Mot i thatë

Mot i thatë

El Mot i thatë Njihet gjithashtu si klima e shkretëtirës. Isshtë një lloj klime karakteristikë kryesore e së cilës është mungesa e reshjeve vjetore. Ka vetëm një sasi reshjesh që vijnë nga 300 mm gjatë gjithë vitit. Një nga karakteristikat kryesore të kësaj klime është shkalla e lartë e avullimit të frymëmarrjes.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, origjinën, vendndodhjen, florën dhe faunën e klimës së thatë.

tipare kryesore

i ftohtë i thatë

Isshtë një lloj klime ku avullimi i frymëmarrjes është i lartë. Avapotranspirimi nuk është më Se sa humbja e lagështisë që lokalizojnë një sipërfaqe për shkak të avullimit të drejtpërdrejtë. Përveç kësaj, ne duhet të shtojmë transpirimin e ujit nga bimët që janë në këto vende. Shuma e avullimit të ujit dhe transpirimit të bimëve njihet si avullim e frymëzimit. Ky fenomen bën që sasia e reshjeve të mbetet në nivele shumë të ulëta gjatë gjithë vitit.

Ky proces mund të zhvillohet për shkak të disponimit që ka lehtësimi i një rajoni, për shkak të serisë së rrymave të ftohta detare që janë ato që kufizojnë avullimin dhe dëmtojnë nivelet e lagështisë. Të gjithë këta faktorë gjenerojnë ekosisteme të njohura si shkretëtira bregdetare. Zakonisht këto vende janë të vendosura pranë tropikëve. Moreshtë pak a shumë në një gjerësi gjeografike që lëviz ndërmjet 35 dhe 15 gradë. Përveç kësaj, në këto vende ka specie unike të florës dhe faunës që kanë qenë në gjendje të zhvillojnë përshtatje të ndryshme për të jetuar në këto mjedise ekstreme.

Këto shkretëtira zakonisht referohen pasi ato kanë një sasi të madhe rëre dhe temperatura shumë të ngrohta. Sidoqoftë, një klimë e thatë mund të zhvillohet edhe në vende të ftohta si Antarktida dhe Arktiku Verior. Dhe është se këto vende kanë nivele shumë të ulëta të lagështisë. Kujtojmë që lagështia e shkaktuar nga avullimi dhe frymëzimi është karakteristika kryesore që përshkruan klimën e thatë.

Në krahasim, ne shohim disa rajone të shkretëtirës që kanë sasi më të larta të reshjeve dhe lagështisë. Këto janë zona më tropikale që marrin erëra me lagështi të lartë gjatë gjithë vitit. Shirat që bien në këto vende janë sporadike dhe manifestohen në formën e një stuhie elektrike. Pas marrjes së këtij kontributi të reshjeve, përrenjtë dhe tokat priren të fryhen me ujë, pasi ato nuk kanë aftësi filtrimi. Zgjat vetëm për disa orë pasi uji avullohet shumë lehtë dhe shpejt.

Faktorët që përcaktojnë klimën e thatë

klimë e thatë e thatë

Ne do të shohim se cilët janë faktorët kryesorë që përcaktojnë ekzistencën e një klime të thatë në një rajon.

Mungesa e lagështisë

Siç e përmendëm në fillim, mungesa e lagështisë është karakteristika më e spikatur e këtij lloji të klimës. Dhe është se një sasi e madhe e thatësisë gjendet në këto vende. Nuk është se vetëm toka është e thatë për shkak të mungesës së reshjeve, por edhe ajri. Shumica e rajoneve kanë një përqindje të lartë të avullimit, kjo është përqindja më e lartë e reshjeve. Kjo çon në një humbje të vazhdueshme të lagështisë. Disa nga shkretëtirat e nxehta të botës kanë një kuriozitet të veçantë. Reshjet e tij avullojnë para se të arrijnë në tokë. Megjithëse kjo ndodh shumicën e kohës, ka disa reshje shiu që zhvillojnë disa shpërthime të jetës së bimëve dhe kafshëve. Kjo lejon që disa zona të mos jenë plotësisht jo-mikpritëse.

Nxehte dhe ftohte

Karakteristikë tjetër që bën të dallohet klima e thatë është kontrasti midis nxehtësisë dhe të ftohtit. Ka disa zona të thata që kanë dimër shumë të ftohtë, por verë shumë të nxehtë. Një prej tyre është shkretëtira e Saharasë që ky ligj gjatë gjithë kohës, ndërsa shkretëtira Gobi përmban të dy stinët. Temperaturat e dimrit nuk arrijnë të ngrijnë. Një udhëtar që nuk është i përgatitur për këto kushte ekstreme mund të vdesë nga goditja e nxehtësisë gjatë ditës ose të vdesë nga hipotermia natën. Për këtë arsye, vendet me klimë të thatë konsiderohen të rrezikshme për njerëzit pa përvojë.

Avullimi më i madh se reshjet

Në vendet ku mbizotëron klima e thatë, avullimi është më i shpeshtë se reshjet. Këto rezultojnë që tokat të mos jenë në gjendje të presin shtatzëninë e jetës së bimëve. Sasia e avullimit është zakonisht deri në 10 herë më e madhe se ajo e reshjeve. Kjo e bën lagështinë totale gjithnjë e më të ulët dhe të ulët.

Klima e nxehtë e shkretëtirës së thatë

Mot i ftohtë

Shkretëtira dhe klima e ngrohtë janë të vendosura në kreshtën subtropikale dhe ekosistemet ato zhvillohen në gjerësinë gjeografike mesatare dhe të ulët midis 20 dhe 35 gradë. Në këto rajone ka një ngjitje të vazhdueshme të ajrit në një mënyrë të qëndrueshme. Përveç kësaj, këto janë zona ku presionet e larta nxisin kushte të thata dhe të nxehta. Duke pasur një sistem presionesh të larta vazhdimisht, ekziston një stabilitet mjedisor që nuk lejon ardhjen e stuhive.

Klima e thatë e e ftohtë e shkretëtirës ndodhet në ato vende me një lartësi të dukshme. Për shembull, është shkretëtira Tabernas në Almería. Si pasojë, kemi që vendndodhja e këtyre klimave nuk varet aq shumë nga gjerësia gjeografike, por nga lartësia. Nga ana tjetër, ne kemi shkretëtira që ka më shumë të ngjarë të shfaqen në vende që janë më larg tropikëve. Zakonisht këto shkretëtira janë më larg ekuatorit.

Aktivitetet ekonomike në klimën e thatë

Mbani në mend se popullatat që zhvillohen rreth klimës së thatë kanë nevojë për disa aktivitete të ndryshme ekonomike. Popullatat që banonin në këto territore janë veçanërisht të vështira për të jetuar. Bishti që keni në këto shkretëtirë është i pakët për shkak të kushteve ekstreme që nënkuptojnë këto mjedise natyrore.

Normalisht, një grup njerëzish përpiqen të përqendrohen në brigjet dhe të mbajnë afërsinë me oazet dhe luginat që prodhohen për shkak të lumenjve. Një nga karakteristikat kryesore të këtyre komuniteteve është se ata janë kryesisht nomadë. Arsyeja për këtë është për shkak Të vendosesh përfundimisht në këto territore armiqësore është e komplikuar.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth klimës së thatë dhe karakteristikave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.