Ngushtica e Beringut

Ngushtica e Beringut

El Ngushtica e Beringut Isshtë një pjesë e detit që shtrihet midis skajit lindor të territorit aziatik dhe ekstremit veriperëndimor të territorit amerikan. Në pjesën e territorit aziatik, ai përfshin vende të tilla si Siberia dhe Rusia, ndërsa në ekstremin veriperëndimor të Amerikës kemi Alaskën. Ky ngushticë ka shërbyer si një kanal për të komunikuar midis Detit Bering në veri dhe Detit Chukotka në jug. Ka një rëndësi të madhe për strategjinë dhe disa kuriozitete që ia vlen të dihen.

Prandaj, ne do të kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me ngushticën e Beringut dhe karakteristikat e tij.

tipare kryesore

infrastruktura e ngushticës së beringut

Ngushtica e Beringut është e gjerë 82 kilometra dhe kryesisht përbëhet nga ujëra të ftohtë. Duke qenë afër pjesës më të lartë të hemisferës veriore kemi temperatura mjaft të ulëta. Kjo do të thotë që temperatura e tij do të jetë e ulët gjatë gjithë vitit. Ka një thellësi mesatare 30-50 metra. U pagëzua me këtë emër për nder të eksploruesit danez Vitus Bering.

Brenda këtij ngushtica ne gjejmë dy ishuj të njohur si Ishujt Diomedes. Ajo është e ndarë në vi Diomedes Minor dhe Diomedes Greater. E para është në territorin e Amerikës së Veriut ndërsa e dyta është në territorin rus. Të dy ishujt kalojnë vijën ndërkombëtare të ndryshimit të datës që ndan ngushticën dy. Gjatë historisë, plane të ndryshme janë propozuar për ndërtimin e një ure që mund të lidhë dy skajet e ngushticës së Beringut. Kështu, ju mund të lejoni tranzitin për të tregtuar midis Azisë dhe Amerikës. Ky projekt u braktis për shkak të suksesit të kabllos telegrafike transatlantike.

Më pas, ai u rishikua në 2011 si një projekt i kalimit komercial midis Shteteve të Bashkuara, Rusisë dhe Kinës. i cili mund të përfshijë një tunel nën ujë të gjatë 200 km. Tashmë sot e gjithë kjo zonë e ngushticës së Beringut është një zonë e mbyllur ushtarake. Ju mund të vizitoheni me pasaportat e duhura nga qeveria ruse. Zakonisht ka disa kontrolle shumë të rrepta në të gjithë rajonin. Qytetet e vetme ruse aty pranë janë qytetet Anadyr dhe Providéniya.

Teoria e ngushticës Bering

teoritë rreth zgjerimit njerëzor

Ka disa teori dhe kuriozitete rreth ngushticës së Beringut. Dhe është se shumë ekspertë pohojnë se kjo ngushticë mund të ketë dhënë shkas për kolonizimin në Amerikë. Ka shumë teori rreth migrimit njerëzor nga Azia në Amerikë në kohërat antike. Shumica e këtyre teorive kanë një përgjigje të mundshme dhe është ngushtica e Beringut. Niveli i ulët i oqeaneve i shkaktuar nga një epokë akulli ose një epokë akulli do të kishte ekspozuar një pjesë të tërë toke që lidhte dy kontinentet. Kështu, ndonjë paraardhës njerëzor mund të kishte migruar.

Shtë një nga teoritë në lidhje me zgjerimin e qenies njerëzore nga territori aziatik në territorin amerikan. Kjo urë natyrore do të njihej si Ura Beringia. Nëse kjo teori do të ishte e vërtetë, është e mundur që kjo ngushticë të kishte dhënë lindjen e kolonizimit njerëzor në të gjithë kontinentin Amerikan dhe, mbi të gjitha, në një evolucion paralel në lidhje me kushërinjtë e tij Evropianë dhe Aziatikë. Ndërsa temperatura globale u rrit përsëri, kjo rrugë do të ishte zhdukur dhe do të ishte shkrirë në qiell. Oqeani kishte rritur përsëri nivelin e tij dhe ishte zhytur në një burim natyror midis kontinenteve. Në këtë mënyrë, kolonët amerikanë janë të izoluar dhe kjo është një teori që është ende duke u diskutuar sot nga ekspertë të fushës.

Kjo është mënyra se si amerikanët duhet të zhvilloheshin në mënyrë të pavarur nga evropianët dhe aziatikët.

Biodiversiteti i ngushticës së Beringut

bashkimi midis kontinenteve

Siç kemi përmendur më parë, ky ngushticë ndodhet në Detin Bering. Shtë një det që ka shumë specie të kafshëve dhe bimëve. Hasshtë konsideruar si një ekosistem detar me shumë rëndësi. Të gjitha zonat arktike përreth këtij ngushtica përfitojnë nga prania e biodiversitetit. Kjo është për shkak se ujërat e saj mund të gjenden në një mori të gjitarë detarë, molusqe, krustace, peshq dhe kafshë të tjera me një madhësi më mikroskopike.

Ka më shumë se 160 specie algash lundruese që kanë ekosistemin e tyre në Detin Bering. Për shembull, ne gjejmë algat gjigante kafe që janë të afta të formojnë pyje të harlisur në disa zona ujore. Ka gjithsej afërsisht 420 lloje peshqish që kanë ndihmuar përhapjen e peshkimit dhe biznesin me të. Sidoqoftë, ka disa ndikime dhe kërcënime që po ndikojnë në Detin Bering.

Ngushtica e Beringut preket fuqishëm nga ndikimi njerëzor, i cili gjithashtu shkakton probleme në det. Isshtë një zonë mjaft e prekshme nga problemet mjedisore dhe efektet negative të ngrohjes globale. Prandaj lind teoria e ngushticës së Beringut të përmendur më lart. Duke qenë një zonë më afër Oqeanit Arktik është më e ndjeshme pasi ndikohet nga rritja e niveleve të ujit si rezultat i shkrirjes së akulloreve polare.

Kontaminimi

Ngushtica e Beringut gjithashtu vuan një proces ndotjeje për shkak të aktiviteteve të ndryshme prodhuese të qenieve njerëzore. Peshkimi vuan nga shfrytëzimi dhe probleme serioze u janë shkaktuar shumë specieve. Për shembull, zona më perëndimore ka një gjendje serioze të peshkimit të tepërt dhe peshkimit të paligjshëm.

Disa pjesë të këtij deti janë ndotur me sasi të mëdha të mbetjeve organike dhe substancave toksike të madhësisë mikroskopike. Problemi me këto substanca është se ato janë më të komplikuara për t’u eliminuar. Bifenilet poliklorinuar, ndotësit organikë të qëndrueshëm, gjurmët e merkurit, plumbit, selenit dhe kadmiumit janë gjetur në trupin e shumë kafshëve të detit. Ne gjithashtu shohim disa ndikime të prodhuara nga trafiku detar që ato shqetësojnë jetën detare dhe një rrezik të madh të derdhjeve të naftës.

Siç mund ta shihni, kjo ngushticë mban shumë kuriozitete dhe teori që mund të pohojnë se qenia njerëzore mund të zgjerohet falë pranisë së saj. Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth ngushticës së Beringut dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.