Mungesa e veprimit të Spanjës në Marrëveshjen e Parisit është kritikuar

klimë rajoy-samit

Marrëveshja e Parisit Isshtë një ngjarje historike në të cilën më shumë se 103 vende kanë rënë dakord të ulin emetimet e gazeve serë. Në këtë mënyrë, ndikimet njerëzore në klimë zvogëlohen dhe efektet shkatërruese të ndryshimit të klimës zvogëlohen.

Sidoqoftë, në këtë luftë kundër ndryshimit të klimës që duket historike dhe ka pasoja të mëdha në shkallë globale, Spanja nuk duket se po merr pjesë. Përkundër faktit se Spanja është një nga vendet me te prekshmit Përballë efekteve të ndryshimit të klimës, ajo ende nuk e ka ratifikuar Marrëveshjen e Parisit.

Organizatat kryesore spanjolle të mjedisit kanë denoncuar performancën e dobët që Spanja ka në samitin e klimës të mbajtur në Marrakech (COP22). Qeveria Spanjolle e udhëhequr nga Mariano Rajoy ajo ende nuk e ka ratifikuar Marrëveshjen. Për shkak se Spanja ka qenë me një qeveri në detyrë për 10 muaj, Marrëveshja nuk është ratifikuar. Në kontrast me punën e mirë teknike të Zyrës së Ndryshimeve Klimatike, profili politik i Qeverisë në këtë COP nuk merr miratim. Fakti që Presidenti Mariano Rajoy nuk mori pjesë në samitin e klimës konfirmoi se, në axhendën e tij, ndryshimi i klimës është zhvendosur në kategorinë e anekdotës.

Sipas organizatave më të rëndësishme mjedisore spanjolle si p.sh. Greenpeace, Miqtë e Tokës, Ekologët në Veprim, WWF dhe SEO / BirdLife, Spanja ka marrë pjesë në samitin e klimës ashtu si ajo në Paris. Kjo do të thotë, pa ndonjë përparim në çështjet e ndryshimit të klimës.

Qeveria Spanjolle është prapa në çështjet e ndryshimit të klimës. Ajo tejkalohet nga vende të tilla si Gjermania, Franca, Portugalia, Suedia apo edhe vetë Mbretëria e Bashkuar pas Brexit.

Në fund të samitit të klimës në Marrakech, ambientalistët ranë dakord të thërrasin të gjitha forcat politike me përfaqësim parlamentar në Spanjë për të kthyer luftën kundër ndryshimit të klimës "Në një bosht qendror të kësaj legjislature të konsensusit", pasi "do të ishte një dështim për të gjithë nëse nuk do të ishte i tillë".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.