Uragani Katrina, një nga më shkatërruesit në historinë tonë të fundit

Uragani Katrina, siç shihet nga sateliti GOES-12 i NOAA

Uragani Katrina, siç shihet nga sateliti GOES-12 i NOAA.

Fenomenet meteorologjike janë ngjarje që zakonisht shkaktojnë dëme, por jo aq sa ato të shkaktuara nga Uragani Katrina. Të paktën 1833 njerëz vdiqën nga vetë uragani ose përmbytja që e shoqëroi atë, duke e bërë atë më vdekjeprurësin e sezonit të uraganeve Atlantik 2005 dhe i dyti në historinë e SHBA, pas vetëm San Felipe II, 1928.

Por Cila është origjina dhe trajektorja e këtij uragani të fuqishëm që, thjesht duke shqiptuar emrin e tij, menjëherë të vijnë në mendje imazhet e shkatërrimit që la në Shtetet e Bashkuara?

Historia e uraganit Katrina

Pista e Uraganit Katrina

Trajektorja e Katrinës.

Të flasësh për Katrina do të thotë të flasësh për New Orleans, Mississipi dhe vendet e tjera që vuajtën nga kalimi i kësaj stuhie tropikale. Cycshtë cikloni i dymbëdhjetë që u formua në sezonin e uraganeve të vitit 2005, konkretisht më 23 gusht, në juglindje të Bahamas. Ishte rezultat i bashkimit të një vale tropikale dhe Depresionit Tropikal Diez, i formuar në 13 Gusht.

Sistemi arriti statusin e stuhisë tropikale vetëm një ditë më vonë, më 24 gusht, ditën kur do të riemërtohej Katrina. Trajektorja që pasoi ishte e mëposhtme:

 • 23 gusht: u drejtua drejt Hallandale Beach dhe Aventura. Me të arritur në tokë, ajo u dobësua, por një orë më vonë, me të hyrë në Gjirin e Meksikës, ajo u intensifikua përsëri dhe rifitoi statusin e saj të uraganit.
 • 27 gushtAjo arriti kategorinë 3 në shkallën Saffir-Simpson, por një cikël zëvendësimi i murit të syrit bëri që ai të dyfishohej në madhësi. Ky intensifikim i shpejtë ishte për shkak të ujërave jashtëzakonisht të ngrohtë, të cilat bënë që era të frynte më shpejt. Kështu, të nesërmen ajo arriti në kategorinë 5.
 • 29 gusht: Bëri zbarkim për herë të dytë si një uragan i Kategorisë 3 pranë Buras (Luiziana), Breton, Luiziana dhe Misisipi me erëra 195 km / orë.
 • 31 gusht: degradoi në një depresion tropikal afër Clarksville (Tenesi) dhe vazhdoi rrugën për në Liqenet e Mëdha.

Përfundimisht, ajo u bë një stuhi jashtëtropikale që lëvizi në verilindje dhe preku Kanadanë lindore.

Cilat masa u morën për të shmangur dëmtimin?

Qendra Kombëtare e Uraganeve (CNH) lëshoi ​​një orë uragani për Luizianën juglindore, Misisipi dhe Alabama më 27 gusht pasi të rishikohet rruga e mundshme që do të ndiqte uragani. Po atë ditë, Rojet Bregdetare të Shteteve të Bashkuara kryen një seri operacionesh shpëtimi nga Teksasi në Florida.

Presidenti i atëhershëm i Shteteve të Bashkuara, George W. Bush shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në Louisiana, Alabama dhe Misisipi më 27 gusht. Pasdite, CNH lëshoi ​​një paralajmërim për uragan për shtrirjen bregdetare midis Morgan City (Luiziana) dhe kufirit Alabama-Floridadymbëdhjetë orë pas paralajmërimit të parë.

Deri atëherë, askush nuk kishte ide se si shkatërruese do të përfundonte të ishte Katrina. Një buletin u lëshua nga zyra e New Orleans / Baton Rouge të Shërbimit Kombëtar të Motit duke paralajmëruar se zona mund të lihej e pabanueshme për javë të tëra.. Më 28 gusht, Bush foli me Guvernatorin Blanco për të rekomanduar një evakuim të detyrueshëm nga New Orleans.

Në tërësi, rreth 1,2 milion njerëz nga Bregu i Gjirit, si dhe shumica e atyre në New Orleans u desh të evakuohen.

Çfarë dëmi shkaktoi?

Uragani Katrina, dëme në Misisipi

Kështu u la Misisipi pas uraganit.

I ndjerë

Uragani Katrina vranë 1833 njerëz: 2 në Alabama, 2 në Georgia, 14 në Florida, 238 në Mississipi dhe 1577 në Louisiana. Përveç kësaj, kishte 135 të zhdukur.

Dëmi material

 • Florida jugore dhe Kuba kishte dëmtime të vlerësuara në një deri në dy miliardë dollarë, kryesisht për shkak të përmbytjeve dhe rrëzimit të pemëve. Kishte reshje të konsiderueshme në Florida, me 250 mm dhe në Kubë, me 200 mm. Qyteti kuban i Batabanó u përmbyt 90%.
 • En Louisiana reshjet ishin gjithashtu intensive, nga 200 në 250 mm, gjë që bëri që niveli i Liqenit Pontchartrain të ngrihej, i cili nga ana tjetër përmbyti qytetet midis Slidell dhe Mandeville. Ura I-10 Twin Span Ura, e cila lidhte Slidell dhe New Orleans, u shkatërrua.
 • En New Orleans shirat ishin aq intensive sa që i gjithë qyteti u përmbyt praktikisht. Përveç kësaj, Katrina shkaktoi 53 shkelje në sistemin e nivelit që e mbronte atë. Rrugët ishin të paarritshme, përveç Lidhjes së Gjysmëhënës, kështu që ata mund të largoheshin nga qyteti vetëm për të.
 • En Mississipi, shkaktoi dëme të vlerësuara në miliarda dollarë në ura, anije, makina, shtëpi dhe kalata. Uragani çau atë, duke rezultuar në 82 qarqe të shpallura zona katastrofike të ndihmës federale.
 • SHBA Juglindore erërat me 107 km / orë u regjistruan në Alabama, ku gjithashtu u formuan katër tornado. Ishulli Dauphin u dëmtua rëndë. Si pasojë e uraganit, plazhet u gërryen.

Ndërsa drejtohej drejt veriut dhe dobësohej, Katrina ishte akoma mjaft e fortë për të shkaktuar përmbytje në Kentaki, Virxhinia Perëndimore dhe Ohajo.

Në total, dëmi i pronës u vlerësua në 108 milion dollarë.

Ndikim mjedisor

Kur flasim për uragane, ne priremi të mendojmë për dëmet që ato shkaktojnë në qytete dhe qyteza, gjë që natyrisht është logjike pasi që ne bëjmë jetën tonë në ato vende. Sidoqoftë, ndonjëherë ndodh që një nga këto fenomene të shkaktojë dëme serioze në mjedis. Dhe Katrina ishte një prej tyre.

Shkatërroi rreth 560 km2 tokë në Luiziana, sipas tij Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara, zonat ku kishte pelikanë kafe, breshka, peshq dhe gjitarë të shumtë detarë. Dhe jo vetëm kaq, por gjashtëmbëdhjetë refugjate të botës së egër u desh të mbyllen.

Në Luiziana, kishte derdhje nafte në 44 objekte në Juglindje, e cila përkthehet në 26 milion litra. Shumica u kontrolluan, por të tjerët arritën në ekosistemet dhe qytetin e Meraux.

Efektet në popullatën njerëzore

Kur ju mungon ushqimi dhe uji, bëni gjithçka që duhet për ta marrë atë. Por ju nuk do të jeni i vetmi që plaçkitni dhe vidhni - kështu do të bëjnë edhe njerëzit e dhunshëm. Kjo ishte pikërisht ajo që ndodhi në Shtetet e Bashkuara. Garda Kombëtare e Shteteve të Bashkuara vendosën 58.000 trupa të përpiqen të kontrollojnë qytetet, megjithëse nuk e kishin të lehtë: shkalla e vrasjeve nga shtatori 2005 deri në shkurt 2006 u rrit me 28%, duke arritur 170 vrasje.

A u morën masat e duhura?

Shtëpia e dëmtuar në Florida pas Uraganit Katrina

Shtëpi e dëmtuar në Florida pas Uraganit Katrina.

Ka nga ata që mendojnë se qeveria e Shteteve të Bashkuara nuk bëri gjithçka që ishte e mundur për të shmangur humbjet njerëzore. Reperi Kanye West në një koncert përfitimi në NBC ai tha "George Bush nuk kujdeset për njerëzit e zinj". Ish presidenti iu përgjigj kësaj akuze duke thënë se ky ishte momenti më i keq i presidencës së tij, pasi akuzoi padrejtësisht veten e tij për racizëm.

John Prescott, ish Zëvendës Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, tha se “përmbytja e tmerrshme në New Orleans na sjell më pranë shqetësimeve të liderëve të vendeve si Maldivet, kombet e të cilave rrezikojnë të zhduken plotësisht. Shtetet e Bashkuara kanë hezituar ndaj protokollit të Kiotos, gjë që unë e konsideroj gabim.

Përkundër asaj që ndodhi, shumë vende donin të ndihmonin të mbijetuarit e Katrinës, ose duke dërguar para, ushqim, ilaçe ose çfarëdo që të mundnin. Ndihma ndërkombëtare ishte aq e madhe sa nga 854 milion dollarë që morën, u duheshin vetëm 40 (më pak se 5%).

Uragani Katrina la gjurmët e tij në Shtetet e Bashkuara, por mendoj pak edhe tek të gjithë ne. Ishte një nga përfaqësimet më të rëndësishme të forcës së natyrës. Një natyrë që është atje, duke u kujdesur për ne pjesën më të madhe të kohës, dhe nganjëherë na vë në provë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.