Pse ndodhin kaq shumë tërmete në Ekuador

Tërmeti në Ekuador

Të Shtunën e kaluar 16 Prill 2016 Ekuadori pësoi tërmetin më të keq që nga viti 1979. Me një numër të vdekurish prej 350, tërmeti me madhësi 7,8 ka lënë vendin e shembur. Ka shumë njerëz që kanë mbetur pa shtëpi, dhe të tjerë që nuk do të jenë në gjendje të kthehen në të tyret derisa situata të normalizohet. Kjo është skena e zymtë e një zone në botë ku ka pasur 40 tërmete në 475 vitet e fundit.

Pyetja është, pse

Që nga fillimi i shekullit të kaluar, në Ekuador ka pasur një duzinë lëvizjesh sizmike me intensitet të madh. Situata e vendit është një nga arsyet pse aktiviteti i tërmetit është kaq i rëndësishëm në kombin Ibero-Amerikan. Dhe është që Ekuadori, si shumë vende të tjera si Kili, Bolivia, Panama, California ose Japonia, janë në të ashtuquajturën Unaza e Zjarrit e Paqësorit. Ky rajon është 40.000 kilometra i gjatë dhe është vendi ku ndodhin tërmetet më të forta dhe shpërthimet vullkanike.

Aq sa dihet se 80% e tërmeteve më intensivë në botë ndodhin në këto kombe, siç theksohet nga drejtori i zonës sizmologjike të Institutit Gjeofizik të Perusë (IGP), Herando Taveras.

Unaza e Zjarrit e Paqësorit

Tektonikat e pllakave janë shkaku i këtyre fenomeneve. Planeti Tokë, që nga lindja e tij, ka qenë gjithmonë në ndryshim të vazhdueshëm falë lëvizjes së këtyre pllakave që lëvizin kontinentet. Në lidhje me Oqeanin Paqësor, ai qëndron në disa prej tyre, të cilat konvergojnë dhe shkaktojnë fërkime midis tyre. Në këtë mënyrë, krijohet tension që duhet të lirohet.

Në rastin e Ekuadorit, Kilit, Perusë dhe Kolumbisë, lëvizjet janë për shkak të faktit se Pllaka Nazca fundoset nën Pllakën e Amerikës së Jugut.

Nga këtu do të doja të dërgoja një përqafim dhe forcë e fortë për Ekuadorin. Shumë, shumë inkurajim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.