Shtetet e Bashkuara mund të përjetojnë një rritje prej 2ºC përpara pjesës tjetër të planetit

Statuja e Lirisë

Shtetet e Bashkuara mund të përjetojnë një rritje prej 2 gradë Celsius ose më shumë disa vjet më herët se pjesa tjetër e planetit, duke e bërë atë në vendin e parë ku do të vërehen më parë pasojat e ndryshimit të klimës.

Kjo zbulohet nga një studim i botuar në revistën PLOS One, kryer nga Raymond Bradley dhe Ambarish Karmalkar, nga Universiteti i Amherst, të cilët paralajmërojnë se një total prej 48 shtetesh do të kapërcejnë barrierën dy gradë Celsius përpara se të arrijnë në 2050.

Simulimi kompjuterik, i cili ka marrë parasysh temperaturat që janë regjistruar në muajin dhjetor të vitit të kaluar, parashikon që zonat nga New York në Boston, të cilat janë më të populluarat në pjesën verilindore të vendit, mund të regjistronte vlera prej 3 gradësh nëse temperatura mesatare globale rritet 2ºC. Dy gradë Celsius është "pengesa" që udhëheqësit u zotuan të kalojnë duke nënshkruar Marrëveshjen e Parisit, por nëse kjo vazhdon, ka të ngjarë të kapërcehen.

Harta globale e temperaturës që studiuesit kanë përdorur si referencë zbuloi mbinxehje të tepruar në disa zona të planetit, veçanërisht në zona të ftohta siç është Arktiku. Aty, vjeshtën e kaluar, u regjistruan temperatura më shumë se 20ºC mbi ato normale. Edhe pse nuk ishin të vetmit që patën një sezon më të ngrohtë se sa do të ishte normal.

Ajo tregon se sa shpejt temperatura mund të rritet me 2ºC në Shtetet e Bashkuara.

Imazh - Ambarish V. Karmalkar dhe Raymond S. Bradley

Shtetet e Bashkuara lindore dhe Kanada, Australia e Jugut dhe pjesë të ndryshme të Kinës dhe Mongolisë gjithashtu po përjetojnë rritje të ndjeshme të temperaturave. Studiuesit paralajmërojnë se »ndryshimi në temperaturat midis masës tokësore dhe oqeaneve do të bëjë që rajone të ndryshme të hemisferës veriore të përjetojnë një ngrohje më të madhe se ajo e planetit në tërësi'.

Ju mund ta lexoni studimin e plotë këtu (Isshtë në anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.