Atmosfera primitive

Toka primitive

Atmosfera që rrethon planetin tonë nuk ka pasur gjithmonë përbërjen aktuale. Që nga fillimi i formimit të planetit tonë atmosferë primitive përbërja e tij ka ndryshuar me kalimin e kohës në varësi të karakteristikave të planetit dhe kushteve mjedisore. Ne e dimë që atmosfera nuk është asgjë më shumë sesa shtresa e gazrave që rrethon një trup qiellor dhe se ata tërhiqen nga ajo nga forca e gravitetit. Ato na ndihmojnë të mbrohemi nga rrezatimi diellor ultraviolet, të kontrollojmë temperaturën dhe të mos lejojnë meteoritët të hyjnë në planetin tonë.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për atmosferën primitive dhe mënyrën se si u krijua.

Atmosfera primitive

atmosfera primitive e planetit

Ne po flasim për një grup gazrash që janë të rrethuar nga planeti ynë pasi ato tërhiqen nga veprimi i gravitetit. Isshtë një shtresë gazi që na mbron nga dielli dhe se pa të jeta nuk do të zhvillohej siç e njohim ne. Në planetin tonë, atmosfera aktualisht është e përbërë nga azot, dioksid karboni, oksigjen dhe argon. Në një masë më të vogël, ajo përbëhet nga uji, i cili është ajo që krijon retë, dhe përbërës të tjerë të tillë si pluhuri, poleni, mbetjet e frymëmarrjes dhe reaksionet e djegies. Ne e dimë që atmosfera jonë është më shumë sesa gazra, pluhur dhe ujë. Nëse në këtë atmosferë jeta në tokë nuk do të ishte e mundur.

Misioni kryesor është të mbrohemi nga rrezatimi ultraviolet diellor dhe të kontrollojmë temperaturën e tij. Për më tepër, kjo na ndihmon të parandalojmë hyrjen e meteoritëve të mëdhenj në planetin tonë. Ne e dimë që jo të gjitha atmosferat e planetëve që përbëjnë sistemin diellor janë të njëjta. Ka disa që janë më të thella si ajo e Saturnit, e cila Ajo ka 30.000 kilometra nga baza në fazën e fundit. Nga ana tjetër, ai i planetit tonë është tre herë më i vogël, me thellësi rreth 10.000 kilometra.

Shtresat e atmosferës

atmosfera aktuale

E vërteta është se atmosfera përcakton shumë kushte sipërfaqësore që hasim. Ata janë të gjithë të ndryshëm. Atmosfera jonë ka 4 shtresa të dallueshme. Kemi troposferën e cila është e pasur me oksigjen, avuj uji. Inshtë në të ku ndodhin shumica e fenomeneve meteorologjike që ne njohim, duke përfshirë shira, erëra dhe dëborë. Për të arritur këtë lartësi në fund të troposferës ju nevojitet një avion i specializuar i aftë të arrijë lartësi të mëdha.

Shtresa e dytë e atmosferës njihet si stratosfera. Shtë një vend i thatë ku nuk ka fenomene meteorologjike. Avionët nuk mund të arrijnë atje pasi nuk ka ajër të mjaftueshëm për t'i mbështetur ata. Sidoqoftë, balonat e ajrit të nxehtë mund të vijnë. Ata ndiqen nga mezosfera. Shtë shtresa përmes së cilës kalojnë yjet që qëllojnë. Kur duam të shohim ato tipike të gjahut, duhet të dimë se ato kalojnë përmes mezosferës. Ata janë meteoroidë që janë shpërbërë në fazën e parafundit të atmosferës dhe kalojnë këtu.

Termosfera është shtresa e parafundit e atmosferës së Tokës në të cilën ndodhin Dritat Veriore dhe anijet rrotullohen. Më në fund, ekziston ekzosfera. Oneshtë një që, së bashku me shtresat e tjera, mbrojnë jetën tokësore në mënyrë të parregullt. Funksioni i tij kryesor atë të mbrojtjes së vetvetes nga rrezet gama që vijnë nga dielli.

Krijimi i atmosferës primitive

Atmosfera primitive u krijua afërsisht 4.500 miliard vjet më parë. Procesi i formimit të atmosferës primitive mund të ndahet në 4 faza. Gjëja e parë që duhet mbajtur parasysh është se ai nuk ka qenë gjithmonë mjedisi ideal për formimin e jetës. Planeti ynë nuk e kishte këtë mjedis ideal për zhvillimin e jetës. Toka 4.500 më parë ishte një planet shumë aktiv gjeologjikisht. Kishte emanione të mëdha vullkanike që ishin përgjegjës për krijimin e atmosferës primitive. Kjo atmosferë përbëhej nga avuj uji, dioksid karboni, squfuri dhe azoti. Në këtë pikë të formimit të atmosferës së hershme, oksigjeni ishte mezi i pranishëm dhe oqeanet nuk ekzistonin.

Në fazën e dytë të formimit ne shohim që, ndërsa planeti ftohet, avujt e ujit mund të kondensohen dhe raportohen në oqeane pasi shiu për një kohë të gjatë. Ndërsa uji binte, dioksidi i karbonit reagoi me shkëmbinjtë në koren e tokës për të krijuar karbonate. Këto karbonate janë thelbësore për formimin e jetës dhe që detet të jenë të kripura siç është rasti sot.

Faza e tretë zhvillohet afërsisht 3.500 miliardë vjet më parë. Këtu shfaqen bakteret, ato janë të afta për fotosintezë. Duke thënë, këto baktere janë të afta të prodhojnë oksigjen. Ky prodhim i oksigjenit lehtësoi zhvillimin e jetës në mjedisin detar. Sapo atmosfera të kishte mjaft oksigjen, filloi një fazë e katërt. Në këtë fazë gjejmë atmosferën dhe një sërë shumë variablash mjedisorë që janë përgjegjës për krijimin e kushteve të nevojshme për evolucionin e organizmave të mëdhenj. Nga i gjithë ky evolucion, lindin kafshë të afta për të marrë frymë ajri.

Ndryshimet në përbërje

Përbërje të ndryshme nga atmosfera primitive deri në mbretërimin në planetin tonë në varësi të periudhës gjeologjike në të cilën gjendemi. Ne po flasim për përbërje që ndryshojnë midis një atmosfere me një ulje të përqindjes së oksigjenit në proporcion me pjesën tjetër të gazrave. Azoti ka qenë gjithmonë i pranishëm pasi që është një gaz që konsiderohet inert pasi nuk reagon ose është shumë e vështirë për të që të reagojë.

Në këtë mënyrë, ne arrijmë të arrijmë atmosferën aktuale që përmban gazrat e krijuar në secilën nga fazat e mëparshme që kemi diskutuar. Këto gazra mbahen në lëvizje të vazhdueshme nga veprimi i erërave dhe shiut. Motori kryesor i erës janë rrezet diellore që vijnë nga dielli që shkaktojnë ndryshime në dendësinë e tyre. Falë këtyre dinamikave atmosferike, njerëzit dhe organizmat e tjerë të gjallë mund të marrin frymë. Pa këto gazra nuk do të kishte jetë në planet.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth atmosferës primitive dhe formimit të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.