Akull i thatë

Akulli i thatë dhe vetia e tij mbresëlënëse

Me siguri keni dëgjuar ndonjëherë për akull të thatë. Dishtë dioksid karboni në gjendje të ngurtë, i ngrirë në presionin atmosferik në një temperaturë prej -78,5 ° C. Karakteristikë që e bën atë më të veçantë është se kur ajo "shkrihet" shkon direkt në një gjendje të gaztë pa lënë asnjë lloj lagështie. Prandaj njihet si akull i thatë.

A doni të dini pronat e saj dhe përdorimet e ndryshme të saj?

Karakteristikat dhe vetitë

Flluskë akulli e thatë

Akulli i thatë merret nga gazi i gjeneruar si një nënprodukt i proceseve të tjera industriale. Akulli i thatë prodhohet në impiantet e djegies dhe reagimet e fermentimit. Siç u përmend më parë, bëhet fjalë për dioksid karboni të ngrirë. Ky gaz në temperaturë shumë të ulët është i aftë të jetë në gjendje të ngurtë. Kur sublimohet nuk gjeneron asnjë lloj lëngu, uji ose lagështie.

Kur ky gaz sublimohet në një atmosferë të ngarkuar me CO2, ai tenton të zvogëlojë sasinë e lagështisë në mjedis. Kjo e bën këtë gaz shumë të dobishëm për t'u përdorur kur përpiqeni të ruani produkte që janë të ndjeshëm ndaj lagështisë.

Çdo kilogram akull i thatë gjeneron 136 fregori energjie. Gazi është në një temperaturë prej -78,5 ° C dhe jep 16 frigoriferë shtesë, gjë që bën të mundur përftimin gjithsej 152 frigoriferë për çdo kilogram akull të thatë.

Përparësitë e akullit të thatë mbi ujë

Si të bëni akull të bërë në shtëpi

Në peshë të barabartë, akulli i thatë është i aftë të ftohë 170% më shumë se akulli konvencional. Kjo është shumë interesante në zonën e kuzhinës, pasi është e aftë të ftohë produktet më shpejt. Meqenëse dendësia e akullit të thatë është më e madhe se 1,5 Kg / dm3 dhe dendësia e akullit të ujit është e barabartë me 0,95 Kg / dm3, rezulton se një vëllim i barabartë i akullit të përdorur, akulli i thatë ka një kapacitet ftohës ekuivalent me 270% krahasuar me akullin tradicional. Kjo ka një ndikim kritik në ato vende ku vëllimi që akulli zë është thelbësor, akulli i thatë është zgjidhja më e mirë për të përfituar nga kjo hapësirë.

Efekt unik

Akulli i thatë jo vetëm që ka veti të veçanta si ato të përmendura më lart, por gjithashtu konsiderohet si një agjent bakteriostatik dhe një agjent fungistatik. Kur ndodh lartësimi, gjenerohet një atmosferë përqendrimi i CO2 i së cilës është aq i lartë sa ushtrohet një veprim antimikrobik. Prandaj, është një gaz i shkëlqyeshëm për të ngadalësuar rritjen e baktereve, mykut dhe majave dhe të krijojë një mjedis plotësisht të pastruar.

Ky gaz është i aftë të zhvendosë oksigjenin e pranishëm në atmosferë, brenda kontejnerëve dhe kontejnerëve, gjë që kontribuon në përmirësimin e cilësisë biologjike të vendeve ku produkte të caktuara duhet të ruhen dhe ruhen.

Për çfarë shërben?

akulli i thatë që përdoret në gatim

Akulli i thatë përdoret për trajtime dhe veprime të ndryshme sot. Ndër përdorimet e tij gjejmë:

 • Kërkime mjekësore dhe shkencore: Për të ruajtur organet për transplantime ose studime, rekomandohet shumë të përdorni akull të thatë, pasi aftësia e tij e madhe për ftohje e mban atë në gjendje të mirë. Përdoret gjithashtu në kërkimin shkencor për të mbajtur produktet biologjike në temperatura të ulëta, reaksione të ftohta ekzotermike dhe ngrirje ultra të shpejtë të qelizave, indeve, baktereve dhe viruseve.
 • Në restaurim: Në kuzhinën e lartë, akulli i thatë përdoret për të hapur një botë mundësish për të krijuar pjata krejtësisht ekzotike me cilësi dhe çmim të lartë. Falë vetive të këtij akulli, mund të arrihen rezultate shumë interesante dhe tërheqëse për klientin. Shefat më të sofistikuar mund të përpunojnë nga prezantimet origjinale te mjegullat aromatike, infuzionet e ftohta, teksturat dhe kontrastet në mousses dhe foie gras, slushies, akullore, shkume dhe kremra, ose të krijojnë efekte mbresëlënëse mbresëlënëse me tym në përzierje dhe kokteje të përgatitura në mënyrë të hollësishme.
 • Industria: Në industri ky element përdoret për të lehtësuar montimin dhe rregullimin e copave nga tkurrja e ftohtë. Përdoret gjithashtu për bluarjen kriogjenike dhe pastrimin e plastikës dhe gomave.
 • Agro-ushqim: Në këtë sektor përdoret për të ftohur brumin në brumëra gjatë grirjes dhe përzierjes së mishit, ngrirjes së thellë të ushqimit dhe rregullimit të temperaturës. Përdorimi i akullit të thatë në transport siguron mirëmbajtjen e zinxhirit të ftohtë.
 • Shpërndarja në shkallë të gjerë: Përdoret kur nevojitet një riparim urgjent në rast se shkëputen disa pajisje ftohëse dhe për të ruajtur zinxhirin e ftohtë.
 • Pastrim kriogjenik: grimcat e akullit të thatë mund të injektohen me presion të lartë për të pastruar të gjitha ato sipërfaqe që kanë pësuar një lloj ndryshimi nga uji, si në disa instalime elektrike.
 • bujqësi: Përdoret me rezultate të mira për kontrollimin e dëmtuesve si brejtësit, nishanet dhe insektet.
 • Kompjuter dhe elektronikë: Isshtë një mundësi shumë e mirë për ftohjen e pajisjeve elektronike dhe përmirësimin e performancës së tyre, përshpejtimin e transmetimit të sinjaleve elektrike.
 • Ndërtimi: Përdoret për ngrirjen e dyshemeve dhe tubave për të krijuar një prizë para mirëmbajtjes.

Si të bëni akull të thatë në shtëpi

efektet për një parti me akull të thatë

Nëse dëshironi të shihni efektet speciale të akullit të thatë në shtëpi, thjesht duhet të keni materialet e mëposhtme:

 • CO2 - dioksid karboni (mund ta marrim nga një aparat zjarrfikës)
 • Një çantë ose leckë
 • Një përshtatës për fryrjen e rrotave të biçikletave

Duhet ta vendosni qesen prej pëlhure (është e rëndësishme që ajo të ketë pore në mënyrë që të lejojë pak dalje gazi) përreth grykës së fikësit ose cilindrit CO2 që po përdorim. Pasi të kemi vendosur çantën e rrobave, e lëmë gazin të lirohet në mënyrë që të futet në qese. Kur gazi lirohet, presioni brenda tij automatikisht do ta ngrijë dhe do të kemi akull të thatë. Ne mund ta përdorim këtë akull të thatë për t'i dhënë një efekt mbresëlënës ëmbëlsirave dhe pijeve tona, pasi që kur të bie në kontakt me ujin do të lartësohet dhe do të sjellë atë avull të bardhë mbresëlënës.

Siç mund ta shihni, akulli i thatë përdoret gjerësisht në shumë sektorë dhe efektet e tij nuk pushojnë kurrë të na mahnitin. Tani që i dini pronat e tij, guxoni ta përdorni në shtëpi dhe të habisni miqtë tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jorge Rivera dijo

  Në përgatitjen e akullit të thatë në shtëpi, ata përmendin një përshtatës për të fryrë rrotat e biçikletave. Kur përdoret kjo për përgatitjen e akullit të thatë?