Kina dhe Evropa të drejtojnë Marrëveshjen e Parisit

Lufta kundër ndryshimit të klimës dhe Marrëveshja e Parisit

Që kur Donald Trump u zgjodh President i Shteteve të Bashkuara, lufta kundër ndryshimit të klimës ka mbaruar për vendin tuaj. Sipas Donald Trump, ndryshimi i klimës është një shpikje e kinezëve për të fituar konkurrencë dhe kjo është arsyeja pse është e qartë se SHBA nuk do të drejtojë më Marrëveshjen e Parisit.

Trump ka mbyllur të gjithë planifikimin mjedisor që Barack Obama dhe Qeveria e Kinës bënë së bashku, duke udhëhequr negociatat për të mbyllur Marrëveshjen e Parisit në 2015. Sidoqoftë, pavarësisht se Trump nuk ka ndihmuar në luftën kundër ndryshimit të klimës, Kina dhe Evropa janë të gatshme të shkojnë përpara për të udhëhequr betejën.

Programet mjedisore të anuluara nga Trump

atu dhe marrëveshja e Parisit

Programet që ishin në vend para se administrata Trump t'i anulonte ato kërkonin të lejonin SH.B.A.-të të përmbushin objektivat e vendosura kur u nënshkrua Marrëveshja e Parisit. Ndër këto objektiva është zvogëlimi i emetimeve të gazrave serë midis 26% dhe 28% deri në vitin 2025 krahasuar me 2005. Komisioneri Evropian për Veprimet Klimatike, Miguel Arias Cañete, ka njohur që, me urdhrin ekzekutiv të Trump, SH.B.A. ka mbetur pa "mjetet kryesore" për të përmbushur ato qëllime.

Në luftën kundër ndryshimit të klimës nuk mund të mbështetemi më në mbështetjen e Shteteve të Bashkuara, megjithatë, Kina dhe Evropa do të vazhdojnë të shohin përpara. Si Kina dhe Evropa nuk do të ndryshojnë vendosmërinë, objektivat dhe politikën e tyre për ndryshimin e klimës, por do të vazhdojnë me përpjekjet e planifikuara për të përmirësuar cilësinë e klimës.

Përpjekjet e Kinës dhe Evropës

Që nga viti 2013, Brukseli dhe Pekini kanë bllokuar një dialog mbi energjinë dhe ndryshimin e klimës që ata tani kanë riaktivizuar në mënyrë që të përmbushin objektivat e Marrëveshjes së Parisit. Ky dialog synon të rrisë bashkëpunimin në rrjetet e transportit të energjisë, të rrisë inovacionin teknologjik, energjinë e rinovueshme dhe efikasitetin e energjisë. Sipas Cañete,  ndryshimi i klimës do të luajë një rol kryesor në samitin vjetor midis BE dhe Kinës që do të mbahet në qershor në Bruksel.

Kina dhe BE vendosën gjithashtu objektiva për shkurtimet në Marrëveshjen e Parisit, ashtu siç bënë gati 200 vendet nënshkruese. Reduktimet në emetimet e gazeve serë do të zbatohen nga viti 2020 dhe do të jenë vullnetare. Kjo do të thotë, secili shtet vendos qëllimet e veta. Kontributi i Kinës në zvogëlimin e shkarkimeve është shumë i vogël nëse e krahasojmë atë me përpjekjen që kërkon Bashkimi Evropian. Argumenti i Pekinit është se ata nuk janë në mesin e grupit të vendeve perëndimore që nxitën problemin e ndryshimit të klimës pas dekadave të dëbimit të CO2. Angazhimi që kinezët kanë është të jetë në gjendje të arrijë kulmin maksimal të emetimeve në 2030 dhe prej andej të fillojë t'i ulë ato.

Sipas ekspertëve, kulmet e emetimeve maksimale të Kinës do të arrijnë para vitit 2030 pasi përdorimi i qymyrit gjithnjë e më shumë po braktiset dhe energjitë e rinovueshme po përmirësohen.

Angazhimi i Bashkimit Evropian

BE dhe Kina do të kryesojnë Marrëveshjen e Parisit

Bashkimi Evropian ka qëllimin më të lartë të klimës nga të gjitha përpjekjet ndërkombëtare që kur SHBA braktisi Protokollin e Kiotos në 2001. Evropa synon të të zvogëlojë emetimet e gazeve serë me 40% në 2030 nga nivelet e vitit 1990. Megjithëse brenda BE-së ka tensione tani që shpërndarja midis vendeve e përpjekjeve dhe instrumenteve për të arritur objektivin global po negociohet. Suedia, Gjermania dhe Franca, sipas një raporti të fundit të Carbon Market Watch, po bëjnë presion për zhvillimin ambicioz të politikave klimatike. Ndërsa një bllok tjetër, koka e dukshme e të cilit është Polonia, vozit në drejtim të kundërt.

Midis Kinës, Sh.B.A dhe Evropa grumbullojnë gjysmën e emetimeve të gazrave serë në të gjithë planetin. Kjo është arsyeja pse pa përpjekjen dhe ndihmën e Shteteve të Bashkuara, rreth 15% e emetimeve globale do të vazhdojnë të emetohen Dhe me këtë, do të ishte mjaft e vështirë për të përmbushur objektivin e Parisit: për të zvogëluar gazrat serë në mënyrë që rritja e temperaturës në fund të shekullit të mos kalojë 2 gradë në krahasim me nivelet para-industriale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.