Linjat Nazca

enigmë e gdhendur në tokë

Një nga figurat më kurioze që ka udhëtuar e gjithë bota janë Linjat Nazca. Këto janë gjeoglifë shumë të vjetër që ndodhen në departamentin peruan të Ica. Këto geoglifë u krijuan nga kultura para-kolumbiane Nazca e zhvilluar midis shekujve XNUMX dhe XNUMX pas Krishtit. Në këtë kohë ne kishim këtë kulturë që spikati për të pasur përfaqësime të gdhendura si në qeramikë ashtu edhe në shkëmbinj dhe në tokë vetë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me linjat Nazca dhe historinë e tyre.

Cilat janë linjat nazca

nazca rreshton historinë

Rrafshnaltat e shkretëtirës që janë të vendosura në këto vende njihen me emrin pampas. Ato janë të vendosura në qytetet e Nazca dhe Palpa dhe janë njohur në të gjithë botën për të pasur një përqendrim të madh të figurave të vijave në sipërfaqet e shkretëtirës. Manifestime të thara quhen teknikisht gjeoglifë. Kur flasim për gjeoglifet u referohemi figurave që janë ndërtuar në fusha ose në shpate.

Këto vija përfaqësojnë bimë dhe kafshë, si dhe disa forma gjeometrike si spiralet, trapezët, trekëndëshat dhe zigzagët, ndër të tjera. Madhësia e linjave Nazca është zakonisht shumë e larmishme. Meqenëse disa prej tyre janë shumë të mëdha, ato nuk mund të vlerësohen plotësisht nëse i vëzhgojmë nga toka. Vetëm në bregdetin peruan janë gjetur deri në 40 vende me gjeografë. Dhe kjo është një nga përfaqësimet më të rëndësishme para-hispanike në histori.

Fakti që ka kaq shumë vende me gjeografi tregon se përdorimi i këtyre manifestimeve artistike ishte një praktikë shumë e zakonshme dhe e përhapur në mesin e kulturave të lashta Andeane. Vizatimet e linjave Nazca janë ruajtur në gjendje të mirë pasi zona ku janë bërë është një zonë me thatësi ekstreme. Megjithatë, disa ekspertë thonë se këto geoglifë disa shtigje janë prishur për shkak të kalimit të këmbësorëve dhe turistëve. Linjat kanë humbur disa nga bukuritë e tyre me procesin e oksidimit të sipërfaqes së shkretëtirës.

Zbulimi dhe historia

Linjat Nazca

Këto linja mbrohen nga legjislacioni peruan dhe konsiderohen si Trashëgimi Kulturore e Njerëzimit. Ky regjim i mbrojtjes së lartë është përgjegjës për kufizimin e hyrjes së njerëzve në këto zona në mënyrë që të parandalojë përkeqësimin dhe ndryshimin e formularëve. Falë studimeve që filluan në shekullin e 200-të, u vërtetua se kultura Nazca ka origjinën rreth vitit XNUMX para Krishtit. Ekspertët kanë arritur të bien dakord që brenda kësaj kulture ka pasur disa periudha tranzicioni që janë ndikuar nga kulturat e tjera. Kështu e ndajmë kulturën Nazca në këto tri pika: Nazca e hershme (50-300 pas Krishtit), Nazca e Mesme (300-450 Pas Krishtit) dhe Nazca e Vonë (450-650 Pas Krishtit).

Dihet që kjo kulturë ishte paraprirë nga kultura Paracas në vitet e mëvonshme. Ekspertët të cilët kanë përqendruar përpjekjet e tyre në studimin e origjinës dhe kulturës së Nazca-s deklarojnë se nuk ishte rezultat i migrimit të popujve të tjerë fqinjë. Përpunimi i këtyre gjeoglive është kulmi i një procesi të gjerë të zhvillimit të kulturës në të gjithë zonën e Andeve.

E gjithë zona ku Shtrirja e gjeoglive është shkretëtirë dhe përkon me shkretëtirën e Atacama-s. Shtë një nga vendet më të thata në botë. Si pasojë, mund të përcaktohet që topografia e zonës karakterizohet nga pasja e disa peizazheve. Nga njëra anë, ne kemi fusha të gjera që kanë elemente sedimentare që depozitohen me kalimin e viteve. Nga ana tjetër, ne kemi një lloj tjetër peizazhi në të cilin gjejmë lugina me toka pjellore që funksionojnë si një oaz brenda këtyre territoreve të thata.

Zbulimet e linjave Nazca

Falë eshtrave dhe fosileve që janë gjetur, ekspertët kanë përcaktuar që Nazcas do të kenë shëndet shumë të mirë. Sidoqoftë, shumica e tyre vdiqën nga zgavrat dhe tuberkulozi. Pavarësisht se individët janë në gjendje shumë të mirë shëndetësore, jetëgjatësia ishte shumë e shkurtër. Vështirë se kishte njerëz mbi 40 vjeç. Për të vendosur më shumë informacion në lidhje me këtë kulturë, janë gjetur varre të ndryshme me cilësi dhe sasi të ndryshme të ofertave. Kjo na lejon të pohojmë se kultura Nazca kishte një diferencim mjaft të fortë shoqëror.

Ky qytet nuk ndërtoi asnjë lloj muri apo mbrojtje, kështu që rrjedh se nuk duhet të kishte pasur asnjë lloj lufte, por që ata të jetonin në paqe. Shtëpitë ishin bërë me quincha, kallamishte dhe dru.

Në zonat ku gjenden linjat Nazca kemi disa peizazhe të shenjta. Dhe është që pasagjerët e avionëve në 1930 filluan të zbulonin këto forma misterioze që përbënin qen, majmunë dhe zogj kolibri, ndër elementë të tjerë. Fromshtë prej këtu që lindi misteri i linjave Nazca. Më vonë ai u bë një destinacion turistik shumë tërheqës.

Geoglifet janë ruajtur falë lagështisë së ulët në shkretëtirë, e cila prodhon shumë pak erozion. Ne e dimë që agjentët gjeologjikë që përfundojnë në gërryerjen e zonave janë era dhe uji. Ka stuhi rëre në shkretëtirën e Atacama, por ato nuk kanë qenë negative. Dhe është që këto stuhi pastrojnë dhe morën rërën që është depozituar në gurë, madje ato bëjnë që gjeoglifet të shihen më mirë.

Geoglifet e para

Geoglifet e para që janë vizatuar ato karakterizoheshin duke qenë vizatime figurative të njerëzve, kafshëve dhe qenieve të tjera të mbinatyrshme. Ndoshta të gjitha këto figura janë përdorur si një lloj shtegu që mbante së bashku zonat veriore me zonat jugore. Në zonën veriore, janë gjetur mbetjet e shtëpive të ndryshme që janë ndërtuar mbi vijë. Kjo mund të tregojë se vetë kultura Nazca nuk u dha rëndësi këtyre linjave.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth linjave Nazca dhe historisë së tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.