Si formohen malet

Si formohen malet në planet?

Një mal njihet si lartësia natyrore e tokës dhe është produkt i forcave tektonike, zakonisht më shumë se 700 metra mbi bazën e tij. Këto lartësi të terrenit në përgjithësi grupohen në kreshta ose male dhe mund të jenë të shkurtra deri në disa milje të gjata. Që nga fillimi i njerëzimit gjithmonë ka pyetur veten Si formohen malet.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se si formohen malet, karakteristikat e tyre dhe proceset gjeologjike.

çfarë është një mal

përplasje pjatë

Malet kanë tërhequr vëmendjen e njeriut që nga kohërat e lashta, shpesh të lidhura kulturalisht me lartësinë, afërsinë me Zotin (parajsën) ose si një metaforë për një përpjekje të vazhdueshme për të fituar një perspektivë më të madhe ose më të mirë. Në të vërtetë, alpinizmi është një aktivitet sportiv kërkues fizikisht i një rëndësie të jashtëzakonshme në konsiderimin tonë të përqindjes së njohur të planetit tonë.

Ka shumë mënyra për të klasifikuar malet. Për shembull, në varësi të lartësisë mund të ndahet në (nga më i vogli tek më i madhi): kodra dhe male. Po kështu, sipas origjinës së tyre mund të klasifikohen si: vullkanike, të palosshme ose të palosshme.

Së fundi, grupet e maleve mund të klasifikohen sipas formës së tyre të ndërlidhur: nëse janë të bashkuara gjatësore, i quajmë male; nëse bashkohen në mënyrë më kompakte ose rrethore, i quajmë masivë. Malet mbulojnë një pjesë të madhe të sipërfaqes së tokës: 53% nga Azia, 25% nga Evropa, 17% nga Australia dhe 3% nga Afrika, për një total prej 24%. Meqenëse rreth 10% e popullsisë së botës jeton në zona malore, i gjithë uji i lumenjve formohet domosdoshmërisht në majë të maleve.

Si formohen malet

Si formohen malet

Formimi i maleve, i njohur si orogjeni, ndikohet më pas nga faktorë të jashtëm si erozioni ose lëvizjet tektonike. Malet lindin nga deformimet në koren e tokës, zakonisht në kryqëzimin e dy pllakave tektonike, të cilat, kur ushtrojnë forca mbi njëra-tjetrën, bëjnë që litosfera të paloset, me një venë që shkon poshtë dhe tjetra lart, duke krijuar një kreshtë me shkallë të ndryshme lartësie

Në disa raste, ky proces ndikimi shkakton që një shtresë të zhytet nën tokë, e cila shkrihet nga nxehtësia për të formuar magmë, e cila më pas ngrihet në sipërfaqe për të formuar një vullkan.

Për ta bërë më të lehtë, ne do të shpjegojmë se si formohen malet përmes një eksperimenti. Në këtë eksperiment, ne do të shpjegojmë se si formohen malet në një mënyrë të thjeshtë. Për ta realizuar atë, na duhet vetëm: Plastelinë me ngjyra të ndryshme, disa libra dhe një okllai.

Së pari, për të kuptuar se si formohen malet, ne do të bëjmë një simulim të thjeshtë të shtresave tokësore të Tokës. Për këtë ne do të përdorim plastelinë me ngjyrë. Në shembullin tonë, ne zgjodhëm jeshile, kafe dhe portokalli.

Plastelina e gjelbër simulon koren kontinentale të Tokës. Në fakt, kjo kore është 35 kilometra e trashë. Nëse korja nuk do të ishte formuar, Toka do të mbulohej plotësisht nga oqeani global.

Plastelina kafe korrespondon me litosferën, shtresën më të jashtme të sferës tokësore. Thellësia e saj luhatet midis 10 dhe 50 kilometra. Lëvizja e kësaj shtrese është ajo e pllakave tektonike, skajet e të cilave janë vendi ku formohen dukuritë gjeologjike.

Së fundi, balta portokalli është astenosfera jonë, e cila ndodhet poshtë litosferës dhe është maja e mantelit. Kjo shtresë i nënshtrohet aq shumë presionit dhe nxehtësisë saqë sillet në mënyrë plastike, duke lejuar lëvizjen e litosferës.

pjesë të malit

malet më të mëdha në botë

Malet zakonisht përbëhen nga:

 • Pjesa e poshtme e këmbës ose formimi i bazës, zakonisht në tokë.
 • Maja, maja ose maja. Pjesa e sipërme dhe e fundit, fundi i kodrës, arrin lartësinë më të lartë të mundshme.
 • faqe kodre ose skaj. Lidhni pjesët e poshtme dhe të sipërme të pjerrësisë.
 • Pjesa e pjerrësisë ndërmjet dy majave (dy male) që formojnë një depresion ose depresion të vogël.

Klima dhe bimësia

Klima malore në përgjithësi varet nga dy faktorë: gjerësia juaj gjeografike dhe lartësia e malit. Temperatura dhe presioni i ajrit janë gjithmonë më të ulëta në lartësi më të larta, normalisht në 5 °C për kilometër lartësi.

E njëjta gjë ndodh edhe me reshjet, të cilat janë më të shpeshta në lartësitë më të larta, ndaj ka mundësi që në majat e maleve të gjenden zona më të lagështa sesa në rrafshnalta, sidomos aty ku lindin lumenjtë e mëdhenj. Nëse vazhdoni të ngjiteni, lagështia dhe uji do të kthehen në borë dhe përfundimisht në akull.

Bimësia malore është shumë e varur nga klima dhe vendndodhja e malit. Por zakonisht ndodh gradualisht në një mënyrë të tronditur ndërsa ngjiteni në shpat. Prandaj, në katet e poshtme, pranë rrëzës së malit, pyjet fushore ose malore përreth janë të pasura me bimësi, me pyje të dendur dhe të larta.

Por ndërsa ngjitesh, speciet më rezistente marrin përsipër, duke përfituar nga rezervat ujore dhe reshjet e shumta. Mbi sipërfaqet e pyllëzuara ndihet mungesa e oksigjenit dhe vegjetacioni është reduktuar në livadhe me shkurre dhe barëra të vegjël. Si rezultat, majat malore priren të jenë më të thata, veçanërisht ato të mbuluara me borë dhe akull.

Pesë malet më të larta

Pesë malet më të larta në botë janë:

 • mali Everest. Me lartësi 8.846 metra, është mali më i lartë në botë, i vendosur në majën e Himalajeve.
 • malet K2. Një nga malet më të vështira për t'u ngjitur në botë, në 8611 metra mbi nivelin e detit. Ai shtrihet midis Kinës dhe Pakistanit.
 • Kaçenjunga. Ndodhet midis Indisë dhe Nepalit, në një lartësi prej 8598 metrash. Emri i tij përkthehet si "pesë thesare midis borës".
 • Aconcagua. I vendosur në Andet argjentinase në provincën e Mendozës, ky mal ngrihet në 6.962 metra dhe është maja më e lartë në Amerikë.
 • Ojos del Salado me borë. Është një stratovolcano, pjesë e maleve të Andeve, që ndodhet në kufirin midis Kilit dhe Argjentinës. Është vullkani më i lartë në botë me një lartësi prej 6891,3 metrash.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë se si formohen malet dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.