Pse qielli bëhet portokalli?

Pse qielli bëhet portokalli?

Një nga pyetjet që vështirë se njerëzit bëjnë më shumë është pse qielli bëhet portokalli. Kryesisht, gjëja më normale është se ajo merr ngjyrë portokalli gjatë perëndimit të diellit. Megjithatë, mund ta kthejë këtë ngjyrë edhe në disa raste, si për shembull kur ka mjegull. Arsyeja pse qielli bëhet portokalli në perëndim të diellit është diçka që jo të gjithë njerëzit e dinë.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar pse qielli bëhet portokalli, arsyeja për këtë dhe situata të tjera.

Pse qielli bëhet portokalli?

Pse qielli bëhet portokalli në perëndim të diellit?

Për të ditur pse qielli bëhet portokalli në perëndim të diellit, duhet të dini pse qielli është blu. Qielli është blu jo sepse atmosfera thith ngjyra të tjera, por për shkak se atmosfera tenton të shpërndajë dritën me gjatësi vale më të shkurtër (blu/blu) më shumë se dritën me gjatësi vale më të madhe (e kuqe).

Drita blu nga dielli është më e përhapur në krahasim me ngjyrat e tjera, kështu që qielli gjatë ditës është blu. Kjo shpërndarje e dritës quhet shpërndarje Rayleigh. Kur perëndon dielli, drita duhet të udhëtojë më tej nëpër atmosferë sesa kur lind dielli, kështu që e vetmja dritë me ngjyrë që nuk shpërndahet është drita e kuqe me gjatësi vale të gjatë. Ne gjithashtu mund të përgjigjemi pse retë janë të bardha. Grimcat e këtyre materialeve përgjegjëse për shpërndarjen e dritës janë më të mëdha se gjatësia e valës së dritës.

Si rezultat, të gjitha ngjyrat e dritës shpërndahen përafërsisht në të njëjtën sasi. Kjo funksionon për të gjitha objektet e bardha si sheqeri dhe qumështi. Shumica e shpërndarjes së dritës në qumësht është për shkak të lipideve (yndyrave). Nëse do të hiqej yndyra, qumështi nuk do të shpërndante të njëjtën sasi drite, gjë që ndoshta shpjegon pse qumështi i skremuar duket më pak i bardhë dhe më shumë gri.

ka më shumë dritë

Ngjyrat që mund të shohim quhen spektri i dukshëm, por ka shumë më shumë dritë jashtë tij. Po, kjo do të thotë gjithashtu se ka shumë më tepër ngjyra sesa ne i perceptojmë. Në udhëtimin e tij në Tokë, drita ndjek njëra pas tjetrës derisa të hyjë në atmosferë, dhe atëherë ndodhin fantazia, çudia dhe shkenca. Ai përplaset me grimcat që përbëjnë mbulesën tonë mbrojtëse, të cilat janë pluhuri, pika uji, kristale ose molekula të gazeve të ndryshme që përbëjnë ajrin. Një tjetër gjë është se vetëtima kalon nëpër to.

Fakti që qielli duket blu në atë që ne e quajmë një ditë të kthjellët ka të bëjë me këtë konflikt: azoti dhe oksigjeni, për shembull, devijojnë rrezatimin blu dhe vjollcë dhe e lëshojnë atë në të gjitha drejtimet, ndërsa e lënë dritën të kalojë rrezatim portokalli. Kjo ndarje përkthehet në një qiell qiellor pothuajse uniform, nëse nuk do të ishte për faktin se fryrjet e vogla nuk janë gjë tjetër veçse pika uji të kondensuar që ne i quajmë re.

çështje e lëvizjes

Ajo që ndodh në perëndimin e diellit është se dielli është i ulët, kështu që ndërsa përparon, rrezet që lëshon duhet të mbulojnë deri në 10 herë sipërfaqen e atmosferës derisa të arrijnë në tonën. Me fjale te tjera: drita depërton grimcat mbi ne në të njëjtën mënyrë, por me lëvizje të ndryshme.

Për njërën, nuanca blu shpërndahet aq sa të mos na arrijë drejtpërdrejt tek sytë. Nga ana tjetër, nuancat e portokallisë, të kuqes dhe të verdhës janë të mira. Pra, sa më shumë grimca të ngurta të pezullohen në ajër, aq më shumë do të shpërndahen, aq më shumë ngjyra dhe aq më i lartë do të jetë ngopja.

Kjo është arsyeja pse perëndimet më spektakolare të diellit (ato që ndonjëherë na bëjnë të krahasojmë parajsën me ferrin) priren të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe dimër, sepse grimcat që përbëjnë ajrin kalojnë nëpër rrezet e diellit për të arritur tek sytë tanë, dhe më pas ato janë përgjithësisht më të thata dhe më të pastra.

Pse qielli bëhet portokalli nga mjegulla?

qiell portokalli për shkak të Calima

Kjo është mjegulla, një fenomen meteorologjik që shfaqet në atmosferë dhe karakterizohet gjithashtu nga prania në pezullim e grimcave shumë të vogla të pluhurit, hirit të argjilës ose rërës.

Edhe pse këto grimca janë shumë të vogla, ka mjaft prej tyre për t'i dhënë ajrit një pamje të errët, gjë që i jep atmosferës atë nuancë portokalli që reflektohet në qiell.

Shumë njerëz pyesin nëse është e sigurt të dalësh jashtë dhe në realitet çdo situatë ku ajri është i ndotur ka një rrezik, veçanërisht për njerëzit që ato janë të ndjeshme si astma apo alergjitë, por në realitet imazhet kanë më shumë ndikim sesa shëndeti.

Në këtë kuptim, ekzistojnë dy lloje të mjegullës. Njëri quhet "natyral" dhe formohet nga transporti i rërës, ujit, kripës (natriumit) ose elementëve të tjerë të pranishëm në mjedis. Kur origjina e saj është kryesisht rëra e shkretëtirës, ​​si në këtë rast, zakonisht ka "pluhur pezull". Nga ana tjetër, mjegulla e tipit b njihet si një ngjarje e veçantë, shkaku kryesor i së cilës janë kryesisht ndotja apo zjarret në pyje.

A ndikon në shëndetin tuaj?

mjegull

Ndikimi i mjegullës ka dy komponentë: njëri është i drejtpërdrejtë dhe tjetri është indirekt. Duhet pasur parasysh se grimcat PM10 që hyjnë në trupin tonë përmes rrugëve të frymëmarrjes arrijnë drejtpërdrejt në mushkëri dhe rrjedhimisht në furnizimin me gjak. Si efekte të drejtpërdrejta shëndetësore, simptomat kryesore mund të lidhen me probleme të frymëmarrjes dhe acarim të mukozave. Thënë kjo, pluhuri i portokallit mund të shkaktojë bllokim të hundës, kruajtje të syve dhe kollë të vazhdueshme.

Nëse mjegulla vazhdon dhe është shumë e dendur, mund të përjetoni edhe bronkospazëm, dhimbje gjoksi dhe astmë, simptoma më të rënda te pacientët me alergji ose gjendje të tjera mjekësore. Komponenti indirekt është zvogëlimi i dukshmërisë.

Ky përkeqësim kërkon një sërë rekomandimesh shëndetësore, të tilla si zvogëlimi ose shtyrja e të gjitha aktiviteteve në natyrë derisa cilësia e ajrit të jetë e mirë ose mjaft e mirë, dhe marrjen e masave të duhura mbrojtëse për punët që duhet të bëhen jashtë. Përveç kësaj, për grupet me rrezik të lartë dhe grupet e ndjeshme, rekomandohet të shmangni qëndrimin për një kohë të gjatë jashtë, ndiqni me përpikëri planin e trajtimit mjekësor dhe kërkoni në kohë trajtim mjekësor nëse gjendja shëndetësore përkeqësohet.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se pse qielli kthehet në portokalli dhe arsyet e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.