Río Kongo

Lumi Kongo

Pse Lumi Kongo Isshtë një nga lumenjtë më spektakolarë në botë, nuk u zbulua nga kultura perëndimore deri në fund të shekullit të 1482-të. Në fakt, shumë histori fillojnë me ardhjen e Portugezëve. Lumi Kongo është një nga lumenjtë më të rëndësishëm në hartën hidrologjike të botës, por nuk ishte i njohur për Perëndimin deri në vitin XNUMX.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë në lidhje me karakteristikat, gjeologjinë dhe biodiversitetin e lumit Kongo.

tipare kryesore

lumë me shumë ujë

Përgjatë rrugës së saj, e cila kalon Zambia, Republikën Demokratike të Kongos, Republikën e Kongos dhe Angolën, ndjenja e madhështisë është e pakohë dhe e papërshkrueshme. Lumi më i thellë në botë është gjithashtu shtëpia e një faune unike dhe të larmishme. Në këtë kuptim, Kongo ka shumë mikro-habitate me kushte të ndryshme ekologjike, gjë që bën të mundur biodiversitetin e tij të pasur.

Ky lum afrikan është i dyti për nga madhësia në botë, i dyti më i gjatë dhe i dyti më i thellë në kontinentin afrikan dhe ofron një mjedis tropikal që mbështet mijëra specie në pellgun e tij. Emri i tij vjen nga Mbretëria e Kongos, një nga vendet më të rëndësishme nën-Sahariane para mbërritjes së kolonëve.

Lumi Kongo ndodhet në Afrikën lindore-qendrore, me një sipërfaqe kullimi afërsisht 4,01 milion kilometra katrorë. Lidh vendet e Kongos, Republikës Demokratike të Kongos, Ruandës, Angolës, Burundit, Kamerunit, Republikës së Afrikës Qendrore, Zambisë, Tanzanisë. dhe Gabon, megjithëse në disa pellgje nuk ka pothuajse asnjë depërtim. Vlerësohet se është e gjatë rreth 4.700 kilometra e gjatë dhe mbart mesatarisht 41.000 metra kub në sekondë ujë., pjesërisht sepse merr mesatarisht 152 cm shi në vit. Shifra e tij u përkul pak dhe ai kaloi ekuatorin dy herë.

Burimi i lumit Kongo është po aq konfuz sa burimet e lumenjve të tjerë, por lumi zakonisht besohet të ketë origjinën në malësitë e Luginës së Afrikës Lindore të Rift në verilindje të Zambisë, midis Liqenit Tanganyika dhe Liqenit Niassa. Burimi i tij ka të ngjarë të jetë lumi Changbei në një lartësi prej rreth 1.760 metra. Isshtë injektuar në Oqeanin Atlantik me banane në Republikën Demokratike të Kongos. Lumi është në formë harku, i ndarë në Kongo e Epërme, Kongo Qendrore dhe Kongo e Poshtme, e ushqyer nga degë të tilla si Lulonga, Aluwimi, Mongara dhe Kasai.

Kongoja e Epërme e ka origjinën në Luginën e Madhe të Riftit të Afrikës Lindore dhe përfundoi në Stanley Falls, duke filluar nga Kongo Qendrore dhe duke vazhduar në veri për disa kilometra.

Duke kaluar nëpër Kisangani në Republikën Demokratike të Kongos, lumi kthehet në perëndim dhe së shpejti vazhdon të rrjedhë në jug-perëndim. Karakteristikë e kësaj pjese të mesme është se nuk ka pragje të shpejta apo ujëvara, kështu që mund të jetë i lundrueshëm. Kongoja e Poshtme përshkon qytetin e Kinshasa, nga kjo pikë ajo zgjerohet, me pragje në disa zona.

Formimi i lumit Kongo

lumenj gjarpërues

Forma dhe kanali i lumit të pestë më të gjatë në botë nuk janë shumë të vjetra. Shumica e pellgut janë sedimente mezozoike, por gjithashtu Janë gjetur sedimente paleozoike dhe neoproterozoike.

Padyshim, para Mesozoikut, Kongo ishte rrjedha e sipërme e një lumi tjetër që derdhej nga lindja në perëndim përmes Gondwana, por ndarja e kësaj toke çoi në shfaqjen e dy blloqeve të reja: Afrika e sotme dhe Amerika e Jugut e sotme, duke ndryshuar kështu trasenë e lumit dhe formën e trupave të tjerë të ujit. Lumi Kongo mori formën e tij aktuale diku në Pleistocen midis 150.000 dhe 200.000 vjet më parë.

Flora dhe fauna e lumit Kongo

Për shkak të klimës tropikale ku ndodhet lumi dhe mineraleve të pasura të kontribuara nga secila zonë e ujit në rrethinë, ai ka një pellg të pasur të biodiversitetit. Qindra specie peshqish notojnë në ujërat e tij dhe 7 nga 10 familjet e peshqve në liqenin Tanganyika kanë evoluar në ujërat e tij. Peshqit më të bollshëm i përkasin familjeve Ciclidae, Mormyridae, Characidae, Distichitodontidae, Mochokidae, Bagridae, Cyprinidae dhe Siluriformes. Krokodilat dhe breshkat, si shumë primatë dhe shpendë uji i gjejnë shtëpitë e tyre të përsosura në pellgun ujëmbledhës të tyre.

Nga bimët ujore shquhen zymbyl uji, zambakët dhe fier ujorë.

Rëndësia ekonomike

ndotësit e lumit congo

Lumi Kongo ka qenë një rrugë transporti për njerëzit e lashtë Bantu. Alsoshtë gjithashtu një burim ushqimi për të gjitha grupet etnike aty pranë. Rëndësia e tij ekonomike është e ngjashme me atë të lumit Nil. Eksploruesit evropianë kanë lundruar në shumicën e rrugëve të tij dhe ato ende lidhin qytete dhe qytete sot për shkak të mungesës së rrugëve të sigurta në zonë. Produkte të tilla si sheqeri, kafeja, pambuku, bakri dhe vaji i palmës shpesh transportohen nga një vend në tjetrin dhe, deri vonë, anijet ishin mjeti më i rëndësishëm i transportit për lundrimin në lumë.

Më shumë se 75 milion njerëz varen nga burimet e lumit Kongo, duke përfshirë ilaçet, ujin, materialet e infrastrukturës, strehën dhe, natyrisht, ushqimin. Diga dhe hidrocentrale të ndryshme janë ndërtuar përgjatë lumit për të siguruar energji elektrike për njerëzit.

Disa peshq, të tillë si ata në grupet Protopterus, Parachanna, Bagridae, Characidae dhe Distichodontus, mund të shkaktohen nga peshkimi i tepërt, futja e specieve jo-vendase Kongole dhe shpyllëzimi. Shpyllëzimi dhe keqpërdorimi i burimeve të pellgut ujëmbledhës ulin cilësinë e ujërave dhe organizmave që jetojnë në to.

Pyjet e pellgut të lumit Kongo grumbullojnë 8% të të gjithë karbonit të depozituar në pyjet e tokës, duke e bërë atë pishinën më të madhe të karbonit në Afrikë dhe të katërtën në botë. Sidoqoftë, afërsisht 85% e këtij pylli të virgjër është shkatërruar dhe prerjet kërcënojnë pjesën tjetër të pyllit. Vlerësimet e shpyllëzimit në Afrikën Qendrore në 2050 parashikojnë që vetëm në Republika Demokratike e Kongos do të çlirojë 34,4 miliardë tonë dioksid karboni.

Dhjetëra miliona njerëz varen nga pylli për të mbijetuar. Vetëm në Republikën Demokratike të Kongos, 40 milion njerëz jetojnë në këto pyje. Në këtë pjesë të botës, e gjithë kultura jeton direkt nga pylli për strehim, shëndet, ushqim dhe mbijetesë kulturore dhe shpirtërore.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth lumit Kongo dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.