Efektet e vullkaneve Antarktik që shpërthejnë

Mali Takahen nga Antarktida

Mali takahe

Antarktida është kontinenti më jugor në Tokë, duke e kthyer sipërfaqen e saj në një batanije të akullt. Megjithëse disa vullkane janë të njohur prej vitesh, të dhënat e reja satelitore kanë raportuar se nën atë akull ka rreth 100 të tjerë që nuk diheshin. A studim botuar në Akademinë Kombëtare të Shkencave të Shteteve të Bashkuara raportoi një fakt të rëndësishëm që ka ndodhur 18.000 vjet më parë. Shkencëtarët paleoklimatikë hetonin disa shpërthime masive të malit Takahe, i cili pushoi epokën e fundit të akullit atje ishte.

Nga të dhënat e gjetura në akull, shpërthimet u gjetën të pasura me halogjen dhe konsumuan mjaft ozon për të krijuar me siguri një vrimë thelbësore në shtresën e ozonit. Ishte atëherë që filloi një deglacim i përshpejtuar, i cili gjithashtu vuri në dukje vetë Malin Takahe si qendër si përgjegjëse. Pasoja të gjera u gjetën gjithashtu 2.800 km nga vendi i shpërthimit, dhe efektet e saj arritën në subtropikët.

Çfarë mund të presim nëse shpërthejnë më shumë se një vullkan?

Vullkani aktiv i pinguinit Antarktik

Situata do të përkeqësohej shumë. Dhe megjithëse nuk ka gjasa që më shumë se një shpërthim të ketë ndodhur njëkohësisht, nuk është një ngjarje e pamundur. Në një dorë kemi vullkanet që janë në sipërfaqe, ashtu si mali Takahe, dhe ato të tjera më të brendshme që dihen të jenë aktive, por jo duke shpërthyer. Në këtë rast, i cili ka më shumë të ngjarë të ketë shpërthime në të ardhmen, që të shkaktojë paqëndrueshmëri ata do të duhet të veprojnë në një numër më të madh dhe natyrisht dhunë.

Ajo që do të gjenim do të ishte një shkrirja e shpejtë e sipërfaqes. Nëse ndodhin shpërthime të dhunshme, do të ekzistonte rreziku që vullkanet e reja të shpërthenin. Shkrirja, tashmë më e konsiderueshme, do rrisin nivelin e detit. Korridori oqeanik, i cili është qarku i ujit oqeanik që shpërndan temperaturat, do të ndryshohet, duke prekur një pjesë të madhe të specieve detare. Duke mos e shpërndarë nxehtësinë aq shumë në Antarktidë, temperatura do të rritet ndjeshëm në të gjithë botën, veçanërisht në hemisferën jugore. Kjo do të ishte Efekti domino Ajo që ka frikë të ndodhë, një lak reagimesh, sa më shumë të shkrihet, aq më shumë ka gjasa që vullkanet e tjerë të shpërthejnë. Një nga rastet e pakta në të cilat vullkanet, pa arritur kategorinë e super vullkaneve, do të destabilizonin papritmas klimën globale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.