Trump mund të ndryshojë mendim për ndryshimin e klimës

Presidenti francez Macron dhe homologu i tij amerikan Donald Trump

Imazhi - EFE

Donald Trump ai po bëhet një karakter shumë i popullarizuar, në shumë fusha. Por pa dyshim gjëja më shqetësuese ishte se ai vendosi që vendi i tij të mos kishte asnjë lidhje me Marrëveshjen e Parisit. Megjithatë, tani situata mund të ndryshojë, përsëri.

Ky njeri, skeptik ndaj ndryshimit të klimës dhe gjithçkaje që lidhet me këtë çështje, siguroi presidentin francez Emmanuel Macron se Do të përpiqesha të gjeja një zgjidhje për muajt e ardhshëm. A është e vërtetë? Ne nuk e dimë. Por është akoma kurioze që ai ka ndryshuar mendim, nëse vërtet ka bërë, në një kohë kaq të shkurtër.

Marrëveshja e Parisit, e cila u nënshkrua nga 195 vende në dhjetor 2015 dhe u ratifikua deri më tani nga 26, ishte një moment historik. Një kohë kur dukej se gjërat më në fund do të fillonin të përmirësoheshin dhe do të merreshin masa vërtet efektive për të frenuar ndryshimet klimatike. Por gjërat shkuan keq kur Donald Trump, presidenti aktual i Shteteve të Bashkuara, njoftoi daljen e vendit tuaj nga Marrëveshja e Parisit në fillim të qershorit 2017.

Disa nuk u habitën, pasi Trump gjithmonë ka qenë i qartë për qëllimet e tij. Në fakt, sipas Vendi Në kohën e tij, i njëjti president shkroi në të tijin Llogari Twitter fraza e mëposhtme: koncepti i ngrohjes globale u krijua nga dhe për kinezët që t'i bëjnë prodhimet amerikane jo-konkurruese. Po çfarë po ndodh tani?

Ndotja e mjedisit

Sipas mendjes së tij fatkeqësisht nuk kemi ide. A ka ndryshuar vërtet mendje? A është një strategji të përpiqesh të marrësh ndjekës edhe në Evropë? Për momentin, gjithçka që mund të themi është se, gjatë bisedës midis Macron dhe Trump, ky i fundit e tha atë marrëveshja rrezikon industrinë dhe është gjithashtu e dobët me vendet kryesore ndotëse të botës, të tilla si Kina dhe India.

Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë në fund.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.