Si u formua sistemi diellor

si u formua sistemi diellor në univers

Meqenëse sistemi diellor u formua më shumë se 4.500 miliardë vjet më parë, është e vështirë të dihet Si u formua sistemi diellor. Megjithatë, shkencëtarët kanë përzier disa teori, disa më të vlefshme se të tjerat, dhe është krijuar një lloj formimi koherent.

Prandaj, ne do t'ia kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se si u formua sistemi diellor dhe cilat hapa ndodhën.

Karakteristikat e sistemit diellor

mjegullnaja

Ashtu si të gjithë sistemet e tjera planetare, pjesa më e madhe e sistemit diellor është hapësirë ​​boshe. Megjithatë, rreth të gjitha këtyre hapësirave ka shumë objekte që ndikohen nga graviteti i diellit dhe formojnë sistemin diellor.

Si mund të ishte ndryshe, dielli është pjesa më e rëndësishme e sistemit diellor. Ai është në qendër të tij dhe të gjitha objektet në sistemin diellor ndikohen nga graviteti i tij. Është një yll i tipit G, i njohur gjithashtu si një xhuxh i verdhë, dhe është në mes të jetëgjatësisë së tij, rreth 4.600 miliardë vjet sot. Dielli përbëhet nga tre të katërtat hidrogjen dhe një helium, ai rrotullohet rreth boshtit të tij, i duhen 25 ditë për të përfunduar një rrotullim dhe përfaqëson rreth 99,86% të masës totale të sistemit diellor.

Për shkak të madhësisë së tyre, objektet e radhës më të rëndësishme në sistemin diellor janë planetët, të cilët mund t'i ndajmë në dy kategori të ndryshme. Prandaj, orbitat e sistemit të brendshëm diellor janë të zëna nga Mërkuri, Venusi, Toka dhe Marsi. Këta janë planetët më të vegjël dhe njihen si planetët e brendshëm, të njohur edhe si planetë shkëmborë, për shkak të vendndodhjes së tyre në sistemin diellor dhe natyrës së ngurtë të materialeve të tyre shkëmbore dhe metalike. Nga ana tjetër, në orbitat e jashtme të sistemit diellor gjejmë ekzoplanetë më të mëdhenj, të cilët përbëhen nga gazi, prandaj quhen gjigantë gazi dhe gjigantë akulli. Kështu, për shkak të distancës së tij nga dielli, ne mund të gjejmë Jupiterin, Saturnin, Uranin dhe Neptunin.

Përveç planetëve, në sistemin diellor ekzistojnë 5 planetë të ashtuquajtur xhuxh. Siç sugjeron emri i tyre, ato janë objekte shumë më të vogla të karakterizuara nga graviteti i mjaftueshëm për të formuar një formë sferike, por jo aq sa për të ndarë fqinjësinë e tyre orbitale nga objektet e tjera, duke i dalluar ato nga planetët. Këto janë Ceres, në brezin asteroid midis Marsit dhe Jupiterit, dhe Plutoni, Haumea, Makemake dhe Eris, i njohur gjithashtu si Plutoni, në të ashtuquajturin Brez Kuiper.

Rripi i asteroideve është një rajon i sistemit diellor midis orbitave të Marsit dhe Jupiterit që është shtëpia e një numri të madh trupash të vegjël të bërë nga shkëmbi dhe akulli, shumica e të cilëve janë asteroidë që besohet se janë mbetje të një planeti që nuk ka ekzistuar kurrë. Formuar për shkak të ndikimit gravitacional të Jupiterit. Më shumë se gjysma e masës totale të rripit përmbahet në 5 objekte: planeti xhuxh Ceres dhe asteroidet Pallas, Vesta Hygeia dhe Juno.

Rripi Kuiper është një rajon i sistemit diellor që shtrihet përtej orbitës së Neptunit. Është i ngjashëm me rripin e asteroideve, por shumë më i madh: 20 herë më i gjerë dhe deri në 200 herë më masiv, dhe ashtu si ai, përbëhet kryesisht nga mbetje të vogla të formimit të sistemit diellor, në këtë rast uji, metani dhe amoniaku në formë akulli.

Reja Oort është një re sferike e objekteve qiellore përtej orbitës së Neptunit, maksimumi një vit drite larg Diellit. Është vlerësuar se reja mund të përmbajë midis 1.000 dhe 100.000 milion trupa qiellorë të përbërë nga akulli, metani dhe amoniaku, të cilat mund të kombinohen për të pasur pesë herë masën e Tokës.

Teoria moderne e mjegullnajave bazohet në vëzhgimet e yjeve të rinj të rrethuar nga disqe të dendur pluhuri që ngadalësohen. Duke përqendruar pjesën më të madhe të masës në qendër, pjesët e jashtme tashmë të ndara marrin më shumë energji dhe ngadalësohen më pak, duke rritur diferencën e shpejtësisë.

Retë e gazit dhe pluhurit me origjinë nga sistemi diellor

Si u formua sistemi diellor

Ka disa shpjegime se si lindi sistemi ynë diellor. Një nga teoritë më të pranuara është teoria e mjegullnajës e propozuar nga René Descartes në 1644 dhe më pas u rafinua nga astronomë të tjerë.

Sipas versionit të propozuar nga Kant dhe Laplace, reja e madhe e gazit dhe pluhurit u tkurr për shkak të gravitetit, ndoshta për shkak të një shpërthimi të supernovës aty pranë. Si rezultat i tkurrjes, ai filloi të rrotullohej me shpejtësi të lartë dhe u rrafshua, për shkak të së cilës sistemi diellor që rezulton dukej më shumë si një disk sesa një sferë.

Shumica e gjërave janë grumbulluar në qendër. Presioni është aq i lartë sa fillojnë reaksionet bërthamore, duke çliruar energji dhe duke formuar yje. Në të njëjtën kohë, vorbullat përcaktohen dhe ndërsa rriten, graviteti i tyre rritet dhe ata marrin më shumë material me çdo kthesë.

Ka gjithashtu shumë përplasje midis grimcave dhe objekteve në formim. Miliona objekte bashkohen për t'u përplasur ose përplasur dhunshëm dhe për t'u copëtuar. Mbizotërojnë takimet konstruktive dhe në vetëm 100 milionë vjet ata kanë marrë një pamje të ngjashme me atë aktuale. Çdo trup pastaj vazhdon evolucionin e vet.

formimi i planetëve dhe hënave

Planetët dhe shumica e hënave të tyre formohen nga akumulimi i materialit të grumbulluar rreth pjesëve më të mëdha të protonebulave. Pas një serie të rrëmujshme përplasjesh, bashkimesh dhe rindërtimi, ata marrin një madhësi të ngjashme me madhësinë e tyre aktuale dhe lëvizin derisa të arrijnë atje ku ne e dimë se janë.

Rajoni më i afërt me diellin është shumë i nxehtë për të mbajtur materiale të lehta. Kjo është arsyeja pse planetët e brendshëm janë të vegjël dhe shkëmborë, ndërsa planetët e jashtëm janë të mëdhenj dhe të gaztë. Evolucioni i sistemit diellor nuk ka ndalur, por pas kaosit fillestar, pjesa më e madhe e lëndës tani është pjesë e objekteve në orbita pak a shumë të qëndrueshme.

Çdo teori që përpiqet të shpjegojë formimin e sistemit diellor duhet të marrë parasysh këtë dielli rrotullohet ngadalë dhe ka vetëm 1% vrull këndor por 99,9% masë, ndërsa planetët kanë 99% vrull këndor. Momenti është vetëm 0,1% e masës. Një shpjegim është se dielli ishte shumë më i ftohtë në fillim. Ndërsa nxehet, dendësia e materialit të tij ngadalëson rrotullimin e tij derisa të arrihet një ekuilibër i caktuar. Por ka më shumë...

Teoritë se si u formua sistemi diellor

Hapi i formimit të sistemit diellor

Ekzistojnë pesë teori ose variante të tjera që konsiderohen të besueshme:

 • La teoria e grumbullimit supozon se dielli kalon nëpër një re të dendur ndëryjore dhe është i rrethuar nga pluhur dhe gaz.
 • La teoria protoplanetare thotë se fillimisht një re e dendur ndëryjore formoi një grumbull yjor. Yjet që rezultojnë janë të mëdhenj dhe kanë shpejtësi të ulët rrotullimi, ndërsa planetët që formohen në të njëjtën re kanë shpejtësi më të larta kur kapen nga yjet, përfshirë diellin.
 • La teoria e kurthit shpjegon se dielli ndërvepron me një protoyll aty pranë dhe nxjerr materiale prej tij. Arsyeja pse dielli rrotullohet ngadalë është sepse ai u formua para planetëve.
 • La teoria moderne e Laplace postulon se kondensimi i diellit përmban grimca të ngurta pluhuri që ngadalësojnë rrotullimin e diellit për shkak të fërkimit në qendër. Pastaj dielli nxehet dhe pluhuri avullon.
 • La teoria moderne e mjegullnajave bazohet në vëzhgimet e yjeve të rinj të rrethuar nga disqe të dendur pluhuri që ngadalësohen. Duke përqendruar pjesën më të madhe të masës në qendër, pjesët e jashtme tashmë të ndara marrin më shumë energji dhe ngadalësohen më pak, duke rritur diferencën e shpejtësisë.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë se si u formua sistemi diellor.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pushoni dijo

  Ky artikull, si të tjerët që i referohen sistemit diellor, janë të preferuarat e mi, është aq i bukur dhe i pafund sa ëndërroj zgjuar duke udhëtuar nëpër një pafundësi të tillë.