Mesdheu është shumë i prekshëm nga ndryshimi i klimës

Erozioni në Andaluzi

Në të gjitha vendet që kanë klimë mesdhetare ndodh diçka shumë kurioze: në muajt më të nxehtë, reshjet e shiut janë një fenomen meteorologjik që zakonisht nuk ndodhin. Në fakt, në disa pika thatësira mund të zgjasë me muaj, gjë që e bën situatën edhe më keq.

Pavarësisht kësaj, ekosistemet janë shumë të pasura me numër të llojeve të kafshëve dhe bimëve, të cilët gjejnë një vend për të jetuar pa pasur nevojë të bëhen shumë të ftohtë si në rajonet polare, ose shumë të nxehtë si në shkretëtirat e nxehta. Por të gjithë ata janë në rrezik për shkak të rritjes së temperaturave dhe veprimit njerëzor.

Siç shpjegon ai Efe Francisco Lloret, president i Shoqatës Spanjolle të Ekologjisë Tokësore (AEET) dhe profesor i Ekologjisë në Universitetin Autonom të Barcelonës, Jo vetëm që shumë specie të kafshëve dhe bimëve jetojnë në rajonin e Mesdheut, Kaliforni, Kili qendror, Australia Jugperëndimore dhe Afrika e Jugut Jugore, por edhe shumë njerëz.

Ndikimi që kanë qeniet njerëzore në mjedis është i madh, veçanërisht në vitet e fundit kur turizmi po përjeton një rritje të konsiderueshme. Vetëm në Majorka (Ishujt Balearik), vitin e kaluar ajo u rrit me 12,7% më shumë deri në korrik. Megjithëse jo vetëm që duhet të flasim për turizmin, por edhe për shpyllëzimet, pushtimin e specieve pushtuese dhe zjarret në pyje.. Në këtë kuptim, Lloret ka paralajmëruar se numri dhe intensiteti i tyre është i tillë që parandalon rigjenerimin e bimësisë së djegur.

Thatësira në Spanjë

Dhe të gjitha, ndërsa temperatura mesatare globale po rritet. Kështu që speciet që jetojnë në male, pak nga pak po lëvizin në lartësi më të mëdha. Sipas profesorit të AEET, ne tashmë jemi vonë për të parandaluar ndryshimin e klimës, tani është çështja e "mos arritur akoma më vonë".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.