Shumica e hispanikëve amerikanë janë të shqetësuar për ndryshimin e klimës

ndryshimi i klimës

Ndryshimet klimatike Isshtë një problem mjedisor në shkallë globale që shqetëson secilën qenie njerëzore që jeton në planet. Ka njerëz që janë të vetëdijshëm dhe të tjerë që nuk janë. Ka sektorë të popullsisë që nuk mendojnë se ndryshimi i klimës mund të jetë një kërcënim i menjëhershëm, por që, nëse është një kërcënim real, do të jetë në një të ardhme kaq të largët sa nuk do të jetë radha e tyre ta përjetojnë atë.

Një studim i hispanikëve që jetojnë në Shtetet e Bashkuara është kryer për të zbuluar përqindjen e tyre që janë vërtet të shqetësuar për ndryshimin e klimës dhe efektet e tij shkatërruese. Sondazhi u krye pas zgjedhjeve për presidencën e SHBA në të cilat ai fitoi Donald Trump.

Kjo sondazh zbulon shqetësimin për mjedisin që kanë Latinët. Ky shqetësim është trefishuar në katër vitet e fundit, megjithëse çështje të tilla si ekonomia, punësimi dhe arsimi janë problemet kryesore që shqetësojnë më shumë popullsinë hispanike. Sipas rezultateve të sondazhit dhe sondazheve, 88% e elektoratit hispanik shpreh një shkallë shqetësimi për mjedisin dhe ndryshimin e klimës. Duke prishur këtë rezultat, 53% pranojnë se janë të tillë shume i shqetesuar për efektet tashmë të dukshme dhe të afërta, 24% disi të shqetësuar dhe vetem 11% janë të qetë me këtë temë.

Sondazhet janë publikuar nga organizata që mbrojnë mjedisin Sierra Club dhe Green Latinos. Këto organizata gjithashtu nënvizojnë në studimin e tyre se 71% e hispanikëve që votuan në zgjedhje besojnë se është me rëndësi jetike të respektohet Marrëveshja e Parisit për të vepruar mbi efektet e ndryshimit të klimës. Kjo është arsyeja pse shumica e votuesve hispanikë konsiderojnë se duhet të jetë një përparësi për Donald Trump që të vazhdojë me negociatat dhe me udhëzimet e Marrëveshjes së Parisit. Përveç kësaj, në nivelin rajonal, ata i kërkojnë presidentit të vendosë rregullore më të rrepta për të luftuar ndotjen e ujit dhe ajrit, si dhe iniciativa të reja për të zgjeruar prodhimin dhe zhvillimin teknologjik të energjive të rinovueshme.

Në fund, organizatat theksojnë se mbështetja e këtyre politikave duhet të mbetet e pandryshuar në të gjitha grupet e njerëzve që përbëjnë Shtetet e Bashkuara, pa marrë parasysh gjininë, moshën ose racën.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.