Pylli mesdhetar do të bëhet një terren për 100 vjet

pylli mesdhetar është më i prekshëm ndaj ndryshimeve klimatike

Efektet e ndryshimit të klimës në një shkallë të gjerë ndonjëherë mund të jenë të paparashikueshme, pasi ne nuk i dimë në milimetër të gjitha marrëdhëniet dhe lidhjet që ekzistojnë midis qenieve të gjalla në planet. Ajo që është konfirmuar në një studim nga Universiteti i Kordobës (UCO) në bashkëpunim me Universitetin e Wageningen, në Hollandë, është që pylli mesdhetar do të zvogëlohet pak nga pak derisa të bëhet praktikisht pastrim në rreth 100 vjet për shkak të efekteve të ndryshimit të klimës.

UCO ka raportuar në një deklaratë se ndryshimi i klimës është një çështje mjaft aktuale në samitet dhe ngjarjet në nivelin ndërkombëtar që zë një pjesë të përpjekjeve të komunitetit shkencor që studion se çfarë është në rrezik dhe çfarë pret botën.

Ndryshimi i klimës në Mesdhe

pylli mesdhetar do të bëhet një terren për 100 vjet

Përpjekjet për të ndaluar ndryshimin e klimës nuk janë aq të forta sa të parandalojnë ngrohjen e temperaturave globale me dy deri në tre gradë Celsius në rreth njëqind vjet, duke çuar në më pak reshje.

Kjo pyetje shqetësuese ka bërë që grupi kërkimor UCO të studiojë se si bimët reagojnë ndaj rritjes së temperaturave. Studimi i hetuar si bimët reagojnë ndaj thatësirave dhe si specie të ndryshme të florës dhe faunës shoqërohen nga dëmtimi.

Lisi i tapës është një nga speciet që do të preken më shumë nga ndryshimi i klimës. Grupi i hulumtimeve UCO është përqendruar në pyllin Mesdhe, pasi aty është më shumë biodiversiteti në Spanjë. Studimi konfirmon se pylli mesdhetar do të vuajë shumë më tepër si pasojë e ndryshimit të klimës sesa pastrimi që ekziston në këto ekosisteme. Për njëqind vjet, ky lloj peizazhi do të transformohet dhe do të jetë kryesisht pastrim, pasi speciet tipike të zonës si pema e luleshtrydheve ose lisi i tapës do të zhduken gradualisht.

Pylli mesdhetar më i prekur nga ndryshimi i klimës

rockrose i reziston thatësirës dhe rimëkëmbet

Kërkimi është botuar në revistën «Biologjia e bimëve« Detajet e studimit tregojnë se speciet bimore të këtij lloji vazhdojnë me rritjen e temperaturave dhe mungesën e ujit, duke rregulluar kohën që ata kalojnë në fotosintezë. Gjatë fotosintezës, gjethet hapin stomat e tyre për të shkëmbyer CO2 nga mjedisi dhe për të gjeneruar oksigjen. Sidoqoftë, hapja e stomakut shkakton një frymëmarrje të ujit dhe, për këtë arsye, humbje të tij. Ndërsa më shumë temperaturë është në mjedis, gjatë fotosintezës humbet më shumë ujë.

Ne po flasim për rregullimin dhe kufizimin e një procesi jetik për bimët, i cili normalisht zvogëlohet në verë dhe në kohë thatësire për të kursyer ujë. Në pranverë, hapja e bimës nga jashtë është e lartë dhe shkalla e fotosintezës është shumë e lartë, ndërsa në verë vlerat bien dhe në vjeshtë, me shirat, bima rimëkëmbet dhe rritet. Në këtë mënyrë, në kohë thatësire, bimët zvogëlojnë në mënyrë drastike këtë hapje nga jashtë për rreth dy orë në ditë dhe ata e bëjnë atë gjëja e parë në mëngjes.

Studimi është përqendruar gjithashtu në disa shkurre që preken nga rritja e temperaturave dhe thatësirave. Për shembull, rockrose vuan shumë gjatë periudhave të thatësirës, ​​madje edhe i humbet gjethet, megjithatë, me reshjet e para të vjeshtës, ata janë të parët që shërohen. Përparësia që kanë kaçubat ndaj pemëve është se ato kanë më shumë përshtatshmëri sesa karakteristikat e tyre dhe mund të mbijetojnë më mirë në ambiente, faktorët mjedisorë të të cilëve nuk janë të favorshëm. Rockrose gjithashtu ka një kapacitet të madh për të kolonizuar pas një zjarri ose thatësire, dhe për këtë arsye, nëse pemët po bien pas efekteve të ndryshimit të klimës, është trëndafili që do të kolonizojë dhe do ta shndërrojë pyllin mesdhetar në një tokë.

Lisat e tapës janë më të prekshëm

Lisat e tapës nuk kanë përshtatshmërinë që rokroza ka në ndryshimet në temperatura, thatësira dhe të ngjashme, kështu që rikuperimi i tyre pas një episodi të tyre është shumë i ngadaltë. Nëse kësaj i shtojmë se për të prodhuar fara duhen midis 20 dhe 30 vjet, që këto të qëndrojnë vetëm disa muaj, të cilat - përveç kësaj - shërbejnë si ushqim për shumë kafshë dhe prandaj zhduken shpejt,  lisi i tapës bëhet një specie e prekshme për ruajtjen e saj për shekullin e ardhshëm.

Si përfundim, studimi pohon se pylli mesdhetar do të vuajë shumë më tepër nga pasojat e ndryshimit të klimës sesa zona e shkurreve dhe se, për këtë arsye, pyjet gradualisht do të tërhiqen për t'i hapur rrugë specieve të shkurreve.

 

 

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.