Rover kinez në hënë

Rover kinez në Hënë duke studiuar

Shkencëtarët ende duan të zbulojnë të gjitha zonat e Hënës. Fytyra e fshehur e Hënës është një nga më magjepsëse dhe misterioze për t'u zbuluar. Për të hetuar sipërfaqen e saj, roveri kinez Yutu-2 u ul në sipërfaqen e anës së largët të Hënës në vitin 2019. Që atëherë, Rover kinez në hënë Ai ka arritur të bëjë shumë zbulime.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për disa nga zbulimet e roverit kinez në Hënë.

Rover kinez në Hënë dhe zbulimet e tij

Rover kinez në hënë

Yutu-2 është një rover me gjashtë rrota 140 kilogramësh që është pjesë e misionit Chang'e-4 të Agjencisë Kineze të Hapësirës. I pajisur me katër instrumente shkencore, duke përfshirë kamera panoramike dhe një sistem vizioni infra të kuqe për të identifikuar gazrat dhe materialet e pranishme në atmosferë, ai ka udhëtuar në anën e errët të hënës që nga janari 2019.

Tre vjet pas fillimit të udhëtimit, një studim i ri i botuar në Science Robotics përshkruan makinën autonome që përshkon tokën tokësore, shkëmbinjtë xhelatinoz dhe meteoritët e vegjël në kraterin Von Karman, që ndodhet në hemisferën jugore të Hënës. Hemisfera jugore e Hënës dhe përdoret si bazë e uljes dhe eksplorimit për Yutu-2.

Sipas Xinhua (agjencia zyrtare e lajmeve e Republikës Popullore të Kinës), ecja e roverit në anën e largët të Hënës është dukshëm e ndryshme nga terreni natyror i satelitit i eksploruar përpara misioneve Apollo. Udhëtimi i Yutu-2 pretendon se roveri "rrëshqet", një shenjë e sigurt e tokës së rrëshqitshme që bën që gomat e tij të varen pak, duke zvogëluar tërheqjen.

Duke përdorur goma si pajisje gërmimi, Yutu-2 konfirmoi se qëndrueshmëria e regolitit hënor nga krateri Von Karman është më shumë si rëra e shkrifët e Tokës sesa rëra e përcaktuar mirë mbi të cilën u ulën misionet Apollo. Studiuesit përgjegjës për roverin siguroi se regoliti i rajonit ka një përqindje më të lartë të kondensatave, duke rezultuar në grimca dheu që mbeten uniforme edhe kur mbi to kalojnë rovers që peshojnë më shumë se XNUMX kilogramë.

Yutu-2 eksploroi një krater dy metra të lartë në ditën e tetë të kalendarit hënor dhe gjeti një substancë të ngjashme me xhel të gjelbër të errët që tërhoqi vëmendjen e shkencëtarëve. Bazuar në imazhet e marra nga roveri, agjencia hapësinore kineze beson se materiali i ndezur mund të jetë pjesë e llavës nga përplasja ose një çarje në xhami e krijuar nga përplasja.

Rruaza qelqi

fytyrë e fshehur hënore

Misioni i roverit kinez në Hënë bëri një tjetër zbulim interesant në anën e errët të hënës. Duke ndriçuar përmes pluhurit gri të thatë, kamera panoramike e roverit zbuloi dy rruzull të paprekur xhami të tejdukshëm.

Ndërsa mund të duket si një objekt i huaj, xhami nuk është e pazakontë në Hënë. Ky material formohet kur materialet silikate u nënshtrohen temperaturave të larta dhe të dy komponentët janë lehtësisht të disponueshëm në satelitët tanë.

Sipas studimit, këto sfera mund të regjistrojnë informacione rreth historisë së Hënës, duke përfshirë përbërjen e mantelit të saj dhe ngjarjet e ndikimit. Të dhënat e përbërjes nuk ishin të disponueshme për Yutu-2, por këto mermere natyrore hënore mund të jenë objektiva të rëndësishme kërkimore në të ardhmen.

Sipas një artikulli të botuar në Science Alert, në të kaluarën hënore kishte një aktivitet të gjerë vullkanik që çoi në formimin e qelqit vullkanik. Ndikimet nga objektet më të vogla, të tilla si meteoritët, gjeneruan gjithashtu nxehtësi intensive që çoi në formimin e xhamit. Ky i fundit mund të jetë prapa globulave të vëzhguara nga Yutu-2, sipas një ekipi shkencëtarësh të udhëhequr nga gjeologu planetar Xiao Zhiyong i Universitetit Sun Yat-sen dhe Akademisë Kineze të Shkencave.

Megjithatë, është e vështirë të jesh i sigurt, sepse shumica e xhamit të gjetur në Hënë deri tani duket ndryshe nga sferat e gjetura nga Yutu-2. Ka një numër të madh të qelizave të gjakut, por ato shpesh janë më pak se një milimetër në madhësi. Në Tokë, këto sfera të vogla qelqi u krijuan gjatë ndikimeve që gjeneruan nxehtësi aq të lartë sa që korja u shkri dhe u hodh në ajër, sipas artikullit Science Alert. Materiali i shkrirë ngurtësohet dhe bie përsëri në rruaza të vogla qelqi.

Sferulat e Yutu-2 janë shumë më të mëdha, 15 deri në 25 milimetra të gjera. Vetëm kjo nuk i bën ata të veçantë. Por është se sferat e qelqit deri në 40 milimetra në diametër u gjetën nga ana e afërt e Hënës gjatë misionit Apollo 16. Sferat e qelqit u gjurmuan në një krater përplasjeje aty pranë, që gjithashtu besohet të jetë sferula përplasjeje.

Dallimet e zbulimeve të roverit kinez në Hënë

sipërfaqja e hënës

Ka mospërputhje midis gjetjeve. Sipas Xiao dhe shkencëtarëve kinezë, sfera në anën tjetër duket e tejdukshme me një shkëlqim xhami. Përveç dy atyre që dukeshin të tejdukshme, ata gjetën katër rruzull me shkëlqim të ngjashëm, por nuk mund të konfirmonin tejdukshmërinë e tyre.

Grumbullat u gjetën pranë kraterit më të afërt të goditjes, gjë që mund të sugjerojë se ato janë formuar gjatë goditjeve të meteorit hënor. edhe pse ato mund të kenë ekzistuar, të groposura nën sipërfaqe, vetëm për t'u nxjerrë jashtë nga përplasja. Megjithatë, ekipi beson se shpjegimi më i mundshëm është se ato janë formuar nga një lloj qelqi vullkanik i quajtur anortozit, i cili u shkri pas ndikimit për të reformuar sferat e rrumbullakëta dhe të tejdukshme.

Në përgjithësi, morfologjia e veçantë, gjeometria dhe mjedisi lokal i sferave të qelqit janë në përputhje me xhamin me ndikim plagioklase. Kjo mund t'i bëjë këto objekte ekuivalentin hënor të formacioneve tokësore të njohura si tektite: objekte të qelqta, me madhësi guraleci që formohen kur materiali nga Toka shkrihet, hidhet në ajër dhe ngurtësohet në një top. Kur bie sërish është si një version më i madh i këtyre sferave të vogla.

Sipas shkencëtarëve kinezë, ky përfundim nuk mund të përcaktohet pa studiuar më parë përbërjen e tyre, por nëse janë meteorë hënorë, mund të jenë të zakonshëm në sipërfaqen hënore. Kjo hap disa mundësi tërheqëse për kërkime në të ardhmen.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për roverin kinez në Hënë dhe zbulimet e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.