Deti Barents

shfrytëzimi i hidrokarbureve

Sot do të flasim barents deti. Isshtë pjesë e Oqeanit Akullnajor Arktik dhe shtrihet në një zonë me një sipërfaqe prej 1.4 milion kilometra katrorë. Ky det njihet për bollëkun e specieve të florës dhe faunës dhe për interesin e tij ekonomik. Ajo ishte e njohur tashmë në kohërat mesjetare për vikingët dhe rusët. Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat dhe rëndësinë e këtij deti.

Nëse doni të dini më shumë rreth detit Barents, ky është postimi juaj.

tipare kryesore

barents deti

Ajo ka një formë drejtkëndëshi dhe ka gjatësi 1300 kilometra nga veriu në jug. Ndodhet nga toka e Francisco José në detin e bardhë. Nga ana tjetër, ajo ka një gjerësi prej rreth 1050 kilometra nga lindja në perëndim dhe shkon nga ishujt e Zembla të Re në Detin Norvegjez.

Ka një thellësi mesatare prej vetëm 230 metrash. Kjo e bën atë një det shumë të cekët, por në disa zona mund të arrijë deri në 600 metra të thellë. Ujërat shtrihen midis vendeve Finnmark të Norvegjisë dhe brigjeve Kareliane të Rusisë. Siç e përmendëm më parë, ky det ishte i njohur për vikingët dhe rusët, por ata nuk e quanin Deti Barents, ata e quanin atë Deti Murmean. Emri i Detit Barents u ngrit në një hartë të hartuar në 1653 për nder të eksploruesit Hollandez Willem Barents. Ky eksplorues i brigjeve jugore për të kërkuar një shëtitje në bord midis Evropës dhe Azisë Veriore.

Shumica e zbulimeve shkencore dhe territoriale në lashtësi u dhanë me një objektiv tjetër nga ai që u arrit. Nga atje në Columbus duke zbuluar Amerikën. Ajo që karakterizon këtë det është se ai ka një nivel kripe mbi mesataren. Më konkretisht kripësi 3,4%. Sa i përket klimës, ajo mbizotëruese në rajon është ky lloj subarktik. Duke qenë në zona afër polit të veriut, temperaturat mesatare në dimër janë -25 gradë në zonën më veriore dhe -8 gradë në zonat më afër kontinentit. Kjo qëndron atje, por në verë ata gjithashtu kanë temperatura shumë të ulëta që janë rreth 0 gradë në zonën veriore dhe 10 gradë në zonën kontinentale.

Një nga karakteristikat që e bën këtë det të veçantë është se ka më shumë zona veriore që janë ngrirë përgjithmonë. Likeshtë sikur të jetë pjesë e Polit të Veriut. Për shkak se Rryma e Gjirit mbart trupa uji të ngrohtë nga perëndimi, zonat bregdetare jugore dhe perëndimore të detit Barents janë pa akull gjatë gjithë vitit. Lidhur me reshjet e shiut, nivelet vjetore janë rreth vlerave të ndryshme në pjesën veriore dhe në pjesën jugore. Pjesa jugore është më e lagësht me vlera të reshjeve 2500 mm, ndërsa në veri ka vetëm vlera 1000 mm.

Portet detare Barents

Barents Varkat e Peshkimit në Det

Bregdeti i këtij deti është plot me zona me shkëmbinj të mëdhenj dhe fjorde të thella. Mbi të gjitha janë nivelet e pjesës perëndimore. Sidoqoftë, në lindje të Gadishullit Kanin bregdeti nuk ka aq shumë shkëmbinj por është më i ulët, duke paraqitur më shumë gjire dhe hyrje të cekëta.

Pjesa e brigjeve të arkipelagëve veriorë ka male të thepisura dhe të larta me akullnaja të shumta fundi i të cilave është deti. Kjo zonë është gjithashtu me interes tregtar dhe portet kryesore që janë pa akull për të tregtuar janë si më poshtë:

  • Porti i Tromsø dhe Vardø në Norvegji pranë Kepit të Veriut.
  • Porti i Murmansk dhe Teriberka në Rusi, të dy në Gadishullin Kola.

Një sasi e madhe e merlucit më të madh në botë zakonisht tregtohet në këto porte. Kjo për shkak se ka një popullsi të madhe të këtyre peshqve dhe peshkimi është menaxhuar bashkërisht nga Rusia dhe Norvegjia që nga viti 1976. Për të kufizuar peshkimin dhe për të mos dëmtuar popullatat, është krijuar një numër maksimal i kapjeve të lejuara në vit. Kështu, cikli i riprodhimit të merlucës nuk ndërpritet dhe popullatat ekzistuese në këtë det nuk rrezikohen.

Nga ana tjetër, Norvegjia filloi kërkimet për hidrokarbure në Detin Barents në 1969. Kjo ka çuar në një shfrytëzim i vërtetë i shkëmbimeve të gazit dhe naftës në të cilat spikat fusha e gazit Shtokman, kjo është depozita e pestë më e madhe në botë. Problemi me këtë shfrytëzim është ndotja dhe ndërtimi i infrastrukturave në mes të detit që shkakton ndikime të ndryshme në ekosistem. Llojet e florës dhe faunës përreth dëmtohen nga derdhjet e vogla konstante që ndodhin në zonat ku shfrytëzohet nafta dhe gazi, si dhe nga zhurma.

Mos harroni se shumë kafshë kanë një metodë komunikimi bazuar në valët që perceptohen përmes zhurmës. Teprica e makinerive në det të hapur shkakton destabilizim në këto radarë natyrorë të kafshëve.

Flora dhe fauna e detit Barents

barents ngrirë det

Tani do të përshkruajmë speciet kryesore që mund të gjejmë në këtë det. Pjesa më e madhe e biodiversitetit gjendet në ujërat e butë të Rrymës së Gjirit dhe në ujërat e ftohtë të Arktikut. Këto organizma që banojnë në zonat më ekstreme janë përshtatur me kushtet e habitateve detare.

Phytoplankton shërben si ushqim për zooplankton dhe, nga ana tjetër, Isshtë baza ushqimore e shumë herëve të tilla si merluci dhe gjitarët siç është balena. Balena është një nga më të prekurat nga nxjerrja e hidrokarbureve. Specie të tjera shquhen në këtë det siç është vula e Grenlandës dhe, midis zogjve, shquhet zhurma e zakonshme.

Siç mund ta shihni, ky det ka shumë pasuri dhe biodiversitet të madh. Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Detit Barents dhe rëndësisë së shfrytëzimit dhe tregtisë së hidrokarbureve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.