Shtetet e Bashkuara braktisin Marrëveshjen e Parisit G20

g20 hamburg 2017

Dje të Shtunën e 8-të, G20 vërtetoi që Shtetet e Bashkuara braktisin Marrëveshjen e Parisit. Më në fund, presidenti i saj, Donald Trump, ka vendosur të ndryshojë marrëveshjen për të ulur emetimet e CO2 dhe për të luftuar ndryshimin e klimës. Politika e saj izoluese e ka përcaktuar atë në atë mënyrë. Një proteksionizëm ku Trump e ka mbajtur fjalën. Kancelari gjerman, Angela Merkel tha, "Atje ku nuk ka konsensus, duhet të shprehet mospajtimi." Kështu, dita e dymbëdhjetë e G20 u mbyll dje pas krizës financiare, me këto dy lajme të shënuara.

Angela Merkel ishte shumë e qartë "Unë nuk di për kamuflimin atje ku nuk ka konsensus, ka të bëjë me ta thënë qartë". Kancelarja gjithashtu shfrytëzoi rastin për të bërë të qartë luftën e saj kundër proteksionizmit. Shtë e qartë, samiti ka përfunduar me mbështetjen e SHBA në angazhimin e saj për të kryer politika që favorizojnë një botë më të pastër. Sipas Donald Trump, arsyeja kryesore është dëmi që i bën ekonomisë së vendit të tij.

Si do të ndikojnë marrëveshjet e reja të arritura nga G20?

donald trump usa flamurin

Pavarësisht nga mosmarrëveshja e 1 prej anëtarëve, 19 të tjerët vazhdojnë me angazhimet për të cilat kishin rënë dakord, duke nënvizuar natyra "e pakthyeshme" e marrëveshjeve. Vlen të përmendet se takimi që u zhvillua në qytetin gjerman të Hamburgut, u jetua me mjaft tension.

Kina nga ana e saj është e përkushtuar për të përmbushur secilën nga pikat e programit. Pavarësisht se ishte fuqia e fundit për t'u bashkuar me Marrëveshjen e Parisit, ajo ishte në favor, së bashku me 18 të tjerët, për të vazhduar me politikat kundër ndryshimit të klimës dhe më shumë tregti ndërkombëtare dhe të lirë.

Duhet shtuar se G20 duhej të ulte axhendën e saj liberale për të shmangur një prishje me Shtetet e Bashkuara. Në një farë mënyre, një politikë më proteksioniste, e shtuar në protestat publike, e detyroi atë madje të pranohej, "se përfitimet e tregtisë ndërkombëtare nuk janë pasqyruar në të gjitha fushat".

ndryshimi i klimës së planetit tokë

E rëndësishme në këtë pikë është që Marrëveshja e Parisit do të vazhdojë të rezistojë, 19 nga 20 angazhohen për zvogëlimin e gazrave të dioksidit të karbonit. Më në fund Donald Trump, nuk ka arritur të thyejë marrëveshjen nga ana e të tjerëve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.