Nëntori 2017 ishte i pesti më i ngrohti i regjistruar

Temperaturat e Nëntorit 2017

Imazh - NOAA

Që kur filluan të merrnin shënime në 1880, Nëntori 2017 ka qenë i pesti më i ngrohti, sipas NOAA. Pas tij ka 394 muaj në të cilët temperatura mesatare globale ka qenë 0.75 gradë Celsius më e lartë se mesatarja, e cila është 12.9ºC.

Si është sjellë klima gjatë këtij muaji në botë? Le të shohim.

 

Anomali e temperaturës në planet

Imazh - NOAA

Siç mund ta shohim në imazh, sjellja termike e planetit nuk ka qenë e njëjtë në të gjitha rajonet. anomali më të ftohta ato u regjistruan në pjesën më të madhe të Kanadasë, Azisë Qendrore dhe Oqeanit Paqësor Tropikal Lindor dhe Qendror. Ne te kunderten, më të ngrohtë Ato ndodhën në pjesën më të madhe të Shteteve të Bashkuara, Kanada perëndimore, Alaska veriore dhe perëndimore, Azia Perëndimore dhe Rusia lindore.

Dhe më e keqja është se trendi i ngrohjes vazhdon. Muaji i fundit ku u regjistrua një vlerë nën mesataren ishte në dhjetor 1984. Në atë kohë temperatura ishte -0.09ºC në lidhje me mesataren e atij shekulli.

Kjo është ajo që ndodhi në nëntor 2017

Imazh - NOAA

Cilat ngjarje të motit kanë ndodhur këtë nëntor 2017? Në vijim:

 • Amerika e Veriut: Ishte muaji i 30-të më i ngrohtë i nëntorit.
 • Amerika e Jugut: Ka qenë muaji i 10-të më i ngrohtë i nëntorit, që nga viti 1910.
 • Arktik: 11.6% është zhdukur, duke marrë 1981-2010 si periudhë referimi.
 • Evropë: ka rënë shi 50% më pak, veçanërisht në Portugali. Ka qenë nëntori më i ngrohtë në Austri që nga viti 2007.
 • Afrika: Ka qenë nëntori i 19-të më i ngrohtë që nga viti 1910.
 • Azi- Pavarësisht temperaturave nën normale, ai ka pasur nëntorin e 106-të më të ngrohtë në XNUMX vjet.
 • Australi: Ishte nëntori i 18-të më i ngrohtë në 108 vjet.
 • NZ- Në shumë rajone, ka qenë nëntori më i thatë që nga viti 1897.

Për më shumë informacion, mund të bësh klikoni këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.