Asteroid potencialisht i rrezikshëm

asteroid potencialisht i rrezikshëm

Ne e dimë se si sistemi diellor ashtu edhe pjesa tjetër e universit kanë miliona asteroidë. Megjithatë, a asteroid potencialisht i rrezikshëm Quhet kur trajektorja e tij mund të kalojë nëpër planetin tonë dhe të përfundojë duke u përplasur. Që NASA të emërojë një asteroid si potencialisht të rrezikshëm, ai duhet të plotësojë disa kërkesa dhe të ketë një rrezik real që të mos bjerë në alarm.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se sa i ndryshëm duhet të jetë një asteroid potencialisht i rrezikshëm dhe cilat janë karakteristikat e tij.

çfarë është një asteroid

Orbita e asteroideve

Një asteroid nuk është gjë tjetër veçse një objekt shkëmbor që rrotullohet rreth diellit, dhe megjithëse nuk ka të njëjtën madhësi si një planet, orbita e tij është e ngjashme. Ka shumë asteroidë që rrotullohen rreth sistemit tonë diellor. Shumica dërrmuese e tyre formojnë atë që ne e njohim si rripin e asteroideve. Ky rajon shtrihet midis orbitave të Marsit dhe Jupiterit. Ashtu si planetët, orbitat e tyre janë eliptike.

Jo vetëm që ekzistojnë në këtë brez, ato mund të gjenden edhe në shtigjet e planetëve të tjerë. Kjo do të thotë se objekti shkëmbor udhëton të njëjtën rrugë rreth diellit, por nuk ka asgjë për t'u shqetësuar. Ju mund të mendoni se nëse do të ishte një asteroid në të njëjtën orbitë me planetin tonë, do të përplasej dhe do të shkaktonte një katastrofë. Kjo nuk është çështja. Nuk ka asgjë për t'u shqetësuar sepse ato nuk përplasen.

Ata zakonisht udhëtojnë me të njëjtën shpejtësi rreth asteroidëve që janë në të njëjtën orbitë me planetin. Prandaj, ata nuk do të takohen kurrë. Për ta bërë këtë, ose Toka duhet të lëvizë më ngadalë ose asteroidi duhet të shpejtojë. Kjo nuk ndodh në hapësirën e jashtme nëse nuk ka një forcë të jashtme për ta bërë atë. Ndërkohë, ligjet e lëvizjes rregullohen nga inercia.

Llojet e asteroideve

Rrip asteroidi

Këta asteroidë erdhën nga formimi i sistemit diellor. Siç kemi parë në disa artikuj, sistemi diellor u formua rreth 4.600 miliardë vjet më parë. Kjo ndodh kur një re e madhe gazi dhe pluhuri shembet. Kur kjo ndodh, pjesa më e madhe e materialit bie në qendër të resë, duke formuar diellin.

Pjesa tjetër e materies u bë planetë. Megjithatë, objektet në rripin e asteroideve nuk kanë asnjë shans të bëhen planetë. Për shkak se asteroidët formohen në vende dhe kushte të ndryshme, ata nuk janë të njëjtë. Secili formohej në një distancë të ndryshme nga dielli, që nënkuptonte kushte dhe përbërje të ndryshme.

Zbuluam se objektet nuk janë të rrumbullakëta, por kanë forma të dhëmbëzuara dhe të çrregullta. Këto formohen nga ndikimet e njëpasnjëshme me objekte të tjera derisa të bëhen të tilla.

Të tjerat janë qindra kilometra të gjera dhe të mëdha. Ata janë më të vegjël, si guralecë. Shumica dërrmuese e tyre janë bërë nga lloje të ndryshme shkëmbinjsh. Shumë prej tyre përmbajnë sasi të mëdha të nikelit dhe hekurit.

Asteroid potencialisht i rrezikshëm

Ndikimi i një asteroidi potencialisht i rrezikshëm

Një asteroid potencialisht i rrezikshëm është ai afër Tokës me a magnitudë absolute 22 ose më e madhe me një kryqëzim orbital minimal me Tokën prej 0,05 au ose më pak. Kjo distancë është rreth një e njëzeta e distancës mesatare midis Tokës dhe Diellit dhe besohet të jetë shkalla më e madhe e mundshme e shqetësimit orbital që mund të çojë në një përplasje në një shkallë kohore 100-vjeçare. Asteroidët potencialisht të rrezikshëm përbëjnë rreth 20 për qind të asteroideve afër Tokës, më i madhi prej të cilëve është Toutatis.

Këto objekte konsiderohen të jenë në rrezik të përplasjes me Tokën, duke shkaktuar dëme që variojnë nga shkatërrimi i vogël i lokalizuar deri në zhdukjen masive. Sistemi i mbikëqyrjes Sentry amerikan zbulon dhe monitoron të gjitha PHA-të e njohura, si dhe të gjitha objektet e tjera që janë potencialisht të rrezikshme për Tokën.

asteroidë në rënie shkëmbor ose hekuri me diametër mbi 50 m, me një interval mesatar prej njëqind vjetësh, mund të prodhojë katastrofa dhe cunami lokale. Çdo disa qindra mijë vjet, një asteroid më i madh se një kilometër shkakton një katastrofë globale. Në rastin e fundit, mbeturinat nga ndikimi shpërndahen në atmosferën e Tokës në atë mënyrë që jeta e bimëve vuan nga shiu acid, ndërprerja e pjesshme e dritës së diellit dhe zjarret (dimri bërthamor) nga mbeturinat e nxehta që bien në tokë pas përplasjes. Këto efekte kanë ndodhur shumë herë në të kaluarën dhe do të vazhdojnë të ndodhin edhe në të ardhmen.

Disa nga këto mendohet se janë shkaku i zhdukjeve masive, si p.sh. zhdukja e KT që vranë dinosaurët ose gjigantët Permian që vranë më shumë se 90% të specieve dhe krijesave. Prandaj, zbulimi i këtyre objekteve dhe studimi i tyre për të përcaktuar madhësinë, përbërjen, strukturën dhe trajektoren e tyre është një aktivitet i kujdesshëm.

Shkalla e një asteroidi potencialisht të rrezikshëm

Për të klasifikuar rrezikshmërinë e këtyre objekteve, Shkalla e Torinos u krijua dhe u përcaktua si më poshtë:

 • Shkalla 0: Probabiliteti i përplasjes zero ose shumë më i ulët se probabiliteti që një objekt i rastësishëm të arrijë në Tokë në dekadat e ardhshme. Ai vlen edhe për objektet e vogla që shpërbëhen kur hyjnë në atmosferën e Tokës.
 • Shkalla 1: Probabiliteti i përplasjes është shumë i ulët, i ngjashëm me probabilitetin që një objekt i rastësishëm të arrijë në Tokë në dekadat e ardhshme.
 • Shkalla 2: Probabilitet i ulët i përplasjes.
 • Shkalla 3: Mundësia e përplasjes që mund të shkaktojë më shumë se 1% dëme lokale.
 • Shkalla 4: Mundësia e përplasjes që mund të shkaktojë më shumë se 1% dëme në zonë.
 • Shkalla 5: Përplasjet me probabilitet të lartë mund të shkaktojnë dëmtim të zonës.
 • Shkalla 6: Një përplasje me probabilitet të lartë mund të çojë në një katastrofë globale.
 • Shkalla 7: Probabilitet shumë i lartë përplasjeje, i aftë për të shkaktuar një katastrofë globale.
 • Shkalla 8: rezistent ndaj goditjeve, i aftë për të shkaktuar dëme lokale. Kjo duhet të ndodhë çdo 50 deri në 1,000 vjet.
 • Shkalla 9: Përplasjet janë të garantuara, të afta për dëmtime rajonale. Kjo duhet të ndodhë çdo 1.000 deri në 100.000 vjet.
 • Shkalla 10: një përplasje është e sigurt, e cila mund të çojë në një katastrofë klimatike globale. Kjo duhet të ndodhë çdo 100.000 vjet ose më shumë.

Kur zbulohet një objekt i ri, ai ka një vlerësim bazë zero, i cili mund të rritet ose ulet në nivele më të ulëta ndërsa hetimi përparon. Sipas këtij klasifikimi, të gjitha objektet e njohura aktualisht kanë një klasifikim rreziku prej zero.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për asteroidin potencialisht të rrezikshëm dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pushoni dijo

  Tema si të gjitha mjaft interesante, ia lejoj vetes të them se sa i jashtëzakonshëm, i bukur dhe spektakolar është Universi, ai gjithashtu përmban rreziqe latente për planetin tonë blu... Përshëndetje