Ndryshimi i klimës mund të shkaktojë humbjen më të madhe të pasurisë në SH.B.A.

Pasuria e Amerikës bie për shkak të ndryshimit të klimës

Ndryshimi i klimës është një katastrofë për botën. Shumë vende mund të humbin pasurinë e tyre nëse efektet e ndryshimit të klimës vazhdojnë. Nëse nuk ndërmerret asnjë veprim për ta rregulluar atë, Amerika do të humbte pasurinë më të madhe në të gjithë historinë e saj.

Efektet e ndryshimit të klimës mund të krijojnë një ndryshim më të madh midis varfërisë dhe pabarazisë midis shteteve të jugut dhe mes-perëndimit. Çfarë mund të ndodhë me pasurinë e Amerikës?

Ndryshimi i klimës krijon varfëri

Një studim është kryer në Universitetin e Kalifornisë në Kaliforni mbi kostot që mund të rrjedhin nga ndryshimi i klimës nëse vazhdojmë në rrugën aktuale. Studiuesi përgjegjës për studimin, Salomon Hsiang, thotë se nëse vazhdojmë me ritmin aktual të emetimeve të gazrave serë, Kjo mund të çojë në transferimin më të madh të pasurisë nga të varfërit tek të pasurit në të gjithë historinë e SHBA.. Analiza siguron që një e treta më e varfër e qarqeve mund të "pësojnë dëme ekonomike që do të kushtonin deri në 20% të të ardhurave të tyre nëse ngrohja vazhdon pa u ndalur".

Vendet në pjesën jugore dhe pjesën e poshtme të Midwest do të jenë ato që do të humbnin më shumë mundësi ekonomike pasi bëhen më të varfra dhe të ngrohta. Nga ana tjetër, vendet më të ftohta të kufirit verior dhe në Malet Shkëmbore, do të përfitonin nga ndryshimi i klimës pasi ato do të përmirësonin kostot e shëndetit, bujqësisë dhe energjisë.

Ekipi hulumtues llogariti që një rritje e një shkalle Fahrenheit në temperaturat globale do të sillte një tendosje në ekonominë e Shteteve të Bashkuara humbja e përafërt e 0,7% të produktit të saj të brendshëm bruto (PBB), megjithëse secila shkallë e ngrohjes shtesë do të kushtonte më shumë se e fundit.

Së fundmi, u bënë disa parashikime klimatike për të ardhmen, në të cilën pritet rritje e nivelit të detit dhe nevoja për të lëvizur në zona më të sigurta për të gjithë njerëzit që jetojnë në qytetet bregdetare.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.