Ndryshimi i klimës bën që fermerët të kenë nevojë për më shumë teknologji

teknologji për fermerët që të përshtaten me ndryshimet klimatike

Ndryshimi i klimës dhe efektet e tij negative arrijnë deri në bujqësia nga pothuajse çdo pjesë dhe cep i botës. Sidoqoftë, ne kemi teknologji të mjaftueshme për të luftuar ndryshimin e klimës.

Për shembull, ne kemi një teknologji moderne siç është përdorimi i disa aplikacioneve mobile që nuk kërkojnë një lidhje interneti për t'u përdorur. mundësojnë fermerëve të vegjël të jenë më të përgatitur për t'u marrë me ndryshimet klimatike. Në çfarë bazohen këto teknologji moderne?

Teknologjitë moderne

Ekziston një zhvillim i madh teknologjik që kontribuon në përmirësimin e kapaciteteve kultivuese në bujqësi dhe në gjendje të përshtaten me kushtet e ndryshme të imponuara nga ndryshimi i klimës. Ne kemi një teknologji moderne siç është përdorimi i disa aplikacioneve mobile që nuk kërkojnë një lidhje interneti për t'u përdorur mundësojnë fermerëve të vegjël të jenë më të përgatitur për t'u marrë me ndryshimet klimatike

Një prej tyre është Sistemi i Alertit Sanitar dhe Fitosanitar për Mesoamerica (Siatma) që vende të tilla si Guatemala, Panama dhe Nikaragua kanë miratuar për të vlerësuar ndikimin në produkte të ndryshme, të tilla si kafeja. Ky sistem mbledh të dhëna për sjelljen e dëmtuesve, sistemet e ujitjes, nevojat e bimëve dhe nevoja të tjera agroekologjike. Ai gjithashtu ka një modul në internet që lejon shpërndarjen e të gjitha këtyre të dhënave në një mënyrë të rregullt dhe të lehtësuar në mënyrë që analiza, interpretimi dhe monitorimi i tyre të jetë më i shpejtë.

Prandaj, fermerët mund të kenë një sasi të madhe informacioni pa qenë e nevojshme të lidhen me internetin.

Efektet e ndryshimit të klimës në kultivimin e kafesë

efekti i ndryshimit të klimës në kultivimin e kafesë

Epidemitë e dëmtuesve që ndikojnë në kultivimin e kafesë janë kryesisht për shkak të efekteve të ndryshimit të klimës. Midis këtyre efekteve janë ciklet jo-lulëzuese dhe kërpudhore që përhapen midis plantacioneve.

Oficeri i FAO në selinë e tij në Romë (Itali), mori pjesë në punëtorinë për Inovacionet për Menaxhimin Gjithëpërfshirës të Rreziqeve Agrosanitare të lidhura me Ndryshimet Klimatike në Panama City. Me këtë punëtori, është e mundur të adresohen çështjet ekzistuese të teknologjisë në mënyrë që ato të mund të arrijnë tek prodhuesit, familjet, komunitetet dhe shoqatat në mënyrë që ata të përgatiten dhe të përshtaten me efektet e ndryshimit të klimës dhe kështu të zvogëlojnë cenueshmërinë e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.