Temperatura mesdhetare

deti Mesdhe

Ne e dimë se ndryshimet klimatike po shkaktojnë një rritje të temperaturave në nivel global. Kjo po prek ekosistemet e ndryshme dhe speciet që jetojnë në to. Një ekosistem i prekur nga ndryshimet klimatike pranë nesh është Deti Mesdhe. Të Temperatura mesdhetare po arrin kufijtë që nuk janë regjistruar kurrë më parë. E gjithë kjo ka pasoja të rënda për ekuilibrin natyror të ekosistemit.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se si ndryshimi i klimës ndikon në temperaturën e Mesdheut dhe çfarë pasojash ka.

Temperatura mesdhetare

rritja e temperaturës së oqeanit

Është bërë e zakonshme të flasim për valët e të nxehtit, dhe së fundmi ne kemi filluar madje të përfshijmë termin "valë të nxehtit detar" në fjalorin tonë. Gjatë verës së vitit 2022, Mesdheu përjetoi një nga këto dukuri, i cili pati efekte të dëmshme në ekosistemet dhe proceset detare.. Statistikat aktuale tregojnë se temperaturat e Mesdheut janë në rritje.

Vala e nxehtësisë detare është një fenomen që ndodh kur temperatura e ujit sipërfaqësor të oqeanit rritet mbi mesataren sezonale për një periudhë të zgjatur.

Përkufizimi i valëve të nxehtësisë detare, i vendosur nga studiuesit, i referohet kohëzgjatjes dhe shkallës së rritjes së temperaturës në zona të caktuara të oqeanit. Konkretisht, kur temperaturat në këto rajonet tejkalojnë 10% të vlerave të regjistruara për atë periudhë të veçantë të vitit dhe të vazhdojë për të paktën pesë ditë rresht, konsiderohet si një valë e nxehtë detare.

Valët e nxehtësisë në oqean, të njohura si valët e të nxehtit detar, mund të shtrihen në distanca të mëdha prej mijëra kilometrash dhe të vazhdojnë për disa muaj. Ato mund të klasifikohen në katër kategori të ndryshme sipas intensitetit të tyre, katër nivelet e klasifikimit janë ekstreme, të rënda, të forta dhe të moderuara.

Ekspertët kanë identifikuar katër faktorë kyç që kontribuojnë në formimin e valëve të të nxehtit të oqeanit. Këta faktorë përfshijnë transferimin e nxehtësisë nga ajri në oqean, ndryshimet në modelet e erës që mund të rezultojnë në ngritje, ndryshime në rrymat e oqeanit dhe ngjarje të tilla si El Niño, e cila shkakton ngrohje të pazakontë të ujërave të vendosura në rajonin ekuatorial të Paqësorit.

Provat janë të qarta dhe të pakundërshtueshme: temperatura e Detit Mesdhe vazhdon të rritet në mënyrë të qëndrueshme dhe të pandërprerë.

Ndryshimet klimatike dhe temperatura e Mesdheut

Ndryshimi i klimës së temperaturës mesdhetare

Publikimi i fundit nga Qendra për Studime Mjedisore Mesdhetare, CEAM, paraqet të dhënat më të fundit mbi temperaturën e sipërfaqes së detit në pellgun e Mesdheut. Qëllimi i këtyre studimeve është monitorimi periodik i tendencave dhe ndryshimeve të temperaturës së sipërfaqes, pasi ajo shërben si një tregues i besueshëm i ndryshimeve klimatike.

Gjatë verës së vitit 2022, Mesdheu përjetoi një valë të nxehtë detare gjë që shkaktoi rritje të ndjeshme të temperaturave, duke tejkaluar mesataren me më shumë se 6ºC në zona të caktuara. Sipas të dhënave të disponueshme, kjo valë e të nxehtit detare zgjati deri në vjeshtë. Megjithatë, raporti thekson se këto temperatura jashtëzakonisht të larta vazhduan gjatë sezonit të dimrit.

Në muajt e fundit, rajoni i Mesdheut ka pësuar një rënie të temperaturës tipike të sipërfaqes. Megjithatë, temperaturat mbetën mbi mesataren e tyre në shkurt 2023, siç raportohet nga të dhënat meteorologjike.

Është e rëndësishme të theksohet se pjesa më e madhe, ose 90%, e energjisë së prodhuar nga gazrat serrë absorbohet nga oqeanet, duke shkaktuar një rritje të temperaturës. Deti Mesdhe, në veçanti, po përjeton një prirje ngrohjeje që është 20% më e shpejtë se rritja mesatare globale që prek oqeanet dhe detet e tjera.

Rajoni i Mesdheut përjetoi një stinë dimri jashtëzakonisht të butë, të karakterizuar nga temperatura më të larta se mesatarja.

Modeli i temperaturës

Temperatura mesdhetare

Është evidente se ka pasur një model të dukshëm në rritjen e temperaturave. Sipas të dhënave të mbledhura që nga viti 1982, Mesdheu ka pësuar një rritje mesatare prej 1,5ºC. Për më tepër, muajt e dimrit të dhjetorit, janarit dhe shkurtit kanë përjetuar disa nga devijimet më të rëndësishme mujore në temperaturën e sipërfaqes.

Në dhjetor 2022, anomalia mesatare e temperaturës së sipërfaqes, e rregulluar për ndryshimet sezonale, u regjistrua në 1,6ºC. Muajin pasardhës, në janar, u rrit lehtë në 1,7ºC. Në shkurt, anomali Temperatura ishte rritur më tej në 1,8ºC, më shumë se dyfishi i vlerës së regjistruar në serinë e të dhënave historike për atë muaj.

Përveç CEAM, Buletini Zyrtar i Sistemit të Vëzhgimit të Ishujve Balearik tregon gjithashtu evolucionin e temperaturës mesatare të sipërfaqes së Mesdheut. Që nga 13 prilli, të dhënat theksuan një rritje të ndjeshme të temperaturës së sipërfaqes, duke arritur një kulm prej 16,75ºC. Kjo vlerë është më e lartë se mesatarja dhe gjithashtu kalon përqindjen e 90-të.

Sipas të dhënave zyrtare, nuk është për t'u habitur që ujërat sipërfaqësore të Detit Balearik ishin mbi mesataren gjatë 94% të ditëve në 2022. Madje, më 11 gusht, zona arriti maksimumin e saj historik, me një temperaturë mesatare prej 29,3ºC.

Pasojat e mundshme

Sipas një raporti nga Instituti Spanjoll i Oqeanografisë, u zbulua se midis viteve 1948 dhe 1970 kishte një rënie si në temperaturat e sipërfaqes së ajrit ashtu edhe të detit. Ne te kunderten, Nga mesi i viteve 1970 e deri më sot, ka pasur një rritje të tendencave të temperaturës.

Ndërmjet viteve 1948 dhe 2005, rritja e temperaturës së sipërfaqes së detit përgjatë bregut të Mesdheut të Spanjës varionte ndërmjet 0,12º C dhe 0,5º C mesatarisht.

Sipas një raporti të WWF, Deti Mesdhe po ngrohet me një normë 20% më shpejt se shkalla mesatare e ngrohjes globale për trupat e tjerë ujorë. Ndërsa një rritje prej 1,5ºC mund të mos duket e rëndësishme në shikim të parë, vlen të theksohet se pasojat mund të jenë thelbësore, veçanërisht nëse tendenca e ngrohjes vazhdon.

Ndërsa temperatura e Mesdheut rritet, Ekziston mundësia që rajoni të kalojë një proces tropikalizimi. Fatkeqësisht, rritja e temperaturës shkakton edhe humbjen e specieve vendase, pasi ato zhvendosen nga të ashtuquajturat specie pushtuese.

Pasojat e veprimeve të tilla jo vetëm që kanë ndikim në jetën bimore dhe shtazore përreth, por shtrihen edhe në klimën e rajonit, duke shkaktuar ndryshime në shpërndarjen e reshjeve dhe potencial për ngjarje të rënda të motit.

Ndikimi i temperaturave në rritje nuk kufizohet vetëm në Detin Mesdhe; Ajo ka një ndikim global në të gjitha oqeanet dhe detet. Në prill të këtij viti, temperatura mesatare e sipërfaqes së oqeaneve të botës u rrit në 21,1ºC. Efektet e fenomenit El Niño në këtë trend ende nuk janë përcaktuar.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si ndryshimet klimatike ndikojnë në temperaturën e Mesdheut.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.