Çfarë është në qendër të Rrugës së Qumështit

ajo që ndodhet në qendër të rrugës së qumështit dhe karakteristikat

Ne e dimë se Rruga e Qumështit është galaktika jonë dhe se është një koleksion i miliarda yjeve që rrotullohen rreth diçkaje. Shkencëtarët kanë pyetur prej kohësh ajo që është në qendër të Rrugës së Qumështit. Është thelbësore ta njohim atë në mënyrë që të dimë më shumë për universin tonë dhe jetëgjatësinë e sistemit diellor.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se çfarë është në qendër të Rrugës së Qumështit dhe cilat janë karakteristikat e saj.

Çfarë është në qendër të Rrugës së Qumështit

ajo që është në qendër të Rrugës së Qumështit

Vetëm në shekullin e 1918-të u vlerësua për herë të parë vendndodhja e qendrës së galaktikës sonë. në vitin XNUMX, Harlow Shapley i dha vendndodhjen e saj të mundshme gjatë studimit të shpërndarjes së një grupi globular, i cili ndodhet në koordinatat ekuatoriale AR 17 h 45 m 40,04 s, Dhjetor -29° 00′ 28,1″ (Epoka Juliane J2000) ose ndonjë në vetvete afërsisht 50.000 është afërsisht 15.000 parsec nga Toka dhe Dielli. Kjo u rishikua më pas, veçanërisht në Kongresin XIX të Unionit Ndërkombëtar Astronomik, i cili përcaktoi se qendra e Rrugës së Qumështit është 8.500 parsekë nga Dielli, megjithëse kjo distancë mund të jetë ajo e treguar nga studimet e mëvonshme (sepse teknologjia gjithashtu lejon vëzhgime më të sakta), rreth 7.900 parsekë (+-300). Ekziston gjithashtu një seancë kohore UTC e krijuar ndër të tjera.

Ne ndonjëherë komentojmë këtu se pluhuri ndëryjor është një nga gjërat që i bën të vështira vëzhgimet e hapësirës. Kjo ka lënë shumë njerëz të hutuar rreth yllit "misterioz" Tabby, por me ardhjen e observatorëve me rreze gama me frekuencë të lartë, infra të kuqe dhe rreze X dhe më shumë. është e mundur të kuptohet më mirë pavarësisht pluhurit.

Në vitin 2002, ishin këto rreze X që zbuluan (ose më mirë zbuluan) atë që ishte në qendër të Rrugës së Qumështit, falë të dhënave të dërguara nga një Chandra i ri që dukej se konfirmonin atë që prej kohësh dyshohej se ishte një vrimë e zezë supermasive. . Në fakt, çelësi i këtyre rrezeve, përveçse mund të depërtojë në këtë re të gaztë, është edhe gjurma e fundit e materies para se ajo të gëlltitet nga vrima e zezë.

Kjo vrimë e zezë masive u miratua më vonë nga kërkime dhe observatorë të mëtejshëm, si Observatori Jugor Evropian (ESO, Kili), i cili lejoi një ekip astronomësh gjermanë të gjurmonin lëvizjen e 28 yjeve që rrotulloheshin rreth qendrës së Rrugës së Qumështit... në rreth vrima të zeza katër milionë herë më të rënda se dielli, i cili i shton më shumë rëndësi hipotezës se rreth tij janë formuar galaktikat. Por siç thamë në fillim, vetëm këtë javë diçka ndryshoi. Rezulton se nuk ka vetëm një, por deri në një duzinë vrima të zeza në qendër të Rrugës së Qumështit, sipas Reuters, sipas astrofizikanit Chuck Haley dhe ekipit të tij në punën e tyre.

Chandra ka zbuluar gjithashtu një grup vrimash të zeza më të vogla binare që rrotullohen rreth Shigjetarit A* në qendër të galaktikës sonë, duke vlerësuar se ka deri në 10.000 vrima të zeza në total rreth Shigjetarit A*. Shigjetari A* është një burim shumë i rëndësishëm, rrezja shumë kompakte dhe e ndritshme e qendrës së galaktikës sonë, ose e njëjta gjë, vrima e zezë supermasive, e cila e merr emrin brenda strukturës së Shigjetarit A (më e gjerë).

Si është qendra e Rrugës së Qumështit?

ekzistenca e Rrugës së Qumështit

Siç e kemi parë kur flasim për observatorët aktualë të hapësirës, mekanika e këtij teleskopi mund të kapë spektra të ndryshëm valorë. Në këtë rast, falë imazheve me rreze infra të kuqe, astronomët arritën të studionin lëvizjen e yllit në atë vend, gjë që ndihmon për të kuptuar se si u formua grupi, si dhe masën dhe strukturën e tij. Në vitin 2018, Chandra dhe ESO mundësuan një turne virtual 360 gradë në qendrën e Rrugës së Qumështit. Një vizualizim i lejoi studiuesit të kuptonin praninë e rrezeve X të vëzhguara më parë në një disk rreth 0,6 vite dritë jashtë Shigjetarit A*, duke arritur në përfundimin se megjithëse përfundoi rreth njëqind vjet më parë, ai ende vazhdon të prekë zonat përreth.

Një ekip astronomësh "pikturuan" këtë vend potencialisht të shkretë disa javë më parë. Chris Packham, profesor i fizikës dhe astronomisë në Universitetin e Teksasit dhe Pat Roche, profesor i astrofizikës në Universitetin e Oksfordit, drejtuan hartën me rezolucion të lartë të linjave të fushës magnetike të nxjerra nga Shigjetari A*.

Për ta bërë këtë, përdori informacion nga kamerat infra të kuqe të Gran Telescopio de Canarias (në La Palma, Spanjë), pasi, siç e përmendëm më parë, ky rrezatim është i aftë të kalojë nëpër renë e pluhurit midis Tokës dhe bërthamës galaktike. Në këtë rast, ata përfitojnë edhe nga pajisja e kamerës, e cila është në gjendje të filtrojë dritën e polarizuar në raport me fushat magnetike, duke mund të gjurmojë linjat e tyre me një nivel detajesh që nuk është arritur deri më tani.

Rezultatet e studimeve mbi atë që ndodhet në qendër të Rrugës së Qumështit

galaktikë nga toka

Rezultati: një lloj nate me yje të Van Gogut, por që na tregon disa yje këtë lëshojnë shumë rrezatim infra të kuqe, të ngatërruar midis këtyre vijave të fushës, dhe vendndodhjen e asaj vrime të zezë supermasive.

Ky është imazhi më i mprehtë infra të kuqe i marrë ndonjëherë i qendrës galaktike dhe hera e parë që linjat e fushës magnetike ato janë parë në detaje në një distancë prej 25.000 vjet dritë. Meqenëse këto gjëra ndodhin shpesh, kjo është një dritare për të mësuar më shumë rreth fushës dhe natyrës së fenomeneve hapësinore.

Informacioni që ata nxorrën kur krijuan këtë hartë sillet rreth mënyrës se si sillet pluhuri në lidhje me fushat magnetike dhe erërat e forta yjore, dhe se një fushë tjetër magnetike (më e vogël) që ekziston pranë bërthamës do të hynte në lojë. Ai luan një rol të rëndësishëm në rrjedhën e gazit dhe pluhurit që rrethon vrimat super të zeza.

E bukura e gjithë kësaj, përtej fotove apo hartave që mund të krijohen, është se, ndërsa i përgjigjet pyetjes, njeriu lufton përsëri gropën për të dalë prej saj. Kur spektri i dukshëm nuk është i mjaftueshëm për të bërë thashetheme rreth rajoneve të caktuara, syzet e tjera krijohen për të zbuluar atë që na rrethon dhe gradualisht të nxjerrin në pah origjinën e gjithçkaje.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth asaj që ndodhet në qendër të Rrugës së Qumështit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Pushoni dijo

    Temat që dërgoni janë gjithmonë TË SHKELQYERSHME...Unë do të vazhdoj t'i lexoj përgjithmonë...Përshëndetje të përzemërta.