Spanja nën dëborë: temperaturat deri në -8ºC lënë 60 rrugë të prera

Bora në Spanjë

Imazh - Laprensa.hn

Dukej se nuk do të mbërrinte, por dimri u vendos përfundimisht në SpanjëDhe ai e ka bërë atë në »mënyrën më të mirë» të mundshme: me akull dhe dëborë në veri të vendit dhe mjaft të ftohtë edhe në pjesën tjetër.

Merkuri në termometra mund të bjerë në tetë gradë nën zero, duke përkeqësuar situatën që ata po jetojnë në qytete si Teruel, Cantabria ose Burgos.

Dimri është një sezon që, ne nuk do ta mohojmë, mund të lërë peisazhe vërtet spektakolare, por duhet të përpiqemi të jemi shumë të kujdesshëm, nëse do të marrim makinën apo nëse thjesht duam të shkojmë për një udhëtim. Dhe është se, pa shkuar më tej, në provincën e Teruelit atyre u kanë mbetur praktikisht të gjitha rrugët e pakalueshme. Përveç kësaj, në kryeqytet ata kanë pezulluar transportin publik dhe, për të qenë në gjendje të qarkullojnë në rrugët kryesore, nevojiten zinxhirë.

Në Madrid, shërbimi i linjës Cercanías C-9 midis stacioneve Puerto de Navacerrada dhe Cotos është pezulluar gjithashtu për shkak të borës. Ne anen tjeter, në Asturias ka më shumë se 10 mijë njerëz që kanë mbaruar energjinë elektrike si rezultat i stuhisë, dhe ata gjithashtu kanë një duzinë rrugësh të mbyllura për trafik.

Person në një qytet me dëborë

Imazh - Laregion.es

Në Katalonjë ka katër rrugë të mbyllura, të cilat janë GIV-4016, GIV-5201, C-28 dhe BV-4024. Sikur të mos mjaftonte, është e detyrueshme të përdoren zinxhirë në 44 rrugë, dhe më shumë se 230 njerëz vazhdojnë pa furnizim me energji elektrike në qytetin e Ribera d'Urgellet, në Lleida.

Por asgjë nuk zgjat përgjithmonë dhe kjo e përkohshme, natyrisht, as. Përkundër faktit që sot të mërkurën një rrjedhë e ftohtë e ajrit po hyn nga veri-lindja e brendshme të Evropës, e cila do të bëjë që temperaturat të bien nën 10ºC në zonat e larta të gjysmës lindore të vendit, të premten situata do të fillojë të normalizohet. Por kujdes, nuk do të jetë episodi i fundit i ftohtë i vitit.

Për më shumë informacion, ne rekomandojmë të lexoni njoftimin e AEMET.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.