Pse Toka quhet planeti blu?

Arsyet pse Toka quhet planeti blu

Planeti Tokë njihet me emra të tjerë si planeti blu. Është i vetmi planet i njohur deri më tani në të gjithë universin që strehon jetë. Kjo është për shkak se është në distancën e përsosur nga dielli për të mbështetur temperaturat që mund të mbështesin jetën siç e njohim ne. Megjithatë, shumë njerëz pyesin Pse Toka quhet planeti blu?.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për arsyet kryesore pse Toka quhet planeti blu.

Pse Toka quhet planeti blu?

toka nga hapësira

Toka quhet planeti blu për shkak të bollëkut të ujit, i cili mund të shihet në hapësirën e madhe blu. Sipërfaqja e Tokës është afërsisht 510 milionë kilometra katrorë, prej të cilave më shumë se 70% mbulohet nga uji. Ngjyra blu e dallon nga planetët e tjerë si Marsi, Mërkuri, Jupiteri, Urani etj.

Shumica e ujit të planetit blu është i ngrirë ose i kripur, dhe vetëm një pjesë mjaft e vogël është e përshtatshme për konsum njerëzor. Oqeanet kryesore janë Oqeani Atlantik, Oqeani Paqësor, Oqeani Indian, Arktiku dhe Antarktiku.

Megjithëse thellësia e oqeaneve ndryshon në rajone të ndryshme, një pjesë e madhe e planetit tonë nuk është eksploruar kurrë sepse shtrihet në thellësi të oqeaneve. Është ende shumë e ndërlikuar që njerëzit të përdorin të gjithë teknologjinë e tyre për të qenë në gjendje ta studiojnë atë në tërësi.

Ky lëng i rëndësishëm është i bollshëm vetëm në Tokë, dhe është e pamundur të gjesh shenja të pranisë së tyre në çdo lloj gjendje fizike në sistemin tonë diellor. Sipas hulumtimeve të bëra deri më tani, asnjë planet tjetër nuk ka oqeane dhe oksigjen të mjaftueshëm për të mbështetur jetën.

Ngjyra blu e oqeaneve

planeti blu

Toka ka pesë oqeane kryesore: Oqeani Paqësor, Oqeani Atlantik, Oqeani Indian, Oqeani Antarktik dhe Oqeani Arktik. Planeti ynë shihet nga hapësira si një sferë e madhe e mbushur me nuanca të ndryshme blu të përbërë nga të gjithë këta oqeane, secili me një ngjyrë dhe karakter të ndryshëm.

Kjo është arsyeja kryesore pse Toka filloi të quhej planeti blu, por nuk ishte uji që i dha atë ngjyrë. Uji është i pangjyrë dhe megjithëse besohet se pasqyron ngjyrën e qiellit, ai duket blu vetëm për shkak të bollëkut të ujit dhe spektri i dritës ka vështirësi të kalojë nëpër të, siç është rasti me oqeanin.

gjatësia e valës së ngjyrave

Pse Toka quhet planeti blu?

E kuqja, e verdha ose jeshile kanë gjatësi vale më të mëdha se bluja, kështu që molekulat e ujit i thithin më lehtë. Blu ka një gjatësi të shkurtër, kështu që sa më shumë ujë të ketë në hapësirën e dritës, aq më blu do të shfaqet. Mund të thuhet se ngjyra e ujit lidhet me intensitetin e dritës dhe në disa zona është shumë e zakonshme që nuanca e ujit të ndryshojë në jeshile.

Kjo ka të bëjë me praninë e algave, afërsinë me bregun, trazimin e detit në atë moment dhe sedimentet e ndryshme që zakonisht gjenden në ujë që theksojnë më shumë ngjyrën sesa blunë.

Dihet gjithashtu se fitoplanktoni, mikrobet që banojnë në ujë përgjegjës për sigurimin e gati gjysmës së oksigjenit që njerëzit marrin frymë, është pjesërisht përgjegjës për ndryshimet e ngjyrave të ujit.

Fitoplanktoni përmban klorofil dhe ndodhet në pjesët më të cekëta të trupit të ujit për të kapur sa më shumë dritë. Kur të gjithë janë të përqendruar në të njëjtën zonë, deti bëhet shumë i gjelbër në vend të blusë tradicionale.

Pse Toka është blu kur shihet nga hapësira?

Toka nuk ishte gjithmonë blu, në fakt, ajo ka ndryshuar shumë gjatë miliona viteve që ka ekzistuar. Në fillim, përbërja e atmosferës së Tokës ishte shumë e ndryshme nga ajo që është sot: atmosfera që bën që qielli, toka ose toka të duken blu nga hapësira. Shpërthimet e vazhdueshme vullkanike në planetin tonë lëshojnë sasi të mëdha avulli uji në ajër, i cili përfundimisht formon oqeane ndërsa vendoset.

Në ato oqeane, algat filluan të lindnin dhe të rriteshin. Ata konsumojnë dioksid karboni dhe prodhojnë oksigjen. Nëse marrim parasysh se dioksidi i karbonit ishte shumë i bollshëm në atë kohë dhe se nuk kishte kafshë që konsumonin oksigjen, përhapja e algave gjatë shekujve arriti të ndryshojë përbërjen e atmosferës derisa ajo arriti nivele të ngjashme me ato që kemi sot. .

Fakti është se kur vëzhgojmë qiellin gjatë ditës ai është blu, E njëjta gjë ndodh kur ne vëzhgojmë tokën nga hapësira, atmosfera e tokës na paraqet një nuancë blu. Kjo ka të bëjë shumë me përbërjen e atmosferës sonë dhe teorinë e dritës.

Burimi i dritës në planetin tonë është dielli. Ylli lëshon lloje të ndryshme drite që ne mund t'i kombinojmë për t'i marrë si dritë të bardhë. Për të arritur tek ne planeti 8 minuta pas largimit nga dielli, kjo dritë duhet së pari të kalojë nëpër shtresa të ndryshme të atmosferës sonë. Siç e përmendëm, ka molekula të ndryshme që përbëjnë atmosferën tonë, por nga të gjitha këto molekula kryesore është azoti. Një karakteristikë e molekulave të azotit është se kur marrin dritë, ato e riemetojnë atë në një drejtim tjetër në varësi të gjatësisë së valës së dritës.

Kur drita arrin në atmosferë, rrezet e gjata (të kuqe, jeshile dhe të verdha) godasin sipërfaqen ose ri-emetohen në hapësirë, ndërsa rrezet më të shkurtra blu reflektohen dhe shpërndahen. Prandaj, ne mendojmë se qielli është blu.

Që nga kur Toka quhet planeti blu?

Në fakt, pseudonimi i planetit blu është mjaft i kohëve të fundit, gjë që është logjike kur kemi parasysh se nuk ka kaluar shumë kohë që nuk kemi mundur të vëzhgojmë pamjen e Tokës nga hapësira. Realiteti është se ky emër ai bëri një pasuri në vitet 1960 dhe 1970, u bë i njohur dhe është transmetuar deri më sot.

Në atë kohë, bota ishte e ndarë në dy blloqe të mëdha politike dhe ekonomike, në bllokun kapitalist të kryesuar nga Shtetet e Bashkuara dhe në atë komunist të kryesuar nga Bashkimi Sovjetik. Kjo periudhë në histori njihet si Lufta e Ftohtë, sepse ndërsa nuk kishte konflikt të drejtpërdrejtë, të dy vendet u përplasën në çdo skenar tjetër të mundshëm. Gjatë këtyre viteve u zhvillua e ashtuquajtura gara hapësinore, në të cilën të dy vendet u përpoqën të ishin të parët që kryenin udhëtime hapësinore me njerëz dhe zbarkuan në Hënë.

Fakti është se kozmonautët rusë dhe amerikanë, të cilët dolën për herë të parë nga atmosfera jonë dhe vëzhguan Tokën, vunë re se nga "atje" planeti ynë duket si një sferë e madhe blu, është planeti blu.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se pse Toka quhet planeti blu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.