Ndryshimi i klimës mund të rrisë thatësira në pellgun e Júcar

pellgu jucar

Shkencëtarët thonë se ndryshimi i klimës rrit frekuencën dhe intensitetin e thatësirave. Prandaj, ky fenomen kjo mund të shkaktojë thatësira gjithnjë e më të shpeshta dhe të rënda në pellgun e Júcar. Kjo demonstrohet nga një metodologji e hartuar nga studiues nga Universiteti Politeknik i Valencias.

A doni të dini pasojat që do të ketë ndryshimi i klimës në pellgun e Júcar?

Më shumë thatësira në Júcar

thatësira në Cuenca del Jucar

Metodologjia e hartuar nga studiuesit na lejon të dimë ndikimin që ka ndryshimi i klimës në zonën e Júcar. Rezultatet e studimeve tregojnë se thatësira do të ketë përmasa dhe intensitet më të vogël sesa ato të identifikuara për skenarët afatmesëm.

Përfundimi përfundimtar i studimit është ai që tregon se ndryshimi i klimës dhe efektet e tij shkaktojnë një skenar të globalizuar në të cilin thatësira do të jenë më të shpeshta, si meteorologjike ashtu edhe hidrologjike, që nga zvogëlimi i reshjeve dhe rritja e avullimit të frymëmarrjes për shkak të një rritje në mesataren globale temperaturat

Kjo metodologji është zhvilluar nga studiuesit nga Instituti i Inxhinierisë së Ujit dhe Mjedisi i Universitetit Politeknik të Valencias (IIAMA-UPV) Patricia Marcos, Antonio López dhe Manuel Pulido, dhe është botuar në revistën shkencore "Journal of Hydrology".

Puna është brenda projektit IMPADAPT dhe pellgu i Júcar është përdorur si objekt studimi, për shkak të efektit aktual në thatësirë. Për të nxjerrë përfundime të qarta, studiuesit kanë krahasuar të dhënat e thatësirës të mbledhura gjatë dekadave në pellg dhe të kombinuara me modelet globale dhe rajonale të klimës.

Shtë e rëndësishme të krahasohen mirë të dhënat meteorologjike dhe thatësira hidrologjike, pasi që të dy preken nga ndryshimi i klimës. E para zvogëlon reshjet gjatë gjithë vitit dhe e dyta rrit avullimin e ujit. Në të dy rastet, sasia e ujit në dispozicion për konsum njerëzor po zvogëlohet.

Factshtë konsideruar gjithashtu fakti që tri zona të ndryshme klimatike bashkëjetojnë në pellgun e Jcar. Nga njëra anë, ne kemi zonën e sipërme me një klimë kontinentale, në pellgun e mesëm kemi një klimë kalimtare dhe në atë të poshtme, një klimë mesdhetare. Kjo ndryshueshmëri hapësinore ndikon në shkallën në të cilën efektet e ndryshimit të klimës ndikojnë në intensitetin dhe kohëzgjatjen e periudhave të thatësirës në secilën prej tyre.

Meqenëse ndryshimi i klimës nuk prek në mënyrë të barabartë të gjitha zonat klimatike, është e rëndësishme të keni një pamje më të gjerë tre zonat klimatike që ka pellgu i Júcar.

"Tradicionalisht, indekset e standardizuara janë përdorur për të identifikuar dhe vlerësuar thatësira, për shkak të thjeshtësisë dhe fleksibilitetit të tyre për të krahasuar devijimin nga kushtet normale midis rajoneve në shkallë të ndryshme kohore", tha Patricia Marcos.

Sigurisht, duhet shtuar se këto të dhëna statistikore marrin parasysh praninë e stinëve të vitit për t'i përfshirë ato në aspekte të caktuara të variablave klimatikë. Këto të dhëna janë mjaft të diskutueshme në një kontekst të ndryshimit të klimës, pasi kushtet e stinëve të vitit janë praktikisht duke u zvogëluar në verë dhe dimër.

Aspektet e rëndësishme

Metodologjia e zhvilluar është përshtatur me pellgjet mesdhetare dhe lejon analizimin e ndikimit të ndryshimit të klimës në frekuencën dhe intensitetin e thatësirave. Variablat e reshjeve dhe temperaturave janë faktorët më përcaktues, meqenëse ato janë ato që zvogëlojnë burimet ujore. Njëra për shkak të marrjes më pak të ujit dhe tjetra për shkak të humbjes më të madhe të ujit të depozituar.

"Rezultatet tona tregojnë pasiguri e madhe në lidhje me disponueshmërinë e ardhshme të burimeve ujore në pellg. Studimi tregon se si skenarët e ndryshëm të ndryshimit të klimës çojnë në një rritje të përgjithshme në kohëzgjatjen dhe intensitetin e thatësirave meteorologjike dhe hidrologjike, për shkak të efekteve të kombinuara të reshjeve të zvogëluara dhe avapotranspirimit të shtuar ”, tregon drejtori i IIAMA, Manuel Pulido.

Thatësira të vërejtura në periudhën afatshkurtër janë më pak se ato që do të shihen në periudhën afatmesme, kështu që nëse tani jemi në një situatë serioze, e ardhmja që na pret është edhe më e keqe.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.