Imazhet e NASA-s për ndryshimin e klimës

Lagos-antartida-ndryshimi i klimës-6

Ndërsa planeti ngroh dhe popullata njerëzore rritet, është duke u bërë më e lehtë në planet për të parë ndryshimet që po ndodhin. Zjarret që shoqërojnë thatësira intensive dhe të zgjatura, liqene dhe dete që thahen, fenomene meteorologjike si uragane ose tornadot gjithnjë e më shkatërruese ...

Por shumë herë ne mendojmë se këto janë vetëm fjalë; që nuk kanë pse të na ndikojnë. Sidoqoftë, të menduarit se është e gabuar, sepse të gjithë jetojmë në të njëjtin glob, dhe të gjithë, herët a vonë, do të shohin efektet e ngrohjes globale në zonën tonë. Ndërkohë, ne ju lëmë me gjashtë fotografi të marra nga NASA që tregojnë realitetin e zymtë.

Arktik

Shkrini në Arktik

Imazhi - NASA

Në këtë imazh mund të shihni se zona e mbuluar nga akulli i ri, domethënë me pamjen e fundit, ka rënë nga 1.860.000 km2 në Shtator 1984, në 110.000 km2 në Shtator 2016. Ky lloj akulli është shumë i prekshëm nga ngrohja globale pasi është më e hollë dhe shkrihet më lehtë dhe shpejt.

Grenlandë

Shkrirja e hershme në Grenlandë

Imazhi - NASA

Në rastin specifik të Grenlandës, është normale që përrenjtë, lumenjtë dhe liqenet të formohen në sipërfaqen e fletës së akullit çdo pranverë ose fillim të verës. Sidoqoftë, shkrirja e akullit filloi shumë herët në vitin 2016, gjë që tregon se shkrirja në këtë pjesë të botës ka filluar të jetë një problem dhe serioz.

Kolorado (Shtetet e Bashkuara)

Akullnaja Arapaho në Kolorado

Imazhi - NASA

Që nga viti 1898, akullnaja Arapaho në Kolorado është tkurrur me të paktën 40 metra sipas shkencëtarëve.

Liqeni Poopó, në Bolivi

Liqeni Poopó në Bolivi

Imazhi - NASA

Liqeni Poopó, në Bolivi, është një nga liqenet më të shfrytëzuar nga njerëzit, i cili ka përdorur ujërat e tij për ujitje. Thatësira është gjithashtu një nga problemet e tij, kështu që ai nuk e di nëse do të jetë në gjendje të shërohet.

Deti Aral, Azia Qendrore

Deti Aral në Azi

Imazhi - NASA

Deti Aral, dikur liqeni i katërt më i madh në botë, tani nuk është asgjë. Një zonë e shkretëtirë ku dikur kishte ujë që përdoret për të ujitur pambukun dhe kulturat e tjera.

Liqeni Powell, në Shtetet e Bashkuara

Thatësira në Powell, Arizona dhe Utah

Imazhi - NASA

Thatësira intensive dhe e zgjatur në Arizona dhe Utah (Shtetet e Bashkuara), si dhe tërheqjet e ujit, kanë shkaktuar një rënie dramatike të nivelit të ujit të këtij liqeni. Në maj 2014 liqeni ishte në 42% të kapacitetit të tij.

Nëse doni të shihni këto dhe imazhe të tjera, kliko këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.