Udhëtimet ajrore do të jenë më të trazuara për shkak të ndryshimit të klimës

Aeroplan komercial

Nëse keni frikë nga turbulenca, ka të ngjarë që për disa vjet të ndaloni së përdoruri kaq shumë aeroplanin, dhe kjo është ndryshimi i klimës do të rrisë rrezikun e turbulencës së rëndë me 149% sipas një studimi të botuar në Advances in Atmospheric Science.

Pse Arsyeja, ekspertët besojnë, është se ndryshimet që po ndodhin në atmosferë do të gjenerojnë variacione më të forta në drejtimin ose forcën e rrymave të erës.

Çfarë është turbulenca?

Nga këtu, nga toka, duket se ajri është pak a shumë i qetë, apo jo? Megjithatë, kjo nuk është kështu. Ajri është në lëvizje të vazhdueshme: nganjëherë është i njëtrajtshëm, por në disa zona çrregullimet shfaqen në formën e rrëmujave. Kur një aeroplan kalon nëpër një nga këto zona të trazuara, ne mund të kemi ndjesinë që po udhëton në një rrugë me shumë gropa, ose një ndjesi të papritur të rëndesës ose lehtësisë.. Ne e dimë këtë si turbulencë.

Kjo nuk do të thotë që aeroplani do të ndalojë fluturimin, por se është thjesht në një zonë ku ajri është i paqëndrueshëm.

A do të jetë i rrezikshëm fluturimi në të ardhmen?

Turbulenca mund të na gjenerojë (përfshirë edhe unë) një ndjenjë ankthi mjaft domethënës, deri në pikën që nëse shohim që ditën e nisjes qielli do të jetë me re, ose nëse po vjen një front i ftohtë ose i ngrohtë, ne zgjedhim të ndryshojmë fluturimi Pra, po, do të duhet të jemi në gatishmëri për vitet që vijnë.

Në fakt, sipas këtij hulumtimi turbulenca e rëndë do të rritet me 149%, mesatare-e rëndë me 127%, e moderuar me 94% dhe dritë-moderuar me 75%. Paul Williams, një nga autorët e studimit, tha se "edhe për udhëtarët më me përvojë rritja prej 149% e turbulencës së rëndë është shkak për alarm".

Re kumulare shihen nga një aeroplan.

Ju mund ta lexoni studimin këtu (në Anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.