Çfarë është balotazhi

Rrjedhja sipërfaqësore

Kur flasim për ciklin hidrologjik duhet të dallojmë disa ngjarje që janë ato që po shënojnë rrjedhën e ujit. Një nga këto ngjarje është balotazh. Njihet me emrin e rrjedhjes sipërfaqësore dhe është koncepti që përshkruan rrjedhën e ujit, shiut, borës ose lëngjeve të tjerë në tokë. Kjo pjesë përbën një pjesë kryesore në ciklin e ujit.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se çfarë është rrjedhja sipërfaqësore, sa e rëndësishme është dhe nga gjenerohet.

Çfarë është balotazhi sipërfaqësor

Kur flasim për rrjedhjet sipërfaqësore flasim për atë që ndodh në sipërfaqe dhe se ajo zhvillohet para se të arrihet në një kanal siç është lumi ose liqeni. Në këtë balotazh ne gjejmë sa më shumë ujë nga shiu si çdo lëng tjetër nga shkarkimet ndotëse. Kur bëhet fjalë për rrjedhjet sipërfaqësore, nëse ato zhvillohen para se të arrijnë një kanal, quhet burim jo-pikë. Nëse ky burim jo-pikë ka ndotës artificialë, ai njihet si ndotje me burim jo-pikë.

E gjithë zona që është përgjegjëse për prodhimin e kullimit të kësaj rrjedhjeje për t'u bërë ujë nëntokësor dhe baza e një sasie të madhe të burimeve ujore njihet si pellgu ujëmbledhës. Ne e dimë që shumë shkarkime të bëra nga njeriu prodhohen si nga plehrat kimikë ashtu edhe nga shkarkimet e tjera industriale në ujërat sipërfaqësorë. Prandaj, është e nevojshme të analizohet nëse rrjedhja që rrjedh përgjatë tokës mund të mbledhë ndotës që gjenden në tokë. Këto ndotës mund të të jetë vaj, pesticide, herbicide, insekticide dhe plehra, ndër të tjera.

Origjina dhe gjenerimi i balotazhit

Siç kemi përmendur më parë, origjina e rrjedhjeve mund të gjenerohet nga reshjet ose nga shkrirja e borës, sot akulli në akullnajat. Kur ndodh shkrirja e borës së akullnajave, kur mbërrin sezoni i shkrirjes, zakonisht ndodh vetëm në zona mjaft të ftohta. Kjo balotazh dëbore zakonisht arrin kulmin në kohën e pranverës kur rriten temperaturat. Akullnajat shkrihen plotësisht gjatë verës dhe ato prodhojnë rrjedhën maksimale të rrjedhjeve dhe rrjedha e lumenjve ndikohet prej tyre. I gjithë ky ujë përfundon duke rritur rrjedhën e lumenjve dhe erozionin e tokës. Faktori përcaktues në shkallën e shkrirjes së borës ose akullnajave është temperatura e ajrit dhe kohëzgjatja e rrezatimit diellor incident.

Ne flasim për luginat në V kur ato janë lugina akullnajore që atëherë një sasi e madhe e rrjedhës është mbledhur në lumë në një kohë të shkurtër. Vetëm gjatë sezonit të shkrirjes, ne gjetëm një rrjedhë në lumë aq të fortë sa të gërryente dhe transformonte tokën. Nga ana tjetër, kur flasim për një luginë në formë U, ne po flasim për një luginë konvencionale. Ky formacion është për shkak të faktit se rrjedha e rrjedhës së lumit është konstante gjatë gjithë vitit. Në këto raste kemi edhe kohë më pak rrjedhje uji gjatë sezonit të verës.

Rajonet e larta malore kanë rrjedha që ngrihen në ditë me diell dhe zvogëlohen në ditë me re për shkak të më pak rrezatimit diellor. Në zonat ku nuk ka borë balotazhi vjen nga reshjet. Duhet përmendur që jo të gjitha reshjet e shiut gjenerojnë balotazh. Rrjedhja e reshjeve gjenerohet kur toka nuk mund të ruajë një sasi të madhe uji për shkak të reshjeve të mëdha.

Për shembull, ka toka shumë të vjetra në Australi dhe Afrikën e Jugut ku ekzistojnë rrënjët proteoide. Këto rrënjë janë aq të dendura dhe kanë aq shumë qime sa janë të afta të thithin sasi të mëdha të ujit të shiut. Kështu, është e vështirë për ujërat e rrjedhjeve të ekzistojnë pasi ato janë të afta të thithin sasi të konsiderueshme të shiut. Përveç kësaj, duhet të ketë një potencial të ulët për avullim që rrjedhja sipërfaqësore të zgjasë më shumë.

Rrjedha e ujit tokësor me infiltrim të tepërt

Një aspekt i rëndësishëm për t'u marrë parasysh në rrjedhjet sipërfaqësore është procesi i infiltrimit. Shtë procesi në të cilin uji depërton në pjesën nëntokësore të tokës. Këtu uji ruhet në akuifer dhe shërben si një burim uji. Pothuajse çdo pellg ka atje dyqane të vogla nëntokësore të ujit. Ky infiltrim ndodh më rrallë në rajonet e thata dhe gjysmë të thata ku intensiteti i reshjet janë më të larta dhe shkalla e infiltrimit më e ulët për shkak të hidroizolimit të sipërfaqes.

Ekziston gjithashtu një sasi më e madhe e rrjedhjeve sipërfaqësore dhe një shkallë më e ulët e infiltrimit në tokat e shtruara. Një aspekt tjetër është rrjedha tokësore e tej-ngopur. Ky është një gjendje që ndodh në mënyrë që të ketë një balotazh më të madh sipërfaqësor. Në këtë rast, toka është e ngopur në ujë dhe pellgu ka ruajtur sa më shumë që të jetë e mundur. Në këto raste, do të ndodhë më shumë rrjedhje sipërfaqësore për shkak të sasisë së madhe të reshjeve. Niveli i lagështisë në tokë është gjithashtu një faktor që ndikon në sa kohë do të duhet që toka të ngopet. Sa më shumë lagështi të ketë toka, aq më shpejt do të ngopet me ujë. Si rezultat, ju mund të ruani më pak ujë dhe të përfundoni duke krijuar më shumë rrjedhje sipërfaqësore.

Ndikimi i njeriut në rrjedhjet sipërfaqësore

Balotazh urban

Duhet të theksohet se njerëzit ndikojnë shumë në sasinë e balotazhit ekzistues. Dhe është se ne jemi duke krijuar vazhdimisht sipërfaqe të papërshkueshme nga uji, siç janë trotuaret dhe ndërtesat. Këto hidroizolime nënkuptojnë që uji nuk mund të depërtojë në akuifer. Në vend që uji të depërtojë në tokë, uji u detyrua drejtpërdrejt në përrenj ose kullues ku ka erozion dhe sedimentim më të madh. Këto kushte janë ato që shkaktojnë përmbytje në qytet.

Rrjedhja e rritur sipërfaqësore zvogëlon rimbushjen e ujërave nëntokësore dhe ul tryezën e ujit. Këto janë kushte që ato përkeqësojnë thatësirën veçanërisht për fushën e bujqësisë dhe të gjithë ata njerëz që varen nga puset e ujit. Përveç kësaj, kësaj situate duhet shtuar edhe prania e ndotësve antropogjenë të tretur në rrjedhjet sipërfaqësore që ndikojnë në shëndetin e njerëzve. Kjo ngarkesë e ndotësve mund të arrijë ujërat në lumenj, liqene dhe oqeane dhe të ndotë ujërat.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth rrjedhjeve sipërfaqësore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.