Ora astronomike e Pragës

mallkimi i orës astronomike të Pragës

Siç e dimë, shumë qytete kanë gjëra ikonike që janë unike dhe të veçanta. Në këtë rast, ne do të flasim për Ora astronomike e Pragës. Është emblema e Pragës dhe ka një operacion shumë kurioz. Është krijuar në vitin 1410 dhe thonë se sjell fat të keq kur pushon së punuari.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se si funksionon ora astronomike e Pragës dhe disa nga historitë e saj.

Ora astronomike e Pragës

Ora astronomike e Pragës

Kjo duhet parë nëse po udhëtoni në Pragë. Ora astronomike e qytetit është një nga atraksionet kryesore turistike pas saj dhe nuk është gjë e vogël. Ka një histori (dhe traditë) bindëse që mund të përshtatet fare mirë në një roman apo film. I prezantuar në vitin 1410 nga Jan Ruze, ai ka llogaritur 605 vjet që atëherë.

Historia e tij, siç po thosha, ka shumë detaje të pabesueshme: ata verbuan kryendërtuesin, duke e penguar atë të rikrijonte një orë si kjo, të cilën disa e shohin si një hajmali për të mbajtur qytetin të sigurt... Sot ne e kemi vënë të gjithë vëmendjen tek ajo. funksionimi me kalimin e viteve dhe teknologjia vazhdon të tërheqë çdo entuziast të orës dhe sistemeve analoge.

operacion

çmontoni orën

Ora Astronomike e Pragës përmban një dizajn astrolabi me një dizajn tre pjesësh të aftë për të shënuar pesë momente në të njëjtën kohë. Në krye, midis dy grilave, kemi një teatër kukullash të Dymbëdhjetë Apostujve. Secili prej tyre largohet çdo 60 minuta për të treguar se sa është ora. Numrat janë më modernë se sa orët dhe datojnë nga shekulli i XNUMX-të.

Në fund kemi një kalendar me ilustrime të muajve dhe stinëve, duke treguar edhe shenjtorët për çdo ditë të vitit. Të dyja pjesët janë të çmuara dhe me interes të madh artistik, por xhevahiri i kësaj ore është në trupin qendror. Kjo pjesë u projektua fillimisht në 1410.

Ora është në gjendje të tregojë kohën në pesë mënyra të ndryshme, dhe sistemi i saj i pjesëve mekanike është një nga më kureshtarët. Nga njëra anë, kemi diellin e artë që lëviz rreth rrethit ekliptik, duke bërë një lëvizje eliptike. Kjo pjesë është në gjendje të na tregojë tre orë në të njëjtën kohë: pozicioni i duarve të arta në numrat romakë tregon kohën në Pragë. Ndërsa dora kalon vijën e artë, ajo tregon orët në kohë të pabarabartë dhe më në fund, në unazën e jashtme, orët pas lindjes së diellit sipas kohës Bohemiane.

Së dyti, është në gjendje të tregojë kohën midis lindjes së diellit dhe perëndimit të diellit. Në një sistem të ndarë në dymbëdhjetë "orë". Sistemi ndodhet në distancën midis diellit dhe qendrës së sferës. Matjet ndryshojnë sipas kohës së vitit, pasi dita nuk është dymbëdhjetë orë dritë dhe as dymbëdhjetë orë natë. E para është më e gjatë në verë dhe e kundërta në dimër. Kjo është arsyeja pse thonjëzat përdoren për të folur për orë në këtë orë qendrore.

Së treti, në skajin e jashtëm të orës, ne shkruajmë numra me shkrimin ari Schwabacher. Ata janë përgjegjës për të treguar kohën, siç bëmë në Bohemi. Fillon të shënohet në orën 1 pasdite. Unaza lëviz gjatë gjithë vitit për të përkuar me kohën diellore.

Aspekte të rëndësishme të orës astronomike të Pragës

Pastaj kemi unazën e zodiakut që është përgjegjëse për të treguar pozicionin e diellit në ekliptik, që është kurba e tokës që "lëviz" rreth diellit. Nëse jeni adhurues i zodiakut, do të zbuloni se rendi i këtyre yjësive është i kundërt i akrepave të orës, por ka një arsye për këtë marrëveshje.

Renditja e unazave është për shkak të përdorimit të një projeksioni stereoskopik të planit të ekliptikës bazuar në Polin e Veriut. Mund të duket e çuditshme, por ky rregullim ekziston edhe në orët e tjera astronomike.

Së fundi, ne kemi një hënë që tregon fazat e satelitëve tanë natyrorë. Lëvizja është e ngjashme me një orë master, por shumë më e shpejtë. Siç mund ta shihni, të gjitha gungat në këtë orë astronomike janë në këtë centrozom, jo, nuk kemi mbaruar ende, sepse ka ende disa veçori.

Ora përbëhet nga një disk fiks në qendër dhe dy disqe rrotulluese që funksionojnë në mënyrë të pavarur: unaza e zodiakut dhe skaji i jashtëm i shkruar në Schwabacher. Nga ana tjetër, ajo ka tre duar: dorën, diellin që kalon nëpër të nga lart poshtë, duke vepruar si një dorë e dytë dhe e treta, një dorë me pika yje të lidhura me zodiakun.

Mallkimi i orës

përralla dhe legjenda

Legjenda thotë se marangozi që e krijoi atë në 1410 bëri një punë kaq të jashtëzakonshme saqë njerëzit që e porositën atë donin të siguroheshin që ai të mos e përsëriste për ta bërë atë unik në botë, dhe e verbuan.

Në hakmarrje, hipi në orë dhe ndaloi pajisjen e tij mekanike, në të njëjtën kohë, për mrekulli, zemra i pushoi së rrahuri. Që atëherë, besohej se lëvizja e duarve dhe kërcimi i numrave të tij siguronin zhvillimin e mirë të qytetit dhe se ora nuk do të funksiononte do të sillte fat të keq në Pragë.

Me përpikëri çdo orë, spektakli i ndërlikuar shfaqej në një përpjekje për të qetësuar shpirtrat e çiftit gjatë muajve që ata fshiheshin pas tarpës dhe vazhdoi të mahnitte qindra njerëz me mekanikën e tij të avancuar. Shkaku i menjëhershëm ose rastësia është se e vetmja herë që e keni bërë Ishte në vitin 2002 kur lumi Vltava u vërshua dhe qyteti pësoi përmbytjen më të madhe në historinë e tij. Pra, kur ora e janarit vendosi të mbulonte orën për ta riparuar, pati një lloj paniku (dhe zhgënjimi nga vizitorët) midis fqinjëve të saj më supersticiozë.

Ora ka një kalendar rrethor me medaljone që përfaqësojnë muajt e vitit; dy sfera -e madhja, në mes-; një kuadrant astronomik që përdorej për të matur kohën në Mesjetë (dhe që shënon kohën në Evropën Qendrore dhe Babiloninë, si dhe pozicionin e yjeve) dhe ngjyrat e të cilit secila kanë një kuptim: e kuqja është agimi dhe perëndimi i diellit; e zeza, nata; dhe bluja, dita.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth orës astronomike të Pragës dhe karakteristikave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.