Neptuni, planeti i erës

Neptuni

Neptuni është planeti i tetë dhe më i largët në sistemin diellor dhe është një gjigant gazi i vendosur në një distancë mesatare prej rreth 4.5 miliardë kilometra nga Dielli.Kjo largësi e bën atë një nga planetët më pak të eksploruar dhe kuptuar. Një nga karakteristikat më të habitshme të Neptunit është se ai është planeti me më shumë erë në të gjithë sistemin diellor.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini rreth planeti Neptun dhe erërat e tij të forta.

Karakteristikat e planetit Neptun

erërat e neptunit

Ai u zbulua në vitin 1846 falë parashikimeve matematikore të bazuara në parregullsitë e vërejtura në orbitën e Uranit. Ky planet ka një diametër rreth katër herë më të madh se Toka, duke e bërë atë një nga gjigantët e gazit në sistemin diellor, së bashku me Jupiterin, Saturnin dhe Uranin. Përbërja e tij kryesisht e gaztë, e përbërë kryesisht nga hidrogjen, helium dhe gjurmë metani, i jep atij ngjyrën e tij karakteristike blu intensive. Ky ton është për shkak të pranisë së metanit në atmosferën e tij, i cili thith dritën e kuqe dhe reflekton dritën blu.

Atmosfera e Neptunit karakterizohet nga erëra të forta që mund të arrijnë shpejtësi deri në 2,000 kilometra në orë, më e shpejta e regjistruar në sistemin diellor. Këto erëra gjenerojnë modele resh dhe stuhish që kalojnë nëpër atmosferën e tij, duke përfshirë Pikën e Errët të Madhe, një tipar i ngjashëm me Njollën e Kuqe të Madhe të Jupiterit, por me ngjyrë më të errët dhe më pak të qëndrueshme në kohëzgjatje.

Neptuni ka një sistem unazor të ngjashëm me atë të Saturnit, megjithatë, Unazat e Neptunit përbëhen kryesisht nga grimca akulli dhe pluhuri. Këto grimca besohet të jenë rezultat i përplasjeve midis hënave afër planetit. Ajo ka 14 hëna të njohura, më e madhja është Tritoni, i cili dihet se është një objekt i kapur nga graviteti i Neptunit për shkak të orbitës së tij retrograde dhe karakteristikave unike.

Temperatura në atmosferën e sipërme të Neptunit është jashtëzakonisht e ftohtë, duke arritur rreth -218 gradë Celsius. Kjo temperaturë e ulët, e kombinuar me presionin e lartë atmosferik, e bën Neptunin një botë jo mikpritëse për jetën siç e njohim ne.

Atmosfera e Neptunit

planeti neptun

Atmosfera e Neptunit është një nga më dinamiket dhe më të trazuarat në sistemin diellor. Ai përbëhet kryesisht nga hidrogjeni (rreth 80%) dhe helium (rreth 19%), me gjurmë metani, amoniaku dhe komponime të tjera. Prania e metanit në atmosferë është që i jep atij ngjyrën e tij karakteristike blu, pasi ky gaz thith dritën e kuqe dhe reflekton dritën blu, i ngjashëm me fenomenin që ndodh në atmosferën e Tokës por në një masë më të madhe.

Erërat në Neptun janë jashtëzakonisht të shpejta dhe të ndryshueshme, me shpejtësi që mund të kalojnë 2,000 kilometra në orë në atmosferën e sipërme të tij. Këto erëra gjenerojnë modele komplekse resh dhe stuhish që mund të vëzhgohen nga Toka përmes teleskopëve të fuqishëm. Grupe resh, disa prej të cilave janë të bardha të ndezura, lëvizin rreth planetit në drejtime dhe shpejtësi të ndryshme, duke krijuar një peizazh atmosferik magjepsës.

Një numër i madh vorbullash dhe stuhish gjigante gjenden në këtë planet. Siç e përmendëm më parë, Pika e Madhe e Errët, për shembull, është një stuhi e madhe e ngjashme me Njollën e Kuqe të Madhe të Jupiterit, megjithëse me ngjyrë më të errët dhe më pak të qëndrueshme në formë. Shkencëtarët kanë vëzhguar stuhi dhe vorbulla të tjera më të vogla në rajone të ndryshme të Neptunit, duke sugjeruar aktivitet të vazhdueshëm dhe dinamik atmosferik në planet.

Kjo atmosferë ka gjithashtu një shtresë mjegullore dhe resh të larta. Këto re, të përbëra kryesisht nga metani dhe hidrokarbure të tjera, kontribuojnë në pamjen e përgjithshme të planetit dhe mund të luajnë një rol të rëndësishëm në rregullimin e klimës dhe atmosferës së Neptunit.

Planeti i erërave

planeti blu

Neptuni njihet si planeti i erërave pasi është planeti me erërat më të forta në të gjithë sistemin diellor. Me shpejtësi që mund të kalojnë 2,000 kilometra në orë (rreth gjashtë herë më të shpejta se erërat më të forta të regjistruara në Tokë), erërat e Neptunit janë disa nga më të shpejtat në sistemin diellor.

Këto erëra jashtëzakonisht të fuqishme janë rezultat i disa faktorëve. Së pari, Neptuni merr një sasi të konsiderueshme energjie nga Dielli, pavarësisht distancës së tij të madhe. Kjo energji diellore ngroh atmosferën e sipërme të planetit, duke gjeneruar gradient të temperaturës që çojnë në formimin e erërave.

Për më tepër, rrotullimi i shpejtë i Neptunit gjithashtu kontribuon në gjenerimin e erërave. Planeti kryen një rrotullim rreth boshtit të tij në afërsisht 16 orë, që shkakton formimin e erërave zonale, pra erërave që lëvizin në drejtim lindje-perëndim dhe perëndim-lindje në rajonet e ndryshme të atmosferës së saj.

Një faktor tjetër i rëndësishëm është ndryshimi në rrezatimin diellor që merr Neptuni në rajonet e tij ekuatoriale dhe polare. Ky ndryshim në ngrohje çon në gjenerimin e gradientëve të presionit atmosferik, i cili nga ana tjetër nxit qarkullimin atmosferik dhe formimin e erërave.

Përbërja dhe dinamika e atmosferës së Neptunit, duke përfshirë retë dhe stuhitë, ndikojnë gjithashtu në shpejtësinë dhe drejtimin e erërave. Për shembull, Stuhitë dhe vorbullat e mëdha mund të ndërveprojnë me erërat përreth, duke rritur shpejtësinë e tyre ose duke ndryshuar drejtimin e tyre.

Studime shkencore mbi erërat e Neptunit

Shpejtësia e jashtëzakonshme e erës së Neptunit mendohet se ndikohet nga një sërë faktorësh, si afërsia e tij me Diellin dhe presioni i ulët atmosferik i planetit. Pozicionuar si planeti i tetë nga Dielli, Neptuni qëndron në një distancë afërsisht 30 herë më të madhe se ajo e Tokës. Kjo ndarje e madhe zvogëlon sasinë e energjisë diellore të absorbuar nga Neptuni, duke shkaktuar një temperaturë dukshëm më të ftohtë të sipërfaqes dhe një ulje të presionit të ajrit.

Shkencëtarët mendojnë se shpejtësitë e jashtëzakonshme të erës së Neptunit i atribuohen kryesisht uljes së presionit atmosferik të planetit. Presioni i reduktuar atmosferik lehtëson lëvizjen e lehtë dhe të papenguar të ajrit, duke ju lejuar të arrini shpejtësi të jashtëzakonshme.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për karakteristikat e planetit Neptun dhe erërat e tij të forta.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.