Anije të fundosura në Detin e Zi

mbytjet e anijeve

Deti i Zi shërbeu si një hapësirë ​​gjeografike që dëshmoi kalimin e piratëve, grekëve, bizantinëve, osmanëve, kozakëve dhe venecianëve. Ujërat e këtij rajoni, të vendosura midis Turqisë së sotme, Bullgarisë, Ukrainës, Moldavisë, Gjeorgjisë dhe Rusisë, luajtën një rol jetik në lehtësimin e shkëmbimit të mallrave dhe produkteve midis perandorive me ndikim dhe potencialisht shërbyen si një kanal për tregtinë e paligjshme të skllevërve. dhe tregtisë. Ka shume anijet e fundosura në Detin e Zi përgjatë historisë.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat anije janë fundosur në Detin e Zi gjatë historisë.

Anije të fundosura në Detin e Zi

anijet e fundosura në detin e zi

Siç pritej, herë pas here do të kishte raste kur një anije do t'i nënshtrohej forcës së pamëshirshme të një stuhie. Megjithatë, detajet rreth fatit të anijes dhe ekuipazhit të saj do të mbeten mister.

Përbërja kimike unike e dyshemesë së Detit të Zi lejon ruajtjen e lëndës organike, e cila ka rezultuar në mbytje të shumta anijesh janë ruajtur në mënyrë të jashtëzakonshme si një dëshmi e prekshme e një historie që shtrihet nga shekulli IX deri në shekullin e 19-të.

Në skenarin tipik, druri përkeqësohet me shpejtësi kur ekspozohet ndaj ujit të kripur. Megjithatë, përbërja kimike unike e shtratit të detit në këtë zonë të veçantë lejon ruajtjen e materialit organik. Si rezultat, anije të shumta që qëndrojnë në dyshemenë e oqeanit mbeten jashtëzakonisht të paprekura, duke dhënë dëshmi të gjallë për një tregim historik që përfshin shekullin e 9-të deri në shekullin e 19-të.

Deri atëherë, në Detin e Zi nuk ishte parë asnjë anije e fundosur. Ishte gjithashtu e papritur që dikush të ndeshej me ta. Megjithatë, një ekspeditë e rastësishme ndërkombëtare, e udhëhequr nga Universiteti i Southampton (Angli), Ai gjeti 41 prej këtyre anijeve dhe kapi fotografi të detajuara të tyre.

Rodrigo Pacheco Ruiz

anijet e fundosura në detin e zi

Personi me fat që pa anijen e zhytur nuk ishte askush tjetër veçse Rodrigo Pacheco Ruiz, një ekspert i shquar në arkeologjinë detare. Krejt pa fjalë nga pamja përpara tij, ai qëndroi i mahnitur nga madhështia absolute e anijes së lashtë që kishte pushuar në mënyrë paqësore në thellësinë e padepërtueshme prej 300 metrash për gati dy mijëvjeçarë.

Në atë thellësi dhe në moshën e saj, anija ruan shenjat e ndërlikuara të lëna nga çekiçi dhe dalta, si dhe litarët e mbështjellë me kujdes dhe veshjet e zbukuruara me dru. Ky është një zbulim i jashtëzakonshëm, pasi detaje të tilla të përpikta nuk janë dokumentuar kurrë më parë.

Në realitet, objektivi i vërtetë i ekspeditës shkencore u përqendrua në hetimin e efekteve të shkaktuara nga ndryshimet klimatike. Në mënyrë të veçantë, ekipi u nis për të përcaktuar shkallën me të cilën Deti i Zi, më parë një liqen i thjeshtë gjatë Epokës së Akullit, u përmbyt me ujë. Ky hulumtim është i një rëndësie të madhe, pasi një pjesë e Bullgarisë aktuale ishte zhytur nën det.

Arkeologu detar Rodrigo Pacheco Ruiz mbeti pa fjalë kur zbuloi një anije që kishte qenë e pandryshuar për 1.800 vjet, e fshehur 300 metra thellë. Madhështia e madhe e anijes e la atë në frikë.

Ndërsa temperaturat vazhdojnë të luhaten dhe akullnajat zhduken me shpejtësi në rajonet malore, si dhe në Antarktidë dhe Grenlandë, është siguruese të kemi një kuptim të qartë të kohës së mbetur në dispozicion për të hartuar strategji alternative në rajonet bregdetare.

Zgjerimi i ujit të kripur

varkat e vjetra

Në një kohë të gjatë, afërsisht 12.000 vjet më parë, ndodhi një ngjarje e jashtëzakonshme kur rritja e temperaturave të Tokës bëri që Deti Mesdhe të zgjeronte ujin e tij të kripur. Ky zgjerim shkaktoi pushtimin e Detit të Zi përmes asaj që sot quhet ngushtica e Bosforit. Si rezultat, Deti i Zi fitoi një përbërje kimike të ndryshme. Shtresa e sipërme e saj përmban oksigjenin jetik të sjellë nga lumenjtë e fuqishëm të Evropës që derdhen në të. Megjithatë, në thellësitë e këtij trupi uji mungon oksigjeni, duke krijuar një mjedis pa jetë për shkak të anoksisë. Çuditërisht, kjo mungesë oksigjeni e ruan lëndën, duke e penguar atë që t'i nënshtrohet oksidimit.

Udhëtimi u nis me instrumente të jashtëzakonshme të krijuara për të hartuar thellësitë e oqeanit. Një palë automjetesh jashtëzakonisht të fuqishme, të pajisura me kamera 3D moderne, të afta për të kapur edhe detajet më të vogla, lejuan rindërtimin e përpiktë të terrenit të studiuar.

Ekspedita gjeodete

Një pajisje e mrekullueshme nënujore e njohur si Surveyor Interceptor tejkalon shpejtësinë e automjeteve tradicionale nënujore. E pajisur me instrumente gjeofizike, kamera me definicion të lartë, drita dhe një skaner lazer, kjo krijesë mekanike duket si një krijim nga sfera e fantashkencës.

Gjatë gjithë hetimit, ai arriti me sukses një thellësi të paprecedentë prej 1.800 metrash. duke mbajtur një shpejtësi prej më shumë se 6 nyje dhe duke mbuluar një distancë të jashtëzakonshme prej 1.250 kilometrash.

Ekspedita kishte në mendje një qëllim krejtësisht tjetër, por më pas, nga hiçi, anijet dolën nga fundi i detit si lule, një pamje mahnitëse që dukej si një dhuratë nga thellësia e kohës.

Profesor Jon Adams, themelues dhe drejtor i nderuar i Qendrës për Arkeologjinë Detare në Universitetin e Southampton-it, hyri në anijen shkencore Stril Explorer, plotësisht i përkushtuar për të eksploruar botën në ndjekje të misioneve në dukje të pakapërcyeshme.

“Në kërkimin tonë për të kuptuar ndikimin e rritjes së nivelit të ujit në popullsinë njerëzore që banon përgjatë bregut bullgar të Detit të Zi, ne e gjejmë veten duke u përballur me pyetje sfiduese në lidhje me kohën, shpejtësinë dhe pasojat e këtij fenomeni.”

Objektivi kryesor i projektit ishte kryerja e hetimeve gjeologjike për të identifikuar sipërfaqet tokësore të zhytura në shtratin aktual të detit të Detit të Zi. Kjo përfshinte mbledhjen e mostrave, analizimin e tyre, përcaktimin e moshës së tyre dhe rindërtimin e mjedisit parahistorik të rajonit. Papritur, gjatë këtyre hetimeve gjeofizike, hasëm në një zbulim të jashtëzakonshëm: thesare të fundosura në formën e anijeve të lashta. “Ndërsa këto anije ishin një aset interesant, fokusi ynë kryesor mbeti në studimin paleomjedisor. "Është vërtet e mahnitshme se sa mirë janë ruajtur këto anije për shkak të kushteve të varfëruara nga oksigjeni nën 159 metra në Detin e Zi," shpjegoi Adams.

Duke përdorur teknologjinë më të fundit të regjistrimit 3D të krijuar posaçërisht për strukturat e zhytura, imazhe mahnitëse janë kapur me sukses pa shkaktuar asnjë shqetësim në shtratin e detit. Kjo metodologji novatore ka katapultuar në ballë të përvojës botërore në këtë fushë, pasi askush nuk kishte arritur ndonjëherë modele kaq të plota të anijeve të fundosura në këto thellësi të thella.

Platforma detare bullgare është fokusi i vetëm i misionit, duke treguar mundësinë e zbulimeve të shumta shtesë të papritura.

Ndër 41 anijet e zbuluara, disa datojnë në shekullin e XNUMX-të, gjatë sundimit të Perandorisë Bizantine në zonë. Megjithatë, kishte edhe anije të dërguara nga sulltanët dhe tregtarët osmanë, si dhe detarët venecianë që bënin tregti shpesh në këtë rajon dhe ranë viktima të stuhive të tij të pabesë.

Ndër koleksionin e varkave Ka varka që datojnë nga shekujt 1800, XNUMX dhe XNUMX, si dhe një nga viti XNUMX.. Duke ekzaminuar stilet e qeramikës, llojet e ankorimit dhe modelet e direkut, arkeologët mund të përcaktojnë periudhën specifike kohore dhe vendndodhjen e nisjes së secilës anije.

Sipas profesor Adams, është mbresëlënëse të dëshmosh një anije që Marco Polo do ta kishte njohur lehtësisht, pasi na kujton aktivitetet e spikatura tregtare të italianëve në Detin e Zi gjatë Mesjetës.

Po aq e dukshme është metoda e përdorur për të zbuluar këto pasuri të zhytura në sy të publikut. Duke përdorur softuerin e fotogrametrisë 3D, i cili është një teknikë për marrjen e hartave dhe planeve përmes fotografive, u krijua në mënyrë të përpiktë një grup prej mijëra imazhesh. Ky proces kompleks lejon krijimin e një modeli dixhital gjithëpërfshirës, ​​i cili më pas mund të shqyrtohet dhe analizohet nga këndvështrime të ndryshme.

Mjetet nënujore shfrytëzuan plotësisht aftësitë e tyre të jashtëzakonshme 24 orë në ditë. Kjo mënyrë, Ata zbuluan me sukses një flotë anijesh të shtrira në një hapësirë ​​të madhe prej 2.000 kilometrash katrorë. Dhe ky është vetëm fillimi i udhëtimit tuaj të jashtëzakonshëm.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për anijet e fundosura në Detin e Zi dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.