Meksika vazhdon të dridhet nga një tjetër tërmet i fortë

tërmeti Meksikë Shtator 2017

Një tërmet i ri në Mexico City me një intensitet prej 6,1 të shkallës Rihter. Hasshtë prodhuar si një kopje e madhësisë 7,1 që ndodhi të Martën e kaluar. Epiqendra e tërmetit ka qenë në shtetin Oaxaca, në jug të vendit. Me këtë rast, bilanci ka qenë tre viktima. Një grua 80 vjeçare dhe një grua 52 vjeçare vuanin të dy nga një sulm në zemër. Fataliteti i tretë është një burrë nga komuna e Asunción Ixtaltepec, e vendosur në Isthmus të Tehuantepec.

Nervozizmi kapi fqinjët në agim ndërsa alarmet u dëgjuan dhe ata dolën në rrugë. Tërmeti i fundit që deri më tani ka rezultuar në më shumë se 300 viktima ishte i pranishëm në kujtesën e të gjithëve. Që nga 7 shtatori, ku ndodhi tërmeti i madh 8,2, ka pasur 4.287 pas tronditje. Shumica dërrmuese janë më të vogla, por disa me madhësi 5,0 e tutje. Kjo u tregua nga kreu i SSN, Xyoli Pérez Campos.

Nga ana tjetër, Pérez Campos ka treguar se nuk ka gjasa gjithashtu që të ketë një marrëdhënie midis tronditjeve. «Deri më tani, analizat paraprake të rasteve të studiuara duket se tregojnë se nuk kishte asnjë marrëdhënie edhe pse ato po funksiononin. Por në parim, për shkak të distancës prej 600 km midis epiqendrave dhe faktit që kanë kaluar 12 ditë nga ngjarja e parë, nuk ka gjasa që të ketë një marrëdhënie, "shtoi ai.

Tërmetet e Meksikës kanë shkaktuar frikë në Los Angeles

 

engjëjt e tërmetit hapin terren i madh

Imazh i trilluar. Përfaqëson tërmetin e madh në të ardhmen në Los Anxhelos

Los Angeles, praktikisht kryeqyteti sizmik i Shteteve të Bashkuara, ka rritur frikën për tërmete të mundshme. Numri i madh që ka goditur Meksikën në ditët e fundit, ka shkaktuar një valë frike në mesin e popullatës. Shumë familje kanë shkuar në supermarkete ose dyqane si "SOS Survival Products" në Van Nuys në veri të Los Angeles.

Dritat, radiot, pastruesit e ujit, racionet ushqimore ushtarake ... Gjithçka që mund të imagjinohet për të mbijetuar disa ditë në një rast hipotetik të makthit. Scenarioshtë skenari shumë i mundshëm që një ditë do të ndodhë dhe pritet në Los Angeles. Siguria se do të ndodhë një tërmet i madh është i padiskutueshëm, dilema këtu është se kur do të ndodhë. Bëhet fjalë për një të Madh. A jeni i interesuar të dini diçka për të?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.