Katalonia mund të mbarojë nga plazhet si rezultat i ngrohjes globale

Kosta Brava

Kosta Brava

Në Katalonjë temperatura do të rritet me 0,8ºC në dhjetë vitet e ardhshme sipas Raportit të tretë mbi Ndryshimet Klimatike në Katalonjë (TICCC), i cili mund të ngrejë lart vdekjet e valëve të nxehtësisë nga 50 / vit sot në 2500 deri në 2050.

Por ata jo vetëm që do të duhet të merren me këtë problem, por edhe me zhdukjen e mundshme të plazheve, pasi që, sipas raportit, deri në fund të shekullit deri në një të pestën e plazheve do të kërkojnë veprime shtesë të mirëmbajtjes.

Përveç kësaj, temperatura mund të rritet 1,4ºC siç vlerësohet nga gjithsej 140 shkencëtarë që morën pjesë në raport. Mund të mos duket shumë, por në të vërtetë, nëse insektet që shkaktojnë sëmundje të tilla serioze si tingulli ose malaria, mund të mbërrijnë dhe të shkaktojnë shumë probleme.

Nëse zhiva në termometër mbetet më e lartë se normalja për më shumë se zakonisht, atëherë do të ndodhin më shumë zjarre në pyje. Nxehtësia dhe thatësira janë tipike për Mesdheun, por me një rritje prej 1,4ºC, rreziku i zjarreve do të jetë shumë më i lartë.

Lidhur me reshjet, Isshtë vlerësuar se nga mesi i këtij shekulli do të ketë një rënie me medianë afër -10% në pranverë, verë dhe vjeshtë, e cila është kur nevojitet më shumë ujë, veçanërisht në muajt e ngrohtë për shkak të ardhjes së turistëve.

Rezervuari i Sau (Vic)

Gjithashtu, ndërsa dimrat po bëhen më të butë dhe verat më të nxehta, kandil deti dhe algat toksike e kanë më të lehtë shumëzimin, ndërsa disa specie tipike të bregdetit katalanas po lëvizin në veri.

Sidoqoftë, edhe duke marrë parasysh gjithçka, gazrat serë vazhdojnë të emetohen. Megjithëse Katalonia është përpjekur të analizojë ndikimin e ndryshimit të klimës dhe të zbatojë politika zbutëse dhe adaptuese për t'u përpjekur t'i kundërvihet, sipas raportit, efektet reale të këtyre masave të marra janë të kufizuara.

Ju mund ta lexoni raportin këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.