryshimit të klimës janë aq të rënda sa që ky efekt i borës së gjelbër nuk mund të kompensohet.

Se me këtë informacion ata mund të mësojnë më shumë rreth borës së gjelbër dhe rëndësisë së saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.